Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Ділові комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інформаційні технології в ділових комунікаціях

Ураганного-швидкоплинний формування і поширення нових інформаційно-комунікаційних технологій несе з собою фундаментальні зміни в інформаційному середовищі. Їх кардинальне вплив стосується всіх без винятку основних елементів соціуму (політичні, громадські та адміністративно-управлінські державні структури та інститути громадянського суспільства; складові економічної і соціальної сфери, наукової та освітньої середовища; соціальних форм культури і способу життя людей і т. д.). Інформаційні технології є найважливішим аспектом ділових комунікацій.

Сучасна епоха по праву називається століттям інформаційного вибуху та інформаційної революції. Основу цього процесу складають Інтернету і розвиток нових технологій, що забезпечують безпрецедентну за швидкістю та обсягом передачу інформації. Цей інформаційно-технологічний прорив має об'єктивні передумови. Еволюційний розвиток засобів комунікації і масової інформації протягом багатовікової історії технічного прогресу містить чимало воістину епохальних подій. Серед них: винахід телеграфу і ротаційної типографічної машини (1847 р.); телефону (1870 р.); радіо (1895); бездротового телеграфу (1922 р.); телебачення (1930 р.). Враховуючи зростаючі потреби комунікативної взаємодії в активно розвиваються сферах економіки, політики та військово-промислового комплексу у 1946 р. в Сент-Луїсі (США) створена радіотелефонна система, яку прийнято вважати родоначальницею мобільного зв'язку. Саме ці фундаментальні за своєю значимістю науково-технічні досягнення підготували грунт для наступного сенсаційного світового події: появу в 1986 р. Інтернету.

Стільниковий та супутниковий зв'язок.

Розробка і поява в арсеналі людства нових засобів зв'язку, таких як стільниковий та супутниковий система інформаційного забезпечення, обумовлена насамперед причинами економічного порядку. Перерахуємо найбільш значимі з них:

o розвиток і розростання міст-мегаполісів вгору і вшир;

o збільшення щільності населення на одиницю площі населеного пункту;

o збільшення кількості одиниць комунікації та зв'язку у відповідності з збільшеною потребою;

o технічні і технологічні складності установки, прокладання та обслуговування кабельного господарства і засобів комунікації в умовах щільної міської забудови;

o дорожнеча сервісних робіт;

o зросла потреба в "мобільності" зв'язку і т. д. Система стільникового зв'язку багато в чому допомогла вирішити вищезазначені проблеми. Її впровадження надало людині можливість передавати і отримувати інформацію незалежно від місця його перебування у будь-який час у межах зони дії стільникових мереж. Такі мережі розгортають по всьому світу в містах і найближчих міст, а також вздовж автотрас. В областях з малою щільністю населення і важкодоступних районах мобільний зв'язок, як правило, недоступна. Пояснюється це тим, що розгортати тут стільникові мережі економічно недоцільно і нерентабельно через недостатню затребуваність послуги. В даний час для задоволення вимог ринку, в таких районах проблема способу забезпечення інформаційної комунікації вирішується засобами супутникового зв'язку. Запуск на орбіту декількох супутників дозволяє забезпечити обслуговування зв'язком глобальну зону покриття. Однак, як і у інших видів зв'язку, супутникова система також має свої недоліки. В умовах щільної міської забудови супутниковий зв'язок менш ефективна і зручна, так як високі будови послаблюють сигнал супутника, екрануючи і "зеркаля" його, створюючи ефект перешкод, роздвоєння або накладення сигналу та ін. У приміщенні супутниковий телефон буде якісно працювати тільки поблизу вікна або при наявності додаткової зовнішньої антени. Крім того, послуги супутникового зв'язку досить дорогі, і тому навряд чи доцільно користуватися нею там, де доступна більш дешева стільниковий зв'язок.

Супутниковий телефон рекомендується використовувати тим, чия професія пов'язана з переміщеннями на значні відстані, з переїздами, перельотами, з морським транспортом, - бізнесменам, політикам, журналістам, морякам і т. п. Супутниковий зв'язок ефективна і вигідна там, де немає стільникових мереж.

Сьогодні фахівці вирішують завдання інтеграції стільникових мереж і супутникових систем зв'язку.

Застосування електронних мережевих комунікацій.

В даний час ділова та особиста переписка в абсолютній своїй більшості здійснюється завдяки різноманітним засобам електронного зв'язку. Це зручно, комфортно, швидко, безпечно і т. д. Сучасні електронні комунікації підтримуються за допомогою комп'ютера, підключеного до мережі. Також у ній відбувається обмін файлами й повідомленнями, безпосередня віртуальна зв'язок з колегами за допомогою мережевої системи електронної пошти (для чого використовується одна або кілька інформаційних служб, що забезпечують контакти з партнерами) і для факсимільних повідомлень для зв'язку з людьми і фірмами, які не мають підключення до електронної пошти.

Електронна пошта (e-mail) базується на мережевому використанні комп'ютерів, вона надає різні можливості залежно від використовуваного програмного забезпечення, що дозволяє користувачеві отримувати, зберігати і відправляти повідомлення своїм партнерам. Мережа може бути використана як односпрямована зв'язок, так і двостороння (багаторазовий процес відправлення і прийняття повідомлень по електронній пошті). Послана повідомлення, наприклад, щоб стало доступне всім користувачам електронної пошти, може бути розміщене на комп'ютерній дошці оголошень. Також можна надіслати листа з повідомленням про його отримання адресатом. Потенціал сучасної електронної пошти різноманітний і не обмежується зазначеними специфіку.

Комп'ютерні мережеві конференції засновані на застосуванні комп'ютерних систем для обміну інформацією між співробітниками, що вирішують певну проблему. Перевага даної технології полягає в тому, що кількість учасників комп'ютерної конференції може бути у багато разів більше, ніж під час проведення аудіо - та відеоконференцій. Крім того, у користувачів мережі є можливість одночасного доступу до практично необмеженим обсягами накопиченої інформації. Проведення подібних заходів доцільно тоді, коли немає необхідності у конкретному кількості і складі людей, які беруть у ньому участь. Це може бути, наприклад, якась різновид референдуму або опитування думок та ін.

Відеотекст як вид технологічно обробленої інформаційної комунікації, заснований на використанні комп'ютера для отримання відображення сменяемых один одного текстових і графічних даних на екрані монітора. Це свого роду електронний аналог телеграфної інформаційної стрічки, застосовується в різних телеграфних та інформаційних агентствах минулого.

Для компаній, що приймають рішення про використання видеотекста, є три можливості отримання інформації у формі видеотекста:

o створення файлів видеотекста на власних комп'ютерах;

o укладення договору зі спеціалізованою компанією на отримання доступу до розроблених нею файлів видеотекста (файли, спеціально призначені для продажу, можуть зберігатися па серверах компанії, що здійснює подібні послуги, або поставлятися клієнту на магнітних або оптичних дисках);

o укладення договору з іншими компаніями на отримання доступу до їх файлів видеотекста.

Коли різні представники бізнесу розглядають один одного не стільки як конкурентів-суперників, а як партнерів у діловому світі популярним стає обмін каталогами і цінниками (прайс-листами) продукції. В умовах добре налагодженої системи інформаційного забезпечення між учасниками-партнерами будь-якого виробничого процесу обмін значного обсягу спеціалізованої оперативної інформації доцільно проводити у формі видеотекста.

Послуги компаній, що працюють в сфері розробки і продажу технологічних систем трансляції видеотекста, починають конкурувати з друкованою продукцією (газетами, журналами тощо). Так, актуальним стає замовлення поточних зведень біржової інформації, газети або журналу у формі видеотекста.

Зберігання зображень. В будь-якій фірмі з часом накопичується велика кількість документів. Їх буває так багато, що зберігання навіть у формі файлів викликає серйозні проблеми. Тому ефективним представляється архівування не самого документа, а його образу (зображення) у цифровій формі.

Зберігання зображень (imaging) - перспективна офісна технологія, заснована на використанні спеціального пристрою - оптичного розпізнавання образів, що дозволяє перетворювати зображення документа або фільму в цифровий вигляд для подальшого зберігання в зовнішній пам'яті комп'ютера. Збережене в цифровому форматі зображення в будь-який момент може бути виведено в його реальному вигляді на екран або принтер. Для зберігання зображень використовуються оптичні диски, що володіють величезними ємностями.

Ідея зберігання зображень не нова, так, раніше для цього використовувалися мікрофільми і мікрофіші. Дана технологія з'явилася завдяки створенню оптичного диска в комбінації з цифровим записом зображення.

Аудиопочта являє собою систему комп'ютерного зв'язку для передачі повідомлень голосом. Вона нагадує електронну пошту, де замість набору повідомлення на клавіатурі комп'ютера відбувається його передача за допомогою телефону, таким же чином здійснюється і отримання інформації. Дана система включає в себе спеціальний пристрій для перетворення аудіосигналів в цифровій код і назад, а також комп'ютер для зберігання аудіоповідомлень в цифровій формі. Реалізація аудиопочты відбувається також в мережі.

Пошта для передачі аудіоповідомлень ефективно використовується в різних областях людської діяльності, де необхідна оперативність і однозначність переданого блоку інформації. Вона часто використовується журналістами або адміністративно-управлінським апаратом для проведення нарад і колегіального вирішення проблем в організації. Головна перевага аудиопочты порівняно з електронною у її простоті - немає необхідності введення даних з клавіатури при рє використанні.

Факсимільний зв'язок заснована на використанні факс-апарату, здатного читати документ на одному кінці комунікаційного каналу і відтворювати його зображення на іншому. В даний час дуже часто можна чути твердження про те, що цей вид комунікації вже віджив своє. На зміну факсом прийшло більш досконале обладнання, а документообіг на паперових носіях став архаїзмом. Однак давайте не будемо забувати про юридичних і правових аспектах будь-якого бізнесу. Легітимність будь-якої діяльності легше підтверджується тоді, коли вона супроводжується документообігом з високим ступенем захищеності від можливих несанкціонованих змін або двояких тлумачень. А це умова на сьогоднішній день гарантується саме використанням тільки традиційних носіїв у діловодстві. Тому факс-апаратура ще довго буде стояти на озброєнні ділових кіл. Факсимільний зв'язок корисна: у архівній справі; в аналітиці; у науковій діяльності, пов'язаної з різними історичними дослідженнями; у виборчому процесі всіляких виборів і т. д. тобто тоді, коли є необхідність з високою швидкістю і на значну відстань перемістити документальну інформацію, що має високий ступінь надійності. Факсимільний зв'язок, наприклад, вносить свій внесок у прийняття рішень за рахунок швидкої і легкої розсилки документів учасникам групи, що вирішує певну проблему, незалежно від їх фізичного місцезнаходження.

Аудіоконференція являє собою голосове спілкування декількох осіб, які перебувають у різних географічних точках, за допомогою використання системи комунікацій, комп'ютерних технологій або селекторно-телефонного зв'язку. Оперативне колегіальне обговорення негайно виниклих ситуацій та питань, які вимагають участі не тільки осіб, уповноважених приймати рішення, без цього виду комунікації.

Технічним засобом реалізації аудіоконференції є телефонний зв'язок, оснащена додатковими пристроями, що дозволяє взаємодіяти з більш ніж двох учасників, при цьому не вимагається обов'язкової наявності комп'ютера. Використання аудіо полегшує прийняття тих чи інших рішень, воно досить дешево і зручно.

Аудіоконференції дозволяють уникнути або значно скоротити непотрібні витрати на відрядження. Людям доводиться їздити у відрядження по безлічі причин: щоб зустрітися з клієнтом, укласти велику угоду (і відсвяткувати її потім), вирішити складну проблему при особистій участі, поспілкуватися з колегами на виставці або з'їзді. Однак дуже часто без цих поїздок можна і обійтися, наприклад, коли необхідно привернути увагу клієнта (іноді здається, що іншого способу просто немає), переговорити з одним або двома людьми з приводу проекту, провести стандартну презентацію для колег, поспілкуватися безпосередньо, в діловому середовищі, тим більше, що програми роботи на дому і локальні невеликі офіси отримують вага більшого поширення через їх переваг з точки зору витрат, продуктивності та стилю життя.

Відеоконференція - система з двостороннім передачею відеозображень. Дана система використовується комунікантами, віддаленими один від одного на значну відстань, але за обов'язкової умови участі всіх членів комунікації у візуальному контакті. Відомий цілий ряд специфічних видів ділових зв'язків, коли важливе значення має не тільки що говорять (про ніж, у зв'язку з чим, на підставі чого і т. д.), але і як виглядає говорить. Невербальна поведінка учасників комунікації часто містить у собі значну частку інформації, необхідної для оцінки істинності намірів співрозмовників. Крім цього, з використанням відеоконференції (телеміст, теледебати, відкриті селекторні видиосовещания адміністративно-управлінських підрозділів держави тощо) можна досягти потенційного глядача ефекту присутності або причетності, що дуже часто буває необхідним у рамках різних політтехнологічних заходів. Проведення відеоконференцій здійснюється без застосування комп'ютера. За допомогою відеоапаратури одночасно з телевізійним зображенням передається звуковий супровід.

Відеоконференції дозволяють скоротити транспортні та витрати на відрядження, разом з тим даний тип зв'язку дозволяє залучити до вирішення проблем максимальну кількість менеджерів і інших працівників, територіально віддалених від головного офісу.

Найбільш популярні три конфігурації побудови відеоконференцій:

o одностороння відео - та аудіо (сигнали йдуть лише в одному напрямку, наприклад, від керівника проекту до виконавців);

o одностороння відео - і двостороння аудіо (дає можливість учасникам конференції, які беруть відеозображення, обмінюватися з аудіоінформацією передає відеосигнал учасником);

o двостороння відео - та аудіо (відео - та аудіо-зв'язок між усіма учасниками конференції).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Федеральна служба по нагляду у сфері зв'язку, інформаційних технологій і масових комунікацій (Роскомнагляд)
Культура ділових комунікації
Сутність, значення та закономірності розвитку інформаційних систем і технологій в сучасній економіці
ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ
Форми ділової комунікації
Технологія ділового спілкування
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ В УПРАВЛІННІ ПІДПРИЄМСТВОМ
Основні технології маркетингових комунікацій
Інформаційні, організаційні та телекомунікаційні технології в цивільній службі
Інформаційні технології
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси