Меню
Головна
 
Головна arrow Філософія arrow Історія, філософія і методологія техніки та інформатики
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інтернет з позицій менеджменту

Менеджмент - це наука про управління організаціями. Не існує іншої науки, в якій би феномен управління розглядалося більш грунтовно, ніж у менеджменті. Які ж головні уроки менеджменту? По-перше, в якості целеполагающих істот люди в принципі не здатні відмовитися від регулювання своєї діяльності. По-друге, способи управління варіюються в широких межах, при цьому далеко не всі з них заслуговують на схвалення. По-третє, найбільш ефективним шляхом забезпечення прогресу організації є налагодження механізму її самонавчання, що забезпечує високий рівень компетенцій.

Характеризуючи Інтернет, зазвичай звеличують ідеали позбавленої всяких центрів відкритої системи, в якій все дозволено. При цьому управління часто ототожнюється з невиправданим контролем. Але управління і контроль - різні речі. Осуду заслуговує не будь-яке, а лише некомпетентне управління. Актуально переводити організацію на рейки самонавчання, що передбачає ініціацію продуктивного дискурсу її членів. Центри впливу заслуговують руйнування лише тоді, коли виявлено їх недоліки.

Часто скаржаться, що Інтернетом важко керувати. Зрозуміло, він володіє певною специфікою. Необхідно повною мірою усвідомити, що управління в Інтернеті також наділений специфічними рисами. Дозволене завжди має деякі межі.

Інтернет з позицій економіки

Комерціалізація Інтернету викликає цілком виправдане роздратування. В області економічної діяльності багато небажаних явищ, які заслуговують етичної оцінки і при необхідності викорінення. З такої позиції комерціалізація Інтернету потрапляє в область економічної етики. Але цим справа не обмежується. Щоб належним чином оцінити його, необхідно розглянути співвідношення інформатики та економіки.

Знаменитий менеджер М. Портер формулює свою точку зору наступним чином: "Багато доводили, що Інтернет абсолютно заміщує стратегію. Насправді ж правильно протилежне твердження, так як Інтернет має тенденцію до ослаблення промислового доходу без забезпечення власних операційних переваг, остільки для компаній важливіше, ніж коли-небудь раніше, характеризувати себе за допомогою стратегії. Переможцями стануть ті з них, які розглядають Інтернет як доповнення до традиційних шляхів конкуренції, а не в якості їх канібала".

Так звана електронна стратегія стане дієвою лише в разі, якщо вона буде включена в справжню стратегію менеджменту. З цим висновком важко сперечатися, проте він не є бездоганним. Справа в тому, що Інтернет не просто додається до економічної реальності, а певним чином проріджує її. Розгортається змагання між підтримуваними і непідтримуваними Інтернетом акціями та стратегіями, причому багато з них вводяться в життя вперше. Слід звернути увагу на таку важливу обставину: відносна самостійність інформатики та економіки зберігається, але їх зв'язку стають більш різноманітними. Назріває гостра необхідність у поєднанні комп'ютерної та економічної етики.

Інтернет з позицій політології

Д. Джонсон присвятила спеціальну статтю питання про можливе політичному змісті, як вона висловлюється, глобальної інформаційної структури. Джонсон критично ставиться до тих, хто безапеляційно проголошує демократичність інформаційних технологій. У цьому зв'язку вона спеціально аналізує два феномени: влада для багатьох і спільне звільнення. Джонсон погоджується з тими, хто говорить про можливе демократичному значенні Мережі для багатьох людей, але додає, що на тих же підставах Мережу в разі навмисного дозування інформації принесе їм багато неприємностей. Що стосується спільного звільнення, то воно може стимулюватися відповідними колективними обговореннями. Однак немає ніякої гарантії, що багато людей не будуть уникати зрілого дискурсу, задовольняючись контактами з собі подібними і не прагнучи до демократичних прозрінням. Таким чином, з'ясовується, що Мережа в політичному відношенні амбівалентною.

Думається, що при всій спроможності висновків Д. Джонсон є необхідність розставити деякі акценти по-іншому. Концептуальний аналіз повинен бути доведений до розгляду природи интернаучного співвідношення "інформатика - політологія". Багато автори не розрізняють технологічну Мережу від політичної, а її - від економічної. Між тим вони не збігаються один з одним.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Інтернет з позицій соціології
Інтернет і Всесвітня павутина
ФУНКЦІОНАЛЬНЕ ПРИЗНАЧЕННЯ ТА РЕСУРСИ ІНТЕРНЕТУ
Інтернет з позицій соціології
Інтернет і Всесвітня павутина
Загальна характеристика економіки країни та її позиції в сучасному світі
Інтернет з позицій соціології
Інтернет і Всесвітня павутина
ФУНКЦІОНАЛЬНЕ ПРИЗНАЧЕННЯ ТА РЕСУРСИ ІНТЕРНЕТУ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси