Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Міжнародне становище Давньої Русі

Становлення Давньоруської держави відбувалося в тісній взаємодії з навколишніми країнами. Найбільш сильний вплив на розвиток держави і суспільства надавала могутня Візантійська імперія зі своїми економічними, політичними і культурними традиціями. Давньоруські князі - неспокійні сусіди - не раз переступали у пошуках військової здобичі кордони Візантії. Але військові зіткнення змінювалися мирними торговельними контактами, більш тривалими і взаємовигідними. Свідчення тому - відомий договір Олега з греками (911 р.), з якого ми дізнаємося про існування постійної колонії російських купців в столиці імперії. Про розмах торгового обміну з Візантією свідчить і велика кількість візантійських речей, знайдених на території нашої країни.

Новий етап відносин Русі з Візантією припадає на час князювання Святослава. Войовничий князь проводив активну зовнішню політику, яка привела його на Балканський півострів - сферу життєвих інтересів імперії. Почавши як союзник імператора Никифора II Фоки в його боротьбі з болгарами, Святослав вирішив залишитися на Балканах. З допомогою сили і витончених дипломатичних ходів Візантії вдалося зірвати плани Святослава. Князь був вигнаний з Балкан, а потім загинув. Проте відносини з Російською землею та її правителями надовго стали одним з важливих напрямків зовнішньої політики Візантії.

При Володимирі Святославичі молода християнська Русь активно налагоджувала зв'язки з державами Центральної та Західної Європи. Київські князі навіть були втягнуті в європейську політику. Вперше Русь стала учасницею великих політичних потрясінь у центрі Європи під час усобиці, яка розгорілася між Ярославичами в 70-ті роки XI ст. Тоді повалений з київського престолу Ізяслав спробував знайти підтримку в Польщі. Польський король Болеслав II отримав від нього безліч дарів, але допомоги не надав. Ізяславу довелося звернутися до германського імператора Генріха IV Той направив Святославу, захватившему київське князювання, послання з проханням повернути престол старшому братові. У боротьбу втрутився і суперник німецького імператора, папа римський Григорій VII. Він змусив Ізяслава визнати себе васалом католицької церкви, а польського короля - повернути взяті в Ізяслава цінності і допомогти йому в спорядженні війська.

Щоб підтримати Польщу, яка не прийняла Ізяслава, князь Святослав у 1076 р. організував похід на союзних з Німеччиною чехів. На чолі війська Святослава стояли його син Олег і племінник Володимир Мономах. Руські князі здобули ряд перемог над об'єднаними чесько-німецькими військами і уклали почесний мир.

Міжнародне вплив Русі зросла настільки, що з нею були змушені рахуватися найбільші держави Європи. Щоб запобігти похід Володимира Мономаха на Дунай, Візантія поспішила надіслати йому багаті дари. Крім того, візантійський імператор заручив свого сина Андроніка Комніна з онукою Мономаха, Добронсгой Мстиславной.

У середньовіччі рівень і характер династичних зв'язків - вагоме свідчення міжнародного статусу держави. Разом з тим, будучи важливим показником міжнародного престижу країни, династичні шлюби самі ставали важливим інструментом зовнішньої політики. В цьому плані династичні зв'язки правителів Стародавньої Русі надзвичайно показові.

Ще Володимир Святославич відразу після хрещення одружився з сестрою візантійських імператорів Анною. Дружиною його сина Святополка була дочкою польського короля Болеслава Хороброго. За іншого сина, Ярослава, вийшла дочка норвезького конунга Олафа.

При Ярославі династичні зв'язки Києва помітно розширилися. Його дочка Єлизавета стала дружиною короля Норвегії, Анастасія Ярославна - короля Угорщини, Анна - короля Франції. Син Ярослава Ізяслав був одружений з польською королевне Гертруді, Святослав - на німецькій принцесі Оді Трірської, Всеволод - на візантійській принцесі Зої (Анастасії) з роду Мономахів.

При Всеволода Ярославичі, який став київським князем після смерті старших братів, зв'язки Русі з країнами Європи, Візантією, а також Передньої Азії позначилися більш масштабно. Його дочка Євпраксія Всеволодівна була дружиною германського імператора Генріха IV і грала помітну роль в європейській політиці. Прагнув зміцнити сімейні зв'язки з європейськими дворами і Володимир Всеволодович Мономах. Сам він був одружений з дочкою англійського короля Гарольда II Гіді. Його син Мстислав одружився на дочці шведського короля, Яронолк Володимирович - на молдавській княжною, а Юрій - на візантійській принцесі. Дочка Володимира Євпраксія була видана за угорського короля Коломана, Марія - за візантійського царевича Леона, Софія - за угорського короля Белу II. "Династична історія Давньої Русі - яскраве свідчення могутності київських князів, з якими поспішали поріднитися найвпливовіші монархи Європи.

Не менш вражають торговельні зв'язки київської Русі. У містах Русі можна було зустріти купців з Візантії, Польщі та Скандинавії, Хозарії і Волзькій Болгарії, а також Персії і Хорезму. Вірменські та єврейські торгівці зв'язували Русь з Англією, Іспанією, країнами Кавказу і Передньою Азією. Руські купці влаштувалися на ринках Константинополя, Кракова й Будапешта, Скандинавії і прибалтійських земель.

Із Західної Європи на Русь привозили дорогі тканини, сукна, зброю, церковне начиння, коштовні камені, золоті і срібні вироби. Зі Сходу везли пахощі й прянощі, перли і вино. В навколишні країни російські гості - так називали купців, що торгували в зарубіжних країнах, - доставляли віск, хутро і шкіри, лляне полотно, срібні прикраси, знамениті російські кольчуги, пряслиця, замки, бронзові люстерка, вироби з кістки. Займалися давньоруські купці і работоргівлею. Полонених, захоплених руськими дружинами під час військових походів, високо цінували на невільничих ринках Херсонеса, Булгара, Константинополя.

Таким чином, Давньоруська держава як одна з найбільших держав Східної Європи не тільки підтримувало тісні економічні, політичні та культурні зв'язки з країнами і народами Європи і Азії, але і розширювало їх.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Міжнародне становище Давньої Русі
Правове становище іноземної держави в міжнародному цивільному процесі
Міжнародне становище Росії і внутрішня політика у 1815-1825 рр.
Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
Правове становище перегринов
Докорінні зміни в міжнародному становищі країни
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ МІЖНАРОДНОГО ЦИВІЛЬНОГО ПРОЦЕСУ
Особливості відносин соціальної допомоги в стародавніх державах
Правовий режим воєнного стану
Правове становище latini
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси