Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Природно-ресурсний потенціал

Значні розміри території округу визначають різноманітність його природних умов і природних ресурсів.

Рельєф переважно рівнинний і слабохолмистый, переходить до схід у гірську смугу Північного, Приполярного і Полярного Уралу. На півночі округу в межах Кольського півострова розташовані низькогірні масиви Хибинских і Ловозерских тундр. Територія округу знаходиться у зонах мішаних лісів, тайги, лісотундри, а також тундри. Кліматичні умови округу недостатньо сприятливі. Клімат на більшій частині території округу - помірно-континентальний, на півночі - помірно-холодний, на заході - перехідний до морського.

Велика частина округу розташована па Європейському Півночі. Омивають її територію моря Північного Льодовитого і Атлантичного океанів впливають на формування клімату, який відрізняється на північно-заході округу порівняно теплою зимою і прохолодним літом і суворою зимою і порівняно коротким теплим літом на півночі. Випадає невелика кількість опадів, але з-за малого випаровування вони сприяють утворенню великої кількості боліт, річок і озер. Кліматичні умови, що забезпечують розвиток сільськогосподарського виробництва, обмежені південними територіями району. Вони придатні в основному для розвитку тваринництва. Більш помірним кліматом характеризується лише Калінінградська область.

Північно-Західний округ - це озерний регіон. Численні озера розташовуються в основному в північно-західній частині округу. Найбільші з них Ладозьке, Онезьке, Ільмень. Значні водні ресурси, на частку яких припадає майже половина ресурсів Європейській частині країни. По території округу протікають повноводні річки. Рівнинні річки мають судноплавне значення. Серед них - Північна Двіна, Печора з притоками Вычегдой і Сухоной, Онега, Нева та ін. В гидроэнергетическом відношенні найбільше значення мають Свір, Волхов, Нарва і Вуокса.

Розвиток економіки Північно-Західного федерального округу стимулює наявність значних запасів мінерально-сировинних, паливно-енергетичних і водних ресурсів, які можуть не тільки забезпечити потреби господарського комплексу країни, але й експортується в багато країн світу. В окрузі зосереджено майже 72% запасів і майже 100% видобутку апатитів, близько 77% запасів титану, 43% - бокситів, 15% - мінеральних вод, 18% алмазів і нікелю. На округ припадає значна частина балансових запасів міді, олова, кобальту. Всі мінерально-сировинні ресурси зосереджені в межах Європейського Півночі.

Округ досить багатий паливно-енергетичними ресурсами. Паливні ресурси представлені запасами вугілля, нафти, природного газу, горючих сланців, торфу.

Тут зосереджено близько 40% запасів найважливіших паливних ресурсів західних регіонів країни. Загальні перспективні площі по видобутку нафти і газу складають близько 600 тис. км2, а загальногеологічні запаси вугілля - 241 млрд т. На північному сході округу розташований один з найбільших вугільних басейнів Росії Печорський з великими запасами високоякісних та енергетичного вугілля. Особливе значення має Тимано-Печорська нафтогазоносна провінція, де відкрито понад 70 нафтових і газових родовищ. В даний час значна увага приділяється освоєнню нафти і газу в шельфовій зоні Баренцева і Карського морів - Штокманівського газоконденсатного родовища, розташованого в 200 км на північ р. Мурманська, і Прирозломного нафтового родовища, розташованого біля південно-західного узбережжя Нової Землі. Запаси горючих сланців оцінюються в понад 60 млрд т. Залягають вони в Ленінградській області і в басейнах річок Сысолы, Ухти, Яреги та ін.

Великі запаси торфу, які розташовані в Архангельській, Вологодській, Псковській, Новгородській, Ленінградській областях і Республіці Комі. Потенційні гідроенергетичні ресурси округу оцінюються в II 318 тис. кВт, а потенційна вироблення електроенергії - 99,1 млрд кВт·год (4,1% показників по Росії).

Округ багатий рудами кольорових металів. Велику цінність представляють промислові запаси алюмінійвмісної сировини. У Ленінградській області розташовано Тихвинское родовище бокситів з високим відсотковим вмістом глинозему (до 55%). В Архангельській області виділяється Північно-Онезьке родовище бокситів, також розвідані запаси бокситів в районі р. Плесецка.

Родовища мідно-никелиевых руд на Кольському півострові (Мурманська область сел. Печенга) значною мірою вироблені, тому для забезпечення роботи підприємств РАО "Норільський нікель", розташованих в Мурманської області (комбінати "Печенга-Нікель" в сел. Нікель і Північно-нікель р. в Мончегорске) здійснюється завезення рудних концентратів з родовищ, розташованих в районі р. Норильська Красноярського краю. На Кольському півострові (Мурманська область) і в Республіці Комі є поклади титанових руд.

Родовища залізних руд розміщені на Кольському півострові, в Мурманській області (Оленегорское і Ковдорское родовища). При невисокому вмісті заліза в руді (28-32%) вони легко обогатимы і забезпечують високу якість виплавленого металу. У Республіці Карелія розташоване Костомукшское родовище, руда якого містить 58% заліза.

Великі в окрузі запаси гірничо-хімічної сировини - алюмінійвмісних апатитів і нефелинов, представлених комплексними апатито-нефелиновыми руди Кольського півострова. У Мурманській області розташоване найбільше в країні Хибинское родовище апатитів. Запаси апатитів - найціннішої сировини для виробництва фосфатних добрив тут перевищують 1/3 загальноросійських запасів. У Ленінградській області, в районі Кингисеппа, залягають фосфорити з невисоким відсотковим вмістом основного компонента (5-7%). У різних частинах республіки Комі і Архангельської області (родовище Північно-Онезьке), а також в Ленінградській області (родовище Тихвинское) є родовища бокситів, марганцевих, титанових, хромових руд, золота і алмазів.

В межах Архангельської області в 85 км на північ від Архангельська на узбережжі Білого моря відкриті запаси алмазів, де розпочато розробку Ломоносов родовища. Калінінградська область має величезні запаси бурштину (90% світових запасів). Округ багатий різноманітним будівельним сировиною (вапняки, глина, скляні піски, мармур, граніт). Основні їх запаси розміщені в Мурманської, Ленінградської областях і Республіці Карелія. У Північно-Західному федеральному окрузі зосереджено близько 40% лісових ресурсів Європейській частині Росії, причому хвойні породи (ялина, сосна) займають більше трьох чвертей лісовкритої площі, головним чином в Архангельській області, республіках Комі і Карелія. За запасами лісових ресурсів округ займає перше місце в Європейській частині Росії. Відсоток лісистості доходить до 75%. У південній частині округу переважають хвойношироколиственные породи. Безлісним залишається тільки Ненецький автономний округ, де панує тундра.

Ліси дуже багаті хутровим звіром (песець, чорно-бура та срібляста лисиця, соболь, горностай та ін).

Моря, що омивають територію округу, багаті ланцюговими породами риб (тріскових, семговых, оселедця, пікші і ін).

Наявність в окрузі значних мінерально-сировинних і паливних запасів, а також водних і лісових ресурсів є важливим фактором його економічного розвитку в умовах формування ринкової економіки.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Природно-ресурсний потенціал Росії і його економічна оцінка
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал Далекого Сходу
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал сучасного світового господарства
Ресурсний потенціал і конкурентні переваги і слабкості Росії в системі світової економіки початку XXI століття
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси