Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Перша російсько-турецька війна 1676-1681 рр .. Чигиринські походи

З початку 1670-х рр. і до кінця століття головним у зовнішній політиці Росії стало питання про відносини з Кримом і Туреччиною. Після загарбницьких дій в Польщі Османська імперія заявила про свої претензії на Лівобережну Україну. Цьому сприяли домовленості української старшини з султаном про перехід України у підпорядкування Туреччини. Влітку 1677 р. розпочалася облога 60-тисячною турецькою армією політичного центру південної України фортеці Чигирин. Під керівництвом воєводи В. І. Ржевського 12-тисячний гарнізон Чигирина чинив героїчний опір. З допомогою неї російсько-української армії боярина Р. Р. Ромодановського турки під Бужином були розбиті. Через рік, влітку 1678 р. 200-тисячна турецько-кримська армія знову взяла в облогу Чигирин. Їй протистояла 120-тисячні російсько-українські війська. На цей раз турки захопили фортецю, але розгромити організовано отступившую російську армію їм не вдалося. Подальші бої не принесли туркам ніякого успіху і змусили їх відійти на вихідні позиції до н. Буг. 13 січня 1681 р. в Бахчисараї було підписано перемир'я терміном на 20 років. Туреччина і Крим визнавали перехід до Росії Лівобережної України і Києва. Південна Київщина, Брацлавль і Поділля залишалися під владою турецького султана і українського гетьмана Правобережної України.

Австрія і Польща, відмовившись свого часу допомагати Росії в боротьбі проти турецько-кримської агресії, тепер самі опинилися перед обличчям реальної загрози. У 1684 р. була створена Священна ліга у складі Австрії, Полину і Венеції під патронатом Папи Римського. Учасники Ліги вважали за необхідне залучити до неї всі християнські країни і особливо Росії, враховуючи її успішні дії проти турків. Згода про вступ у Священну лігу було використано головою московського уряду Ст. Ст. Голіциним для підписання у 1686 р "вічного миру" з Польщею і значних територіальних поступок з її боку.

У 1687 і 1689 р. російські війська здійснили два походи проти Кримського ханства, яке перебувало у васальній залежності від Туреччини. Командуючим був призначений глава московського уряду князь Ст. Ст. Голіцин. Військову допомогу Росії надали гетьман Лівобережної України Іван Самойлович і отаман Донського козачого війська Федір Мінаєв. Будучи видатним державним діячем, князь Ст. Ст. Голіцин, на жаль, не мав полководницькими талантами. Безплідні Кримські походи, незважаючи на спроби уряду царівни Софії зобразити їх як "великі перемоги", не принесли Росії ні військового успіху, ні територіальних придбань. Тим не менш основне завдання Священної ліги була виконана: російські війська блокували сили кримського хана, який не зміг надати допомогу турецьким військам, терпевшим в Європі поразки. Крім того, включення Росії до складу європейського військового союзу значно підняло її міжнародний престиж, змусивши вважати її однією з важливих сил у системі міжнародних відносин.

Важливим підсумком зовнішньої політики Росії наприкінці XVII ст. стало укладення в 1689 р. першої російсько-китайського договору в Нерчинську, дозволив визначити межі поширення російського впливу на далекосхідних рубежах, хоча він і не призвів до чіткого розмежування територій в цьому регіоні. Росія також підтримувала мирні відносини з Іраном і країнами Середньої Азії. Розроблялися муті встановлення зв'язків з Індією, туди послів відправлялися російські купці. В XVII ст. вони відігравали значну роль у дипломатичних контактах з Сходом.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Російсько-турецькі війни
Російсько-турецька війна 1877-1878 рр ..
Російсько-турецькі війни
Російсько-турецька війна 1877-1878 рр. і внутрішні зовнішні" проблеми
Російсько-турецькі війни
Російсько-шведська війна 1788-1790 рр ..
Економіка Німеччини після Першої світової війни
Вітчизняна війна 1812 р. Закордонний похід російської армії 1813-1814 рр ..
-1667 рр. - Російсько-польська війна
Російсько-японська війна 1904-1905 рр ..
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси