Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Криміналістика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція IV. Методика розслідування окремих видів злочинів

Лекція 26. Загальні положення криміналістичної методики

Сутність криміналістичної методики розслідування злочинів

Методика розслідування окремих видів злочинів традиційно розглядає три комплексних проблеми: особливості розкриття, розслідування та попередження злочинів криміналістичними засобами як взаємопов'язаний процес (І. Н. Якимов (1925), С. А. Голунский, Б. М. Шавер (1939), А. В. Вінберг (1949), С. П. Мітрічев, А. Н. Васильєв (1960) та ін.)- Незважаючи на різну термінологію, зміст даного поняття завжди розглядалася цими авторами як методика розслідування окремих видів і груп злочинів і частина науки криміналістики. При цьому малося на увазі, що методика розслідування - це сукупність наукових методів, прийомів і способів, що застосовуються при розслідуванні конкретних видів злочинів. Саме вона визначала зміст, послідовність і особливості проведення слідчих дій, оперативно-розшукових заходів, здійснюваних у процесі розкриття, розслідування та припинення злочинів.

У структурі криміналістичної методики виділяють дві частини: 1) загальні положення; 2) приватні методики. Базою для неї стали нормативні джерела, загальнотеоретичні і методологічні положення криміналістики, криміналістичної техніки і тактики, аналіз судово-слідчої практики розслідування окремих видів злочинів, наукові дослідження у сфері удосконалення технології розслідування злочинів при активному творчому використанні досягнень у галузі природничих, технічних і гуманітарних наук.

Слід зазначити, що в методиці розслідування перевага віддавалася розробці рекомендацій про прийоми визначення напрямів і способи розслідування різних видів злочинів, тобто разработочной її частини. Як справедливо вважає II. П. Яблоков, це "не дозволило в повній мірі розкрити зміст заключної частини криміналістики, бо при цьому залишалися в тіні пізнавальні складові частини методики розслідування, що дозволяють належною мірою усвідомити природу прийомів і способів ведення слідства".

Тому не випадково в останні роки стало переважати думка, що для розглянутого розділу криміналістики більш точним є назва "криміналістична методика". Проте відразу ж наголосимо, що і за цією назвою розділу ховається різний зміст. В одних випадках воно обмежене межами попереднього розслідування, в інших - поширюється на судове слідство і навіть па оперативно-розшукову діяльність.

Методика розслідування як розділ криміналістики

В даному як методика розслідування відображає теоретичний та прикладний аспекти, є елементом системи криміналістики, володіє відносною самостійністю, має свій об'єкт, предмет, цілі і завдання. Виникла з потреб практики боротьби зі злочинністю специфічними криміналістичними засобами і методами, методика розслідування своїми коренями сягає в перші інструкції слідчим, в яких містилися початкові теоретичні розробки про методи і прийоми розслідування окремих видів злочинів.

Методика розслідування злочинів, як розділ науки криміналістики розробляє теоретичну базу, на основі якої формуються криміналістичні теорії розслідування окремих видів і груп злочинів. Такого роду положення мають правову основу і спираються на результати дослідження судово-слідчої практики, новітні дані в галузі криміналістичної техніки, тактики, методики, природних та інших спеціальних наук. В результаті методика розслідування постійно збагачується важливими загальнотеоретичними та методичними положеннями про криміналістичних класифікаціях і характеристики злочинів, слідчих ситуаціях, методи визначення напрямів розслідування на початковому та наступних етапах, комплекси слідчих дій та оперативно-розшукових заходів, черговості їх виробництва в залежності від складних слідчих ситуацій і т. д.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Методика розслідування нерозкритих злочинів минулих років
Методика розслідування - система наукових рекомендацій
Загальні положення методики розслідування вбивств
Загальні положення методики розслідування вбивств
Загальні положення криміналістичної тактики
Загальні положення криміналістичної техніки
Криміналістична класифікація методик розслідування вбивств
Методика розслідування нерозкритих злочинів минулих років
Особливості розслідування злочинів неповнолітніх
Розділ загального майна
Методика розслідування - система наукових рекомендацій
Поділ житлового будинку в натурі між власниками
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси