Меню
Головна
 
Головна arrow Фінанси arrow Фінансовий менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Масштаби і тенденції міжнародного інвестування

Масштаби і темпи іноземних інвестицій, активність держав і монополій в експорті або імпорті позичкового і підприємницького капіталу, співвідношення між цими формами руху капіталу і географічне розміщення іноземних вкладень залежать від економічного і політичного розвитку світового господарства, особливостей відтворювального процесу і розвитку монополій в окремих країнах, зовнішньополітичної та економічної орієнтації урядів.

Особливістю руху капіталу в сучасних умовах є включення все більшого числа країн у процес вивозу і ввозу іноземних інвестицій. Якщо раніше окремі країни були, як правило, або експортерами або імпортерами іноземного капіталу, то в даний час більшість з них одночасно і ввозять та вивозять капітал в різних формах.

Згідно з даними ЮНКТАД (Конференція ООН з торгівлі і розвитку), динаміка прямих іноземних інвестицій (приплив) в світі характеризується наступними даними: в 1994-1999 рр. - 548,1 млрд дол.; у 2000 р. - 1409,6 млрд; у 2001 р. - 832,2 млрд; в 2002 р. -617,7 млрд; у 2003 р. - 557,9 млрд; в 2004 р. - 710,8 млрд; в 2005 р. -916,3 млрд. дол. Основна частка - 59,2% загальносвітового обсягу прямих іноземних інвестицій припадає на розвинуті країни, 36,5% - на країни, що розвиваються, і 4,3% - на Південно-Східну Європу і СНД.

Підйом динаміки прямих іноземних інвестицій після їх різкого падіння у 2001-2003 рр., наступного за бумом 2000 р., пов'язаний з розширенням транскордонних злиттів і придбань, особливо між розвинутими країнами, підвищеними темпами зростання в деяких розвинених країнах, а також високими показниками економічного зростання в багатьох країнах, що розвиваються, і країнах з перехідною экономикой1.

Головним джерелом таких потоків прямих інвестицій є розвинені країни (Нідерланди, Франція, Сполучене Королівство). Разом з тим зростає вивіз інвестицій країнами, що розвиваються.

Основна частина прямих іноземних інвестицій розміщувалася в секторі послуг, але найбільший їх ріст був у секторі природних ресурсів. У галузевому розрізі зростає приплив прямих іноземних інвестицій у добувну промисловість (головним чином нафтову галузь) і різке їх зниження в галузі обробної промисловості.

У сфері регулювання інвестиційної діяльності йде процес створення режимів, що сприяють здійсненню прямих іноземних інвестицій: спрощення процедур, розширення стимулів, зниження податків і підвищення ступеня відкритості для іноземних інвесторів. При цьому, однак, мають місце і кроки в протилежному напрямку. Так, у 2005 р. число змін режимів регулювання склало 205, з них більш сприятливих для прямих іноземних інвестицій - 194 і менш сприятливих - 41. Був прийнятий ряд серйозних заходів для захисту економіки країни від іноземної конкуренції або посилення впливу держав в окремих галузях. Обмежувальні заходи стосувалися, головним чином, іноземних інвестицій у таких стратегічних галузях, як нафтова галузь та інфраструктура. Розширюється мережа міжнародних угод, що стосуються прямих іноземних інвестицій: двосторонніх і міжнародних. Останні регулюють широкий діапазон питань, наприклад, питання охорони здоров'я, безпеки, навколишнього середовища. Все це сприяє створенню сприятливих міжнародних рамок для іноземних інвестицій, але в той же час означає, що урядам і компаніям доводиться мати справу з швидко мінливих системою складного, багаторівневого і багатогранного комплексу норм.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Форми міжнародного поділу праці та тенденції його розвитку на сучасному етапі
Концентрація виробництва і масштаби підприємств
Основні тенденції та напрямки розвитку провідних країн світу після другої світової війни
Основні тенденції в розвитку світового капіталістичного господарства на рубежі ХІХ-ХХ ст.
Основні тенденції культури в епоху глобалізму
Проблеми іноземного інвестування в Росії
Глобальні тенденції
Пряме інвестування
Вибір напрямів інвестування за сферами діяльності
Інноваційне інвестування
 
Предмети
-->
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси
Пошук