Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція ІІ. Епоха каменю (Кам'яний вік)

Лекція 2. Палеоліт

Основні події та винаходи:

o поява найдавніших людей і початок антропогену (олдувайский період);

o перші знаряддя праці, техніка відколу, галькові знаряддя, бифасы, ручні рубила;

o розселення людей у Європі та Азії в ранньому палеоліті (ашельський період);

o перші поховання в середньому палеоліті (мустьєрський період);

o поява мистецтва;

o заселення Америки в пізньому палеоліті.

Палеоліт, або давній кам'яний вік, - початковий період історії людства.

Він ділиться на кілька хронологічних етапів: нижній, або ранній, палеоліт (3 млн - 250 тис. років тому), середній палеоліт (250-40 (35) тис. років тому), верхній, або пізній, палеоліт (близько 40-12 тис. років тому). Встановити точні дати переходу від одного періоду до іншого неможливо, так як процес переходу в більшості випадків був досить тривалим.

Найдавніші люди. Олдувайский період

Період історії Землі, який триває від виникнення людини і до наших днів, називається антропогеном, тобто часом, зазначеним історією людства. Антропогенні зміни відбувалися по мірі зростання чисельності людства, розширення території його розселення, розвитку його господарської діяльності, збільшення ролі інновацій. У центрі цих явищ, які в даний час набули загрозливих масштабів, стоїть людина та надаваний їм вплив на природу - її зміна під впливом господарської діяльності, в тому числі її забруднення і порушення балансу у фауні та флорі Землі. Вивчаючи археологічне минуле, ми повинні зрозуміти, що в кінцевому підсумку вся історія людства - це історія взаємостосунків людських популяцій і природного середовища, і чим глибше поглянути в історію, тим виразніше стає значення цих відносин в історії людства, у процесі культурогенеза.

Проблеми антропогену з археологічної точки зору включають: 1) походження людини як виду, місце і хронологію цього явища, визначення межі між людиною як діяльно-мислячою істотою і його найближчими предками; 2) зв'язок антропогенезу, тобто фізичного розвитку людини як виду або декількох підвидів з розвитком матеріального виробництва; 3) расогенез, тобто вивчення причин та процесів виникнення расово-генетичних відмінностей.

Походження людини завжди розглядалася з двох взаємовиключних позицій: як результат надприродного, божественного, космічного (в сучасному варіанті) впливу і як результат еволюційного розвитку живої природи.

Антропогенез протікав у четвертинний період геології Землі і охоплював эоплейстоцен (3 млн - 350 тис. років тому) і плейстоцен (350-12 тис. років тому), що відповідало палеоліту і фазам льодовикового періоду.

Питання про місце походження людини в науці завжди ставилося в залежність від знахідок у той чи інший час решток найдавніших людей.

У XIX-XX ст. у різні роки виділялися три основні центри походження людини: азіатський (Південно-Східна Азія), центрально-азіатський (на початку XX ст.) і африканський (прийнятий в наші дні). До скоєння останніх відкриттів в Африці довгі роки вважалося, що прабатьківщина людини перебувала в Південно-Східній Азії.

Сучасні знання, що стосуються початку антропогену, відрізняються від тих, що існували в середині XX ст. (тоді вважалося, що найдавніші археологічні свідчення початку історії людства відносяться до періоду не раніше мільйона років тому).

Все змінилося в результаті серії чудових знахідок англійського археолога Р. Лики в Олдувайській ущелині, розташованому в Африці, на плато Серенгеті в Танзанії. Перші знахідки знарядь праці найдавнішої людини, зроблені з галек шляхом сколів, були виявлені в 1960 р. в нижньому горизонті Олдувайского ущелини. Аналіз підтвердив, що вони були зроблені спеціально, з застосуванням певних прийомів обробки, яка отримала назву "техніка відколу". Радиокарбонным методом було встановлено, що вік цих найдавніших знарядь налічував 1,7-2,8 млн років. Надалі вони були датовані більш ранніми термінами.

У виникненні людини зіграли роль не лише еволюційні фактори. Саме виникнення в природі нового виду - людини - стало якісним стрибком, який супроводжувався генетичними змінами. За останні роки виявлено, що такі зміни зазвичай відбуваються у тваринному і рослинному світі в місцях сейсмічної та радіаційної активності. Таким місцем є і зона африканського розлому, де були виявлені останки найдавніших людей, які робили знаряддя праці і користувалися ними. Факт створення древнім людиною знарядь праці принципово важливий - виготовлення знарядь праці певних форм неможливе без якісно нового рівня розумової діяльності, знання властивостей каменю. Знаряддя праці можна виготовити не з кожного каменя. Для цього потрібні окатанниє гальки відповідної форми, добре скалывающиеся, що дають рівну поверхню відколу. Такою властивістю володіють кременисті породи, яшма, агат, обсидіан, вулканічне скло. Про їх властивості знали найдавніші люди, вони й використовували їх для виготовлення знарядь праці.

Людина стала людиною, коли виготовив перші знаряддя праці. З цього моменту на Землі почався новий період історії Землі - антропоген, почалася нова історія взаємовідносин людини і природного середовища.

Історично розвиток людства йшло в постійному єдності різних начал - еволюційного розвитку і явища якісних стрибків біологічного, природно-екологічного та соціального характеру. Розвиток людини відбувалося в постійній і тісній взаємодії з природою: чим досконаліше ставав людина, тим активніше він впливав на природу, пристосовуючи її до своїх потреб. Однак археологічні епохи на відміну від індустріальної цей процес завжди був раціональним: людина мислила себе лише як частина навколишнього природного середовища, з якою він взаємодіяв.

Стоянки олдувайского типу згодом були відкриті в Африці і за межами первісної зони (в Південній Африці, в околицях оз. Туркан в Кенії і на північ в Ефіопії). На цих стоянках були виявлені найдавніші знаряддя праці людини.

Показово, що всі місця самої ранньої культури людства пов'язані з геологічною зоною східноафриканського рифту, потужних тектонічних розломів, які тягнуться від западини Мертвого моря через Червоне море, на південь по території Ефіопії, Кенії і Танзанії.

Вважається, що виготовлення знарядь праці почалося одночасно в різних територіях Східної Африки.

Серія найдавніших галькових знарядь праці представлена так званими чопперами і чоппингами. Вони виготовлялися з цільної гальки шляхом кількох ударів інший галькою (ударником), що утворюють косою скол на камені. Розрізняються кілька їх типів з поперечним боковим робочим краєм. У розвиненому олдувае зустрічаються і так звані кливеры з гострим кінцем. Всі знаряддя схожі за формою і прийомам виготовлення. Вони складають серію найдавніших знарядь праці людства.

До свого роду базових елементів людської культури крім знарядь відноситься створення протожилищ (укриттів) і місць обробки каменю. Ці пам'ятники олдувайского періоду також були знайдені в Африці. Досить важливим є ще один показник. На стоянці Чесованья в Кенії разом із знаряддями були виявлені свідоцтва використання древнім людиною вогню.

Рис. 7. Найдавніші галькові знаряддя праці олдувайськой культури

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Епоха палеометалла
Первісне суспільство на території Білорусі в кам'яному столітті (100 тис. років тому - 4-3 тисячоліття до н. е..)
Середні століття
Пізній палеоліт Євразії
Міграції в палеоліті як фактор світової історії
Палеоліт
Найдавніші часи
Пам'ятники літератури найдавніших цивілізацій
Археологічні дані про найдавніших державах у степах Євразії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси