Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Передмова

Археологія - це наука про минуле людства, що спирається на дослідження археологічних пам'яток. Підручник археології насамперед покликаний сформувати конкретні знання в галузі археології. Знання археології дозволяє дізнатися минуле, зрозуміти органічну єдність минулого і сьогодення, закони історичного процесу, формує уявлення про єдність людства і світової культури, початкових коренях світової цивілізації, розкриває зв'язок історії людства та природного середовища.

Археологія - наука історична по своїм цілям і завданням. Однак на відміну від історії, що вивчає в основному соціальні відносини, події та економічні зміни, археологія вивчає історичний процес як розвиток загальнолюдських цінностей культури у двох її аспектах - матеріальної культури і духовної культури. Тому археологію можна розглядати як вузьку спеціальну дисципліну в системі гуманітарної освіти або як допоміжну історичну науку. Сучасна археологія - це одна з основних навчальних дисциплін у системі вищої і середньої гуманітарної освіти.

Археологія - поняття дуже ємне, що включає декілька взаємопов'язаних позначень. Насамперед, це та частина історії і культури людства, яка представлена дійшли до нас археологічними пам'ятками та предметів минулого, це самостійна історична наука, що вивчає археологічні пам'ятки та отримані в основному в ході розкопок археологічні матеріали. Вона має свій об'єкт вивчення (історію), предмет вивчення (археологічні пам'ятники), свої методи вивчення матеріалів минулого (розкопки і різні методи дослідження) і кадри фахівців (археологів). Нарешті, це навчальна дисципліна історичної освіти, яка стосується тих періодів історії людства, які можна вивчати, тільки знаючи археологію.

Ця книга - підручник, і, як всякий підручник, вона в значній мірі схематична. В рамках підручника викласти весь науковий матеріал, який накопичила наука, не можна, так як безперервний процес відкриттів і пізнання в археології триває.

Лекція перша. Археологія

Лекція I. Введення в археологію

Лекція 1. Археологія в системі історичних знань

Роль археології у вивченні історії людства

Археологічний період історії людства найтриваліший: він почався близько трьох мільйонів років тому. Він пов'язаний з появою перших людей і знарядь праці - артефактів їх діяльності.

Археологія являє собою єдину можливість отримати уявлення про життя людей тієї епохи: саме ця наука вивчає історію шляхом дослідження археологічних пам'яток, накопичує і аналізує матеріали, що свідчать про минуле.

Інші науки - історична антропологія, історичне мовознавство, етнографія і ряд природничих наук, таких як генетика, геологія, палеонтологія, палеоботаніка і палеозоология вивчають лише конкретні аспекти минулого людства. При цьому матеріал для досліджень більшості з зазначених наук надає археологія. Чим глибше в історію проникає наш інтерес, тим вагоміше, незамінніше стає роль археології, так як інших джерел, крім археологічних, просто не існує. Поява ранніх письмових джерел цю роль археологічних матеріалів не зменшило.

Без даних археології зрозуміти світову історію неможливо. Без археології ми не мали б жодних відомостей про початковий період історії, про палеоліті, про післяльодовикової епохи - мезоліті та неоліті, про важливі для людства винаходи тих далеких від нас років. Археологія фіксує найважливіші історичні події загальнолюдського масштабу: розселення прадавніх людей у Європі та Азії, початок заселення в палеоліті Американського континенту, освоєння Північної Америки і Японських островів і т. д. Археологічні розкопки розкрили значення для людства тієї колосальної за своїми наслідками революції в господарській діяльності, яка сталася на рубежі мезоліту та неоліту і привела до зародження землеробства і скотарства. Результатами цієї грандіозної події ми користуємося дотепер. Археологічні матеріали мають велике значення для вивчення ранніх стадій розвитку виробничого господарства на Передньому Сході, в Середній Азії і Закавказзі. Вони дають уявлення про зонах виникнення первісного землеробства і скотарства, дозволяють простежити процеси урбанізації, зародження міської культури і цивілізації.

Без археологічних досліджень для нас досі залишалася б загадкою історія Стародавнього Сходу: про Стародавньому Єгипті, перших державах Шумеру й Аккаду, Стародавньому Вавилоні, Ассирії, хеттах і Урарту, Давньої Індії та Китаї не було б відомо практично нічого певного. Можна сказати, що Стародавній Схід був фактично відкрито археологами в результаті проведення багаторічних археологічних розкопок у Єгипті, Вавилоні, найдавніших містах Шумера і Аккада, розкопок на території Туреччини, Сирії та Палестини. Археологами були виявлені цілі цивілізації: держави хеттів на території Анатолії, міста-фортеці Урарту, цивілізації Середземномор'я і Мезоамериці. Археологія дала уявлення про життя найдавніших товариств та культурі Китаю епохи Шан-Інь, відкрила найдавніші пам'ятки ієрогліфічної писемності, найдавнішу дравидскую цивілізацію в Індії, її міста та пам'ятники.

Рис. 1. Співвідношення археологічних та письмових джерел реконструкції історичного процесу

На межі 4-го і 3-го тисячоліть до н. е. з'явилися перші писемні пам'ятки, що отримали розвиток у подальшому. Безліч найдавніших клинописних текстів було відкрито археологами в містах Ассирії, на території Урарту, при розкопках в Сузах і Персеполі.

Величезний внесок внесла археологія в реконструкцію давньогрецької цивілізації. Так, Р. Шліман в кінці XIX ст. відкрив легендарну Трою, до того вважалася епічним вигадкою, потім А. Еванс (на початку XX ст.) - цілий комплекс палацових споруд у Кіосе, на о. Крит. Відкриття археологічних комплексів у Мікенах поклало початок вивченню історії Найдавнішої Греції.

У XIX-XX ст. у степах і гірських долинах Євразії був відкритий цілий світ суспільств раннього залізного віку. Тут виникла своєрідна цивілізація скотарів - скіфів, савроматів, саків і інших стародавніх народів євразійського степового поясу, що зіграли велику роль у світовій історії.

З Східною Європою і Північною Азією пов'язані події Великого переселення народів, а також, частково або повністю, етногенетичні процеси складання і культурогенеза протоэтносов і великих етнічних утворень давнину і середньовіччя: урало-алтайців і палеоазиатов, індоєвропейців та індоіранців, фіно-угрів і тунгусо-маньчжурів, слов'ян, тюрків, болгар і угорців, а також інших народів. Вирішення питань етногенезу також неможливо уявити без археології.

Вивчаючи період давнину і навіть середньовіччя, недостатньо спиратися лише на письмові джерела. У ряді випадків за ними буває важко відновити хід подій, найчастіше такі джерела і зовсім відсутні. Так, без археологічних матеріалів просто неможливо було б отримати уявлення про історію слов'ян в середньовіччі.

Значні території, в тому числі і в Росії (наприклад, Сибір), належать до зон так званої бесписьменной або позднеписьменной історії. Так, у вивченні та реконструкції середньовічної історії народів Північної і Центральної Азії основне значення набувають археологічні, етнографічні, лінгвістичні та інші матеріали.

Вивчаючи археологію, ви зустрінетеся з поняттям "археологічна культура". Через археологічні культури ми пізнаємо історичні процеси тих чи інших епох в минулому. Докладно про археологічної культури на с. 37.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Археологія середньовічних етносів Євразії середини 1-го - початку 2-го тисячоліття н. е.
Археологія давніх держав Євразії
Археологія середньовічних етносів східної Європи, Центральної та Північної Азії
Система управління знаннями на рівні персоналу організації
Історична школа. Динаміка знання
Археологія середньовічних етносів Євразії середини 1-го - початку 2-го тисячоліття н. е.
Археологічна періодизація історії людства
Коротка історія пошуків парадигми. Формули буття людства
Структура книги "Ідеї до філософії історії людства"
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси