Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Повстання під проводом Кіндрата Булавіна (1707-1710)

Наприкінці першого десятиліття XVIII ст. розгорнувся потужний рух, що охопив козацтво Дону, частково Запорізької Січі і народи Поволожья. Воно було викликано активним наступом держави на автономію і самоврядування Дону, вимогами повернення втікачів, що порушувало неписані закони життя козацтва. Приводом до бунту послужили дії експедиції князя Ю. В. Долгорукого, спрямованої для розшуку і повернення втікачів. У жовтні 1707 р. один із загонів Долгорукого був розбитий "новопришлыми людьми" на чолі з отаманом Трехизбянской станиці Кондратием Булавіним, що став ватажком "гулящих людей". До весни 1708 р. рух розширилося, охопивши Козловський і Тамбовський повіти, а його центром став Пристанский містечко на Хопре. У столиці Війська Донського Черкасске повстанська армія козаків і селян розділилася на кілька загонів, один з яких вирушив назустріч царським військам, два інших - у Поволжі. Головні сили разом із Булавіним рушили на Азов. Однак таке розпорошення сил обернулося проти повсталих. У липні 1708 р. після двох невдалих спроб взяти Азов козача старшина з "домовитих козаків" напала на курінь Булавіна і покінчила з ним,

В 1709-1710 рр. селянські повстання, що прокотилися по Воронезької, Саратовської, Нижегородської, Ярославської, Костромської, Володимирської і інших губерній, проте сили карателів повсюдно брали гору. Антиурядовий рух 1707-1710 рр., вовлекшее велику масу соціальних низів, не переросло за своїм характером масштабу козацького бунту, його метою в основному було відновлення станових привілеїв козаків.

Башкирське повстання (1705-1711)

У першому десятилітті XVIII ст. серед малих народів Поволжя і Приуралля безперервно виникали хвилювання, пов'язані з нечуваним свавіллям петровської адміністрації, захопленням кращих земель, а також насильницьким запровадженням православ'я. Повстання башкирів було викликане введенням в 1704 р. нових податків і вимогою поставок коней для армії. З особливою силою боротьба проти влади розгорнулася в 1705-1711 рр .. в Башкирії. Приводом до повстання послужила поява в Башкирії царських прибутківців, які приїхали в 1704 р. в Уфу для стягнення нових податків та призову на військову службу тисячі осіб. Стихійно виник обурення було використано місцевої байской елітою у власних інтересах. Повстання очолили великі башкирські баі Алдар Исекеев і Кучук Тюлекеев, які хотіли створити власну ханство, використовуючи гасла мусульманської релігії. Нерідкі були випадки розпалювання ненависті башкирів до проживало на Уралі російському населенню: росіян вбивали або продавали в рабство. З великими труднощами до 1711 р. царським властям за допомогою військ вдалося придушити повстання.

Справа царевича Олексія

Один з найбільш драматичних конфліктів у часи Петра I був пов'язаний з ім'ям царевича Олексія - спадкоємця престолу. Перебуваючи під сильним впливом свого духівника Якова Ігнатьєва, він засуджував поведінка батька і проведені ним перетворення в країні. В кінці 1716 р., коли відносини батька і сина зайшли в глухий кут, Олексій таємно втік з Росії до Австрії під заступництво імператора Карла VI. В 1717 р., піддавшись умовлянням петровських емісарів П. П. Толстого і А. В. Румянцева і повіривши в обіцянку царя пробачити його провину, Олексій повернувся додому, де був взятий під варту. Слідство розкрило ворожий план царевича щодо Петра, який полягав у тому, щоб ліквідувати більшу частину перетворень і повернутися до старих традицій. У червні 1718 р. Надзвичайний верховний суд у складі 127 осіб засудив Олексія до смертної кари, однак царевич помер у казематі Петропавлівської фортеці до приведення вироку у виконання, судячи по всьому не витримавши страшних тортур.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Рух під проводом С. Т. Разіна
Селянська війна під проводом О. В. Пугачова
Селянська війна під проводом О. В. Пугачова
Повстання Болотникова
Повстання Болотникова
Повстання іхетуанів
Справа царевича Олексія. Публіцистика
Справа царевича Олексія. Публіцистика
Біржова справа - основа ринкової економіки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси