Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Від автора

Цей підручник адресований студентам юридичних вузів і факультетів, де знання про державу й право не є профілюючими і обмежені лише курсом "Правознавство". Однак у сучасних умовах знання механізмів державно-правового регулювання об'єктивно зростає. Це обумовлено низкою факторів.

По-перше, ким би ви пі стали по закінченні вузу - інженер, комп'ютерником, технологом, дизайнером, - жити вам доведеться в суспільстві поряд з такими ж людьми, які в своїх діях переслідують конкретні цілі, керуються власними інтересами, потребами, пристрастями. Реалізація цілей змушує вас вступати у різні відносини, що вимагають правового регулювання. В цій ситуації перед вами виникає ряд питань: як можна здійснювати свої майнові і особисті права? яким чином можна захистити свої законні інтереси у разі їх порушення з боку іншого індивіда або посадової особам які наслідки настають за порушення вимог норм права? Відповіді на ці та інші питання становлять не тільки теоретичний, але і практичний інтерес для кожної людини.

По-друге, затребуваність знань про державу і право необхідні для створення сучасної правової держави, в якій права і свободи кожного громадянина будуть надійно захищені і гарантовані від свавілля держави або окремих посадових осіб.

Проте перехід сучасного російського суспільства від авторитарно-бюрократичного режиму до демократії складний і тернистий, він пов'язаний з радикальною трансформацією правової свідомості, в центрі якого права і свободи особистості, а не інтереси держави і корумпованої бюрократії. Одна з головних передумов створення цивілізованих форм взаємодії людей в умовах свободи - від їх правова культура, розвинуте правове свідомість.

Відомий американський просвітитель і політик Джефферсон (1743-1826) як справедливо зауважив:

Якщо нація передбачає, що на якійсь стадії цивілізації можна бути неосвіченими і вільними, то вона хоче того, чого ніколи не було і бути не може.

У зв'язку з цим одне з головних завдань курсу, поряд з просвітницькою - подолання правового нігілізму, негативного ставлення до права, яке складалося впродовж попереднього (радянського) етапу розвитку суспільства.

Метою даного підручника є формування основ правової свідомості та правової культури в процесі знайомства студентів з необхідним мінімумом правових знань, пробудження інтересу до права, вироблення елементарних навичок і вмінь застосування норм права у конкретній ситуації. Підручник дає лише основи знань про право і державі. Сформований у ході навчальних занять інтерес до правових явищ і інститутів може надалі сприяти поглибленому вивченню права, без якого неможлива успішна модернізація сучасного російського суспільства та його розвиток.

Лекція I. Держава і право в житті суспільства

Лекція 1. Суспільство: поняття, ознаки, типи

Сучасній людині важко навіть на мить уявити, що б з ним стало, якби не було держави і права. Очевидно, світ поринув би в хаос, в суспільстві запанував свавілля, сильний став ображати слабшого, всі ниці бажання і тваринні пристрасті людської натури (егоїзм, жадібність, заздрість, корисливість, улесливість, лицемірство і т. д.) виплили назовні і визначали поведінку індивіда.

Держава і право виникають у суспільстві, вони створюються людьми для вирішення життєво важливих завдань, які людина поодинці здійснювати не може. Однак всяке об'єднання людей можна назвати суспільством?

Поняття "суспільство" має багато значень і використовується досить довільно. Найчастіше воно характеризує групу людей, які мають щось спільне між собою. Так, якщо групу людей об'єднує спільна професія, для позначення цієї групи використовується поняття "професійне товариство". Група осіб, що займає високе соціальне становище порівняно з іншою масою населення, чий спосіб життя, манери, цінності помітно відрізняються, називається вищим суспільством. Виходячи з ознаки спільності можна назвати суспільством і малу групу, наприклад групу людей, що грають в доміно у дворі, і велику масу людей, об'єднаних спільністю культурних цінностей, традицій, які проживають на певній території (наприклад, французьке суспільство, російське суспільство). Таким чином, місце і роль держави і права в значній мірі обумовлюються тим, як розуміється саме суспільство, яке їх створює.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Відповідальність за договорами, що укладаються твору автором
Теорія держави і права про людину, соціальних явищах, інститути і процеси в додержавному суспільстві
Держава і право. Їх роль у житті суспільства
Громадянське суспільство та соціально-правова держава
Суспільство: поняття та ознаки
Поняття та ознаки держави
Ознаки держави, що відрізняють його від інших організацій класового суспільства
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси