Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Індоєвропейська тріада

Брахманізм: три гуни і чотири парны

Станова замкнутість свою крайню форму - жорстку структуру вари, освячену гімнами і обрядами Зед, - придбала у індійської цивілізації. Хранителі ведійської традиції жерці-брахмани, можновладні воїни-кшатрії і різне занять поспільство (пастухи, землероби, торговці та ін) - вайш'ї - склали три відокремлені "чисті" варни. В протилежність їм нижча варна шудр залишилася за рамками ведичних ритуалів, призначена лише для смиренного служіння трьом іншим.

Богоодкровенні тексти "Осьового часу" ("почуте", "запомненное" і записане на санскриті) склали корпус релігії брахманізму. Тільки брахмани вважалися здатними пройти всі чотири стадії людського існування (учень, домогосподар, відлюдник, аскет) і досягти духовної могутності, що дозволяє стати нарівні з богами. "Бхагавадгіта" ("Пісня Бога"), яка увійшла в грандіозний індійський епос "Махабхарата", пояснювала перевагу брахманів у вченні про трьох "гунах" ("мотузках") - "зв'язують" людини якості матеріальної природи. У брахманів переважає підвищена гуна благості, знань і умиротворення; у кшатріїв і вайшьев - гуна пристрасті і дії, спонукає до матеріальних задоволень і придбань, у шудр - темна гуна невігластва. Але при гордості брахманів за свої пізнання необхідним для їх сімей вважався і матеріальний достаток.

Буддизм: пошук серединного шляху

Вчення брахманів додало імпульс релігії буддизму, який кидав виклик варновой структурі. На відміну від ведійської релігії, що поширювалася з області басейну Інду, буддизм виник і почав поширюватися в області басейну Гангу, де процеси утворення нових держав породили зацікавленість варни кшатріїв, до якої належав і сам Будда, в ослабленні впливу брахманів. Уроджений Сіддхартха Гаутама, син правителя області Шакья, прийшов до висновку про безглуздість розкоші і задоволень, які в результаті звертаються в прах, а потім - і про безглуздість прийнятого у аскетів-брахманів умертвіння плоті. Він став шукати серединний шлях між самопотаканием і самокатуванням, поки не відчув себе Буддою ("просвітленим"), яким відкрилися "чотири благородні істини" про світовому страждання, його причини, усунення його джерел і досягнення нірвани (припинення страждання).

Будда став проповідувати, що при правильному поводженні кожна людина може досягти нірвани, звільнитися від страждань і ланцюга перероджень. Така поведінка включає відмову від власності та сім'ї. У полемічній "Сутра про знання трьох Вед" Будда засуджував брахманів, які сподівалися на злиття з "світовим духом", не відмовившись від попередньо дружин і майна. Після нірвани Будди учні зібрали його спадщина в канон, включаючи перший в світі статут чернечого гуртожитку. Вимога відмови від власності буддисти дива обходити, накопичуючи майна в монастирських общинах.

Цар Ашока, онук Чандрагупти - засновника першої загальноіндійською держави Маур'їв, звернувшись до буддизм, сприяв його міжнародного розповсюдження і намагався використовувати для зміцнення державної єдності. Наслідки виявилися своєрідними. За час династії Маур'їв буддизм дійсно пустив коріння в країнах і захід, і схід Індії, перетворившись на світову релігію. Але сама династія впала в результаті брахманського змови, поклав початок жорстокого переслідування буддистів і витіснення їх за межі країни.