Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Імперія

Державне пристрій.

Основні риси державного устрою Франції в період імперії визначилися Конституції VIII року і наступними органічними senatus-консультами 1802 і 1804 рр.., розширили і дополнившими повноваження Наполеона.

Senatus-консультом 1804 р. був заснований імператорський дім, як сукупність осіб, що призиваються до престолонаследию. Старший син імператора носив титул "імператорського принца", інші члени імператорського будинку - титули принців Франції і по досягненні 18 років ставали членами Державної ради і сенату.

В цілях створення кола імперської знаті були засновані імперські посади, серед яких перше місце займали особи, які отримали "великі імперські звання"великий виборець (Жозеф Бонапарт), імперський архиканцлер (Камбасерес), державний архиканцлер (Євген Богарне), архиказначей (Лебрен), коннетабль (Луї Бонапарт), великий адмірал (Мюрат). Звання були присвоєні носив їх особам довічно.

Друге коло імперської знаті утворювали "великі імперські посадові особи", до яких належали військові посади 16 імперських маршалів, 8 військових інспекторів і генералів, а також деякі цивільні посади. Ці посадові особи були несменяемы. Наполеон відновив і щедро роздавав титули князів, графів та баронів, було створено нове дворянство, був заснований Орден почесного легіону.

Установи імператорської Франції змінилися і отримали нову структуру і функції. Державний рада, що складався з принців і осіб, призначених імператором, взяв характер таємної ради при імператорі і раніше, як в епоху консульства, виконував величезну роботу по складанню законопроектів, зокрема Цивільного кодексу. Тим не менш члени Державної ради є лише особистими радниками імператора, виконавцями його волі.

Найбільше значення у системі державних установ мав сенат. У його складу, крім принців і носіїв імперських звань, входили 80 членів, призначуваних імператором з числа осіб, занесених у департаментських списки, а також особи, пожалуваних званням сенатора з тієї чи іншої причини. Імператор призначав і президента сенату. Так як по своєму складу сенат був досить благонадійним і відданий імператорові, в компетенцію його були включені функції з охорони особистої свободи громадян і свободи друку. У цих цілях були утворені дві комісії у складі семи членів кожна ("сенаторська комісія особистої свободи" і "сенаторська комісія свободи друку"). По доповіді цих комісій сенат міг оголошувати, що "є вагомі підстави припускати, що така-то особа було безпідставно затримано" або "що свобода преси була порушена". Однак випадку винесення таких постанов за весь час існування імперії не було, хоча особиста свобода громадян, так само як і свобода друку, піддавалася дуже багатьом стеснениям.

Охороняючи Конституцію, сенат у певних випадках міг чинити опір оприлюдненню противоконституционных законів. Противоконституционными визнавалися закони, спрямовані до відновлення феодальних порядків, що суперечать правилам про рентах з національних маєтностей, не обговорені за встановленою формою, що завдають шкоди правам імператора і сенату. Сенат міг заявити, що той чи інший закон не підлягає оприлюдненню, а імператор, вислухавши думку Державної ради, міг або приєднатися до думки Ради, або, всупереч йому, оприлюднити закон.

Роль трибуната і Законодавчого корпусу неухильно падає. Кількість членів трибуната, як було зазначено вище, було скорочено з 100 до 50, потім, будучи розділеним на три секції - законодавства, внутрішніх справ і фінансів - трибунатові позбавлений був можливості обговорювати законопроекти на своїх пленарних зборах. Нарешті, senatus-консультом 1807 р. трибунатові був скасований, а його секції перетворені в комісії при законодавчому корпусі. Останній, по закінченні кодифікаційних робіт, збирався надзвичайно рідко і фактично не функціонував.

Адміністративний апарат.

Вищим органом державної влади, центром всієї адміністративної системи імперії був Державна рада, якій була підпорядкована система адміністративного управління на місцях, створена згаданим вище законом 28 плювиоза VIII року. Через префектів, супрефектів, мерів, що призначаються урядом, і також призначуваних членів департаментських окружних і кантональних рад досягалася найсуворіша централізація управління. Стягнення податків, діяльність місцевої поліції, контроль за придбанням та відчуженням національних майна, періодична преса, як і багато інші галузі суспільного і приватного життя, були підпорядковані постійному адміністративному нагляду префектів. Значення префектів яскраво охарактеризував сам Наполеон в одній з бесід з Ласказом на острові св. Олени:

"Організація префектур, їх діяльність, їх результати були дивні, чудесні. Один і той же імпульс передавався одночасно більш ніж 40 мільйонів осіб, за допомогою цих средоточий місцевої діяльності рух відрізнялося тією ж швидкістю на околицях, як і в самому центрі. Ті з нас відвідують іноземців, які вміли помічати і судити, були захоплені. Саме цьому цілісності дії на такому великому просторі вони і приписували вражаючі успіхи, величезні результати, яких, за їх визнанням, раніше не розуміли. Префекти, - додав Наполеон, - при місцевих ресурсах і авторитеті, якими вони були наділені, були самі маленькими імператорами, але через те, що сила їх обумовлювалася лише початковим імпульсом, якому вони служили тільки передавальними органами, вплив їх виникало лише з тимчасового виконання посади, бо вони не мали особистого впливу, не будучи абсолютно прив'язані до керованої місцевості; вони володіли всіма перевагами колишніх необмежених агентів без їхніх недоліків. Довелося створити для них все це могутність; я опинився диктатором волею обставин. Потрібно було, щоб всі нитки, які йшли від мене, перебували в гармонії зі своєю першопричиною, в іншому разі результати не були досягнуті".

Політичний режим.

В цілях боротьби з усякими проявами невдоволення подібним політичним режимом були створені таємна поліція, цензура приватних листів і поліцейський шпигунство. Були відновлені скасовані революцією державні в'язниці, і широко практикувався арешт і утримання під вартою без пред'явлення будь-якого звинувачення. Була відновлена цензура, кількість виданих газет постійно скорочувалася, і було, нарешті, зазначено, що в кожному департаменті може видаватися тільки одна газета під контролем профекта. Багато неперіодичні видання конфісковували, і кількість книжкових магазинів також різко скоротилося.

Становище церкви.

У взаєминах з католицькою церквою Наполеон з часу конкордату - цієї "конвенції між французьким урядом і його святістю Пієм VII" - прагнув до встановлення свого повного панування у сфері релігійного життя Франції.

За умовами конкордату католицька релігія не мала значення державної, хоча і визнавалася релігією більшості французів. Католицькі священики повинні були отримувати від уряду зміст, але папа римський визнавав за покупщиками церковних маєтностей законність зробленого ними під час революції придбання.

Вводилося нове ділення на церковні округи, відповідні встановленим адміністративним поділом. Першого консула надавалося право призначати архієпископів і єпископів, після чого тато давав їм канонічне посвячення. Єпископи отримували право призначати священиків, які підлягали затвердженню урядом. Усі духовні особи перед вступом на посаду приносили присягу у вірності уряду і були зобов'язані молитися в церквах за республіку і консулів. Органічні статті, дополнявшие конкордат, ще більше посилювали залежність церкви від уряду, встановлюючи необхідність урядового дозволу для скликання соборів і для всяких дій представників папи. Зберігався цивільний шлюб. В 1802 р. були видані "Органічні статті про протестантських культи", в 1808 р. - декрет про іудейському культі. У справах релігії Наполеон твердо дотримувався політики підпорядкування духовенства світської влади, і коли папа Пій VII спробував чинити опір подальшому розширенню втручання уряду у справи церкви, то йому довелося зазнати репресій, що дійшли до арешту кардиналів і його самого, до ліквідації папської області і оголошення Риму вільним містом імперії.

Наполеон не приховував своїх цілей проведеної ним релігійній політиці. "Суспільство, - говорив він, - не може існувати без нерівність багатств, а нерівність багатств не може існувати без релігії...", що заважає "біднякові вбивати багатого".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Друга імперія
Британська колоніальна імперія
Мистецтво Римської імперії
Британська колоніальна імперія
Французька колоніальна імперія
Державний лад Британської імперії
Війни з Іраном і Османською імперією
Зовнішня політика імперії в 1801-1812 рр ..
Російська імперія у XVIII столітті
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси