Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Наслідки навали Батия

Підсумки монгольського завоювання для Русі були надзвичайно важкими.

За своїми масштабами руйнування і жертви в результаті нашестя не йшли ні в яке порівняння з втратами, які приносили набіги кочівників і княжі усобиці. Передусім вторгнення монголів завдало величезної шкоди всім землям одночасно. За даними археологів, із 74 міст, що існували на Русі в домонгольська епоху, 49 були повністю зруйновані ордами Батия. При цьому третина з них обезлюділа назавжди, а 15 колишніх міст перетворилися на села. Не постраждали лише Великий Новгород, Псков, Смоленськ, Полоцьк та Турово-Пінське князівство, тому що монгольські полчища обійшли їх стороною. Різко скоротилося і населення Руських земель. Більшість городян або загинули в боях або були відведені завойовниками в "полон" (рабство). Особливо постраждало ремісниче виробництво. Після навали на Русі зникли деякі ремісничі спеціальності, припинилося спорудження кам'яних споруд, які були втрачені секрети виготовлення скляного посуду, перегородчастої емалі, багатобарвної кераміки та ін Величезні втрати були серед професійних російських воїнів - князівських дружинників, у битвах з ворогом загинуло багато князів. Лише через півстоліття на Русі стало відроджуватися служилое стан і відповідно заново відтворюватися структура вотчинного і зароджується поміщицького господарства. Мабуть, тільки наймасовіша категорія - сільське населення постраждало від навали дещо менше, але на його долю випали суворі випробування.

Проте головним наслідком монгольського вторгнення на Русь і встановлення ординського панування з середини XIII ст. стало посилення відособленості Руських земель, зникнення старої політико-правової системи і структури влади, колись характерною для Давньоруської держави. Конгломерат різновеликих руських земель-князівств опинився під впливом відцентрових геополітичних процесів, які отримали незворотний характер в результаті монгольської експансії. Розпад політичної єдності київської Русі знаменував собою початок зникнення давньоруської народності, що стала прародителькою трьох нині існуючих східно-слов'янських народів: з XIV ст. на північно-сході і північному-заході Русі формується російська (великоруська) народність, а на землях, що увійшли до складу Литви та Польщі, - українська та білоруська народності.

Після навали Батия над Руссю встановлюється так зване монголе-татарське панування комплекс економіко-політичних методів, які забезпечували панування Золотої Орди над тією частиною території Русі, яка опинилася під контролем (сюзеренітетом) її ханів. Основним серед цих методів було справляння різних данин і повинностей: "послужное", торгова мито "тамга", корм татарським послам - "почестъе" та ін. найважчим з них був ординський "вихід" - данина сріблом, яка почала стягуватися в 1240-х рр. З 1257 р. за наказом хана Берке монголи провели перепис населення північно-східної Русі ("запис"), встановивши фіксовані розміри стягнень. Від сплати "виходу" було звільнено тільки духовенство (до прийняття Ордою ісламу на початку ХІV ст. монголи відрізнялися віротерпимістю). Для контролю за збиранням данини на Русь прямували представники хана - баскаки. Данину збирали відкупники - бесермены (середньоазіатські купці). Звідси і походить російське слово "бусурманин". До кінця XIII - початку XIV ст. інститут баскачества у зв'язку з активною протидією російського населення (постійні хвилювання сільського населення і міські виступу) був скасований. Збором ординської данини з цього часу стали займатися самі князі Руських земель. У разі непокори слідували каральні ординські походи-набіги. По мірі зміцнення панування Золотої Орди каральні експедиції були замінені репресіями проти окремих князів.

Потрапили в залежність від Орди російські князівства втратили свій суверенітет. Отримання князівського столу залежало від волі хана, який видавав ярлики (грамоти) на князювання. Панування Золотої Орди над Руссю виражалося в тому числі у видачі ярликів (грамот) на велике князювання Володимирське. Отримав такий ярлик приєднував Володимирське князівство до своїх володінь і ставав найсильнішим серед руських князів. Він повинен був підтримувати порядок, припиняти усобиці і забезпечувати безперебійне надходження данини. Ординські правителі не допускали значного посилення влади кого-небудь з російських князів і, отже, довгого перебування на великокнязівському престолі. Крім того, відібравши ярлик у чергового великого князя, вони віддавали його князю-супернику, що призводило до князівських чвар і боротьби за отримання володимирського князювання при хаиском дворі. Продумана система заходів забезпечила Орді міцний контроль над Російськими землями.

Відокремлення Південної Русі. У другій половині XIII ст. фактично завершилося поділ Стародавньої Русі на північно-східну і південно-західну частини. У південно-західній Русі процес державної роздробленості досяг свого апогею до моменту ординського завоювання. Велике князівство Київське втратила своє політичне значення. Ослабли і потрощилися Чернігівське і Переяславське князівства.

Ініціатором об'єднання південної Русі виступала Галицько-Волинська земля. У середині XIII ст. на цій території відбувалася активна внутрішня консолідація і боротьба з боярським сепаратизмом. Цей процес очолив великий князь Данило Романович Галицький (1201-1264). Ординські, литовські та угорські вторгнення не змогли перешкодити цьому об'єднанню. Спираючись в основному на дрібних і середніх землевласників, Данило Романович Галицький став приєднувати до свого князівства території інших російських володінь, а також руські землі, що перебували під владою Угорщини, Польщі і Литви. Показником зрослого могутності цього князівства було те, що в 1254 р. князь Данило прийняв від папи римського королівський титул. При цьому в Галицькій землі виявлялося рішучу протидію поширенню католицизму. У другій половині XIII ст. Галицьке князівство перетворилося в одну з найсильніших держав Східної Європи, з яким не могли не рахуватися не лише сусідні європейські держави, але і Золота Орда. Набіги ординських військ успішно відбивалися, У 1254 р. Данило зробив успішний похід у литовські землі та Чорну Русь (частина сучасної Білорусії), після чого уклав мир і союз з литовським князем Миндовгом. Згодом його зятем став син Данила Шварн. Іншого сина Данило оженив на принцесі австрійській і намагався посадити його на трон австрійського герцога. Однак у 1259 р. під загрозою татарської навали Данило змушений був вирубати всі укріплення і визнати себе данником Золотої Орди.

Після смерті Данила Романовича його діти на короткий час об'єднали в своїх руках Галицько-Волинську землю і Литву. Лев Данилович (1264-1301) зумів приєднати до своєї держави Закарпатті і претендував на польський стежок. Але при його наступників положення князівства в оточенні Орди і крепнувших сусідів - Литви і Польщі - стало погіршуватися. Правнуки Данила Лев і Андрій Юрьевичи одночасно померли (загинули або) в 1323 р. (можливо, в результаті підступів Орди), і в середині XIV ст. землі галицько-волинські землі втратили самостійність - вони були захоплені Ополонок і Великим князівством Литовським.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Навала Батия на Русь
Боротьба Руських земель з зовнішньою агресією в середині XIII століття та її наслідки
Монгольська навала
Суспільно небезпечний наслідок: поняття, види і значення
Державність та державне управління в руських землях у період політичної роздробленості Русі і ординського нашестя (XII - середина XV ст.)
Правові наслідки кваліфікації неосудності в юрисдикційної діяльності
Наслідки інфляції
Наслідки інфляції
Розірвання шлюбу. Загальні наслідки шлюбу
Обговорення наслідків вердикту
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси