Меню
Головна
 
Головна arrow Логістика arrow Логістика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Огляд основних логістичних інформаційно-комп'ютерних технологій. Використання середовища Інтернет для вирішення логістичних завдань

Мережа Інтернет і пов'язані з нею технології продовжують активно і вельми ефективно втручатися у сферу логістики. Сучасні логістичні технології нерозривно пов'язані з інтенсивним інформаційним обміном. Саме завдяки своєчасно надходить інформації забезпечується висока точність, швидкість та узгодженість товарообігу в логістичних ланцюгах.

Останнім часом структура логістичного простору Інтернет істотним чином змінилася, що виразилося у трансформації змісту логістично орієнтованих сайтів. Якщо раніше там домінувала рекламна інформація, то тепер, нерідко в інтерактивному режимі, представлені організаційні, довідкові, проектні послуги.

В даний час у мережі представлені інтерактивні планувальники маршрутів перевезення, спеціалізовані служби з проектування логістичних ланцюгів і каналів доставки товарів, інформаційно-аналітичні центри і бази бізнес-партнерів, служби пошуку, продажу та оренди транспортної техніки і обладнання, віртуальні експедиторські служби, юридичні та митні консультації.

Інтернет-технології дозволяють вирішувати оперативні логістичні задачі, наприклад, диспетчер транспортної компанії має можливість спостерігати за ситуацією на прикордонних переходах Фінляндія-Росія, за допомогою спеціально організованих відео вікон, а власник вантажу може контролювати його транспортування за запитами.

Розширення використання Інтернету в логістиці передбачає міжнародна логистико-телематична програма TEDIM. Роль цієї програми у сучасній логістиці настільки велика, що потрібно дати їй характеристику.

У 1994 р. Росія, Німеччина і Фінляндія прийняли рішення про розробку програми співробітництва щодо розвитку і застосування інформаційних технологій в міжнародних вантажоперевезеннях і логістики. Програма отримала назву Telematics in Foreign Trade Logistics and Delivery Management Program to impove logistics System in the Baltic seabord and adjacent areas ("Телематика у зовнішньоторговельній логістиці та управлінні поставками товарів в басейні Балтійського моря та прилеглих регіонах", скорочено - TEDIM.)

У 2002-2003 рр. до участі у програмі приєдналися Естонія, Латвія, Литва, Польща. Планують свою участь Данія, Швеція і ряд інших країн Балтійського моря. В рамках програми було прийнято і успішно реалізується цілий ряд проектів, регулярно проводяться її засідання Міжнародного координаційного комітету (МКК TEDIM) і семінари.

Сьогодні фахівці в області логістики констатують початок нового етапу в розвитку логістики. Цей етап характеризується не лише широким використанням на практиці Інтернет-технологій, але й активізацією діяльності в області логістичного проектування (Logistics Project, Logistics Engineering) реновації (Logistics Renovations, Logistics Reengineering) та інтерактивного забезпечення логістичних ланцюгів (Logistics Environment, Acquisition Logistics Engineering).

Вважається, що одним з найбільш вдалих нових узагальнень, що формуються напрямків у логістиці з традиційними є макро тимчасова концепція життєвого циклу логістичного ланцюга. Ця концепція, що базується на методології CALS (Continuous Acquisitions and Life cycle Support), і являє собою, по суті, реалізацію системного підходу в логістиці.

Відмінною особливістю нинішнього періоду розвитку практичної транспортної логістики є активізація діяльності інтерактивних Internet-служб. Функціональна і структурна складність сучасних транспортно-логістичних мереж обумовлюють особливі вимоги до обсягів, якості та швидкості передачі і обробки інформації. Ці вимоги задовольняються шляхом впровадження електронного документообігу на локальному і глобальному рівнях, а також за рахунок суттєвого розширення спеціалізованого інформаційно-організаційного сервісу в мережі Інтернет.

Вважається, що сьогодні процес накопичення транспортно-логістичних ресурсів у мережі Інтернет досяг такого рівня, що можна говорити про можливості широкого формування віртуальних логістичних центрів (VLC - Virtual Logistics Center) з функціями електронного маркетингу, консалтингу і фрахту. Подальша їх інтеграція з інформаційними службами офіційних організацій і транспортних асоціацій дозволить в остаточному підсумку сформувати в мережі Інтернет логічно єдине транспортно-логістичне інформаційно простір.

На шляху вирішення цих завдань постає ряд серйозних проблем практичного характеру. Перш за все, розширення і ускладнення структури логістичного простору в мережі Інтернет суттєво ускладнюється пошук в ній потрібних ресурсів.

Кілька років тому ця проблема була пов'язана з браком мережевих ресурсів, то тепер часто з надмірністю інформації та ускладненням доступу до потрібних даних і послуг.

Для подолання цієї труднощі повинні бути зроблені кроки щодо впорядкування діяльності зацікавлених осіб і структур в Інтернет з залученням всього Інтернет-співтовариства, а також розробці нових технологій, зокрема, базуються на проблемною або проблемно-тематичної Інтернет-локалізації, під якою в логістиці розуміється інтеграція логістичних та інформаційно-логістичних ресурсів мережі Інтернет в спеціальні проблемно-орієнтовані ссылочно-анотаційні бази або тематичні каталоги, що розміщуються на сторінках віртуальних логістичних центрів. Спроможність такого підходу повинна забезпечуватися політикою актуалізації баз даних, наявністю якісних інформаційних каналів і професіоналізмом логістиків-аналітиків з групи забезпечення центру.

Забезпечення надійності і гарантій в комерційних мережевих операціях є досить актуальною для практичної логістики проблемою, оскільки проблема правового регулювання інтерактивних відносин в мережі Інтернет є визначальною для комерційного використання Інтернет-технологій у логістиці. Особливо це стосується платежів, електронного фрахту, придбання техніки, планування, зовнішнього документообігу.

Наявна ділова практика свідчить про деякі факти не завжди сумлінного ставлення ряду клієнтів відкритих віртуальних служб і партнерів по фрахтових операцій до своїх зобов'язань. Реакцією з боку потерпілих на відсутність адаптованої до можливостям Інтернет-простору національної та міжнародної правової бази може бути, наприклад, публікація списків недобросовісних, на думку постраждалих, партнерів, відмова порушників реєстрації на сайті.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основні принципи побудови і завдання логістичних інформаційних систем
Комп'ютерні технології як продовження і результат розвитку європейської культурної традиції
Проблеми використання сучасних комп'ютерних технологій
Теоретичні пояснення до рішення задачі
ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ
ІНСТРУМЕНТАЛЬНІ ЗАСОБИ КОМП'ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ІНФОРМАЦІЙНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ УПРАВЛІНСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
КОМП'ЮТЕРНІ ТЕХНОЛОГІЇ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ
Використання сучасних інформаційних технологій в роботі органів державної влади та місцевого самоврядування
Технологія Інтернет в маркетингу
Використання дерева рішень в багатоетапних імовірнісних завдання
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси