Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Радянська держава

Причини формування радянського тоталітаризму

Після захоплення влади партія більшовиків на чолі з в. І. Леніним взяла курс па побудова держави трудящих. Органами влади мали стати Поради, від яких і пішла назва держави. Однією з особливостей формування Радянської держави було створення його за заздалегідь розробленим проектом - на основі ідей К. Маркса та Ф. Енгельса про державу. У відповідності з цими ідеями більшовики також розуміли державу як знаряддя придушення економічно пануючим класом залежного від нього населення.

Прообразом держави трудящих у Маркса була Паризька комуна. Спочатку у засновника Радянської держави Леніна була ідея, з якою більшовики вступили в революцію, - створити державу-комуну. Згідно цієї ідеї державу повинно було бути засновано на прямій демократії і самоврядування народу, без поліції, чиновництва, постійної армії. Держава-комуна була розрахована на те, що найближчим часом відбудеться світова соціалістична революція і тоді скрізь встановиться влада трудящих.

Але ця ідея виявилася утопічною, оскільки надії на світову революцію не виправдалися. До того ж умови всередині країни були не тими, яких чекали більшовики. Імперіалістична війна і розруха зажадали посилення ролі держави і її впливу на всі сторони життя суспільства. Усередині країни були відсутні соціально-економічні, культурні (72% неписьменних) умови для будівництва соціалізму, тому їх недолік компенсувався розростанням державного апарату, який направляв і контролював ентузіазм і енергію народу.

Крім того, робочий клас, який становив меншість (всього 4 млн чол.) в селянській країні (82% становили селяни), не міг одноосібно перемогти, не взявши собі в союзники найбідніше селянство та не встановивши свою диктатуру. Під впливом цих обставин і слідуючи марксистскому розуміння держави, більшовики відмовилися від шиї самоврядування та прямої демократії та встановлюють новий тип держави - диктатуру пролетаріату. На засіданні ВНИК 4-го скликання було сказано:

Диктатура над верствами буржуазії повинна також бути диктатурою і над тими шарами пролетаріату і селянства, які діють не в інтересах держави.

До липня 1918 р. в країні склалася наступна система органів влади і управління. Верховним органом влади був Всеросійський з'їзд Рад. У період між сесіями носієм верховної влади був виконавчий орган з'їзду - Всеросійський Центральний Виконавчий Комітет (ВЦВК). В якості виконавчо-розпорядчого органу (уряду) виступав Рада Народних Комісарів, який включав в себе наркомати, що відали окремими галузями народного господарства. На місцях органами влади та управління були Поради.

Проте диктатура пролетаріату поступово переросла в диктатуру більшовицької партії, її номенклатури. Громадянська війна прискорила процес формування тоталітарного режиму. Поступово згорталася владу Рад, посилювалася роль виконавчих органів, які не обиралися, а призначалися. На перший план вийшли надзвичайні органи і посадові особи (комісії, комнезами, ревкоми, комісари, уповноважені). Вже до 1919 р. Ленін розглядав Поради не як органи влади через трудящих, а для трудящих.

Він був переконаний, що в Росії немає іншої політичної сили, крім партії більшовиків, яка здатна очолити парод і повести його до соціалізму. Поради стали розглядатися як важіль у руках партії більшовиків. Реальна влада Рад стала переходити до більшовицької партії, інші партії припиняли свою діяльність або були заборонені. Диктатура партії виражалася в тому, що найважливіші політичні рішення приймалися I Центральним Комітетом Російської Комуністичної партії (більшовиків) - РКП(б). а потім оформлялися в постанови уряду (Раднаркому) та виконкомів на місцях. З'їзди Рад, як правило, схвалювали прийняті рішення. Так Поради перетворилися в співвиконавців волі більшовицької партії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

РАДЯНСЬКА ДЕРЖАВА І ПРАВО В ПЕРІОД КОРІННОЇ ЛОМКИ СУСПІЛЬНИХ ВІДНОСИН (1930-1941)
Режим "перебудови" другої половини 1980-х рр.: причини невдачі радянської модернізації системи управління
Перша радянська конституція і формування нової системи державного управління
Тоталітаризм і фашизм
Причини негативних емоцій
Зміни в державному управлінні та розвиток радянської державності в 1950-1980-ті рр .. Причини кризи радянської системи управління
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси