Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Міжнародні переговори в бізнесі і політиці
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Типологія міжнародних переговорів

Міжнародні переговори можна класифікувати по цілям, задачам, кількістю сторін, ступеня відкритості та складності.

1. Найбільш поширеною є типологія міжнародних політичних переговорів за рівнем представлених учасників:

o переговори на вищому рівні - глав держав і урядів;

o переговори на високому рівні міністрів закордонних справ або міністрів інших відомств);

o переговори в робочому порядку, в яких не задіяні перші особи, між представниками політичних партій і організацій.

Міжнародні переговори на високому та найвищому рівні мають особливе значення в міжнародних відносинах, оскільки дозволяють вирішити найбільш складні і актуальні міжнародні проблеми, прийняти принципові, а іноді й доленосні рішення, що дає можливість серйозно змінити політичну ситуацію. При цьому на переговорах даного рівня домовленості скріплюються підписами вищих посадових осіб держав, що покликане забезпечувати додаткові гарантії виконання прийнятих домовленостей. У найбільш складних ситуаціях при цьому можливе посередництво на вищому рівні, що іноді дозволяє знайти рішення в особливо складних конфліктних ситуаціях.

Приклад

Так, регулярно поновлюються з 2003 р. поетапних шестисторонніх переговорах щодо ядерної програми Північної Кореї беруть участь Росія, Китай, Японія, США і Південна Корея. У конфлікті США та Північної Кореї інші країни відіграють роль посередників, покликаних сприяти врегулюванню конфлікту.

Міжнародні переговори на високому та найвищому рівні можуть мати різні форми:

- регулярні зустрічі (наприклад, зустрічі "Великої вісімки", куди входять лідери семи індустріально розвинених держав і Росії);

- двосторонні і багатосторонні саміти;

- переговори під час свят (наприклад, на святкуваннях 60-річчя закінчення Другої світової війни в Росії у 2005 р.) або похорону. Зауважимо, що проведення урочистих міжнародних свят і похорону часто дає можливість неформального обговорення проблем з тими лідерами, зустрічі з якими в інших обставинах ускладнені по складних політичних причин.

Приклад

Сьогодні найбільш впливовим міжнародним політичним клубом є "Велика вісімка". У 2006 р. головою G8 був Володимир Путін, що, безсумнівно, свідчить про зростання ролі нашої країни в світовій політиці. Президент Росії позначив в якості основної теми саміту в Санкт-Петербурзі енергетичну безпеку. Відомо, що під час самітів "Великої вісімки" не приймається остаточних рішень, але обговорюються найбільш важливі проблеми світової політики і виробляється загальна думка про те, як їх вирішувати. Основним документом саміту є комюніке - спільну підсумкову заяву, яка оголошується на заключній зустрічі.

2. Інша відома типологія міжнародних переговорів базується на числі учасників. Тут виділяються переговори:

o двосторонні;

o багатосторонні.

Очевидно, що організаційна структура багатосторонніх переговорів набагато складніше, ніж двосторонніх: тут потрібно більше зустрічей і обговорень, іноді необхідно залучення незалежних експертів. При цьому багатосторонні переговори (особливо на міжнародному рівні) вимагають особливої уваги до вироблення регламенту і процедур їх проведення: вирішення питань про робочий мовою переговорів, про компетенції голови, порядок надання слова, про участь у дискусії, про внесення пропозицій, порядок прийняття рішень, публічному або закритому характері засідань і т. п.

Основні цілі і задачі міжнародних переговорів можуть бути різними:

- встановлення і розвиток міжнародних відносин;

- врегулювання виниклого конфлікту;

- досягнення і підписання угоди;

- обмін інформацією і з'ясування позицій сторін.

Нарешті, переговори можуть переслідувати маніпулятивні мети, покликані вплинути на світову громадську думку, маскуючи справжні наміри однієї зі сторін (часто такі переговори ведуться перед початком військових дій, щоб приспати пильність супротивників).

3. Серед інших типологій зазначимо поділ переговорів:

o на прямі і непрямі;

o відкриті і конфіденційні;

o стандартні і нестандартні.

Прямі переговори ведуться безпосередньо самими учасниками, непрямі можуть проходити за допомогою посередників, коли безпосередня зустріч зацікавлених сторін утруднена з якихось причин. Посередник (медіатор) - це особа (а також організація, держава), при участі якого ведуться переговори між сторонами. Розрізняють посередництво офіційне і неофіційне. У першому випадку в ролі посередника виступають держави або міжурядові організації, у другому - приватні особи, наукові чи неурядові організації.

Про конфіденційних переговорах зазвичай взагалі нічого не повідомляється у відкритій пресі. Стандартними прийнято називати переговори в умовах відомої ділової чи політичної ситуації, коли досить прозорі основні обставини і правила гри, принципи аргументації, присутні тексти стандартних договорів. Навпаки, в новій ситуації на ринку або в світі політики, коли дії та принципи ще не визначені, переговори прийнято називати нестандартними.

У будь-якому випадку вести переговори - значить приймати і оцінювати політичні і ділові відносини в їх взаємозалежності, уникаючи атмосфери ворожості і конфліктів. Не випадково всі серйозні події у світі політики і бізнесу були підготовлені з допомогою переговорів, а якщо вам здається, що це не так, - значить, переговори були строго конфіденційними.

Нова інформаційна парадигма міжнародних переговорів

З появою глобальної інформаційної павутини, нових електронних засобів комунікації міжнародні переговори стають частиною глобальних інформаційних потоків. Сучасна інформаційна революція, владно втручаючись в економічні та політичні сфери сучасного суспільства, диктує нові принципи і правила міжнародних політичних комунікацій, тому неможливо уявити сучасну концепцію міжнародних переговорів без інформаційних технологій зв'язків з громадськістю. Використовуючи віртуальний простір на міжнародних переговорах, можна миттєво перевести нову інформацію у сферу активної дії, тому сьогодні партнери по переговорам уважно стежать не стільки один за одним, скільки за освітленням переговорів у засобах масової інформації.

Розвиток інформаційних технологій сприяв перетворенню засобів масової інформації у віртуальну "четверту гілку" політичної влади, яка по силі, оперативності і проникненню свого впливу набагато перевершує всі три традиційні гілки влади, разом узяті. Боротьба за економічні та політичні сфери впливу, за капітали і влада стала все більше розгортатися у віртуальному інформаційному просторі й набувати нові, посттрадиционные віртуальні форми. Новим кредо віртуальних інформаційних технологів став девіз: "Те, що не показали по телебаченню, взагалі не відбулося в бізнесі і в політиці", - а значить, і на міжнародних переговорах. Мозаїчність подій на віртуальній політичній сцені, яку кожен телеканал висвітлює в різних ракурсах, робить сприйняття міжнародних переговорів дискретним і стохастичным, що залишає великі можливості для самих різних, навіть альтернативних інтерпретацій.

Завдання учасників переговорів полягає вже не стільки в тому, щоб передбачити черговий крок партнерів, скільки в тому, щоб зрозуміти, який вплив це матиме на громадську думку як у своїй країні, так і за кордоном. В сучасній боротьбі за світову громадську думку пропагандистська техніка і реклама мають вже більш важливе значення, ніж реальні практичні кроки партнерів за столом переговорів. Інформаційні технології дозволяють різко змінити хід суспільної дискусії, переламати небажану тему або, навпаки, зацементувати досить суб'єктивне розуміння проблеми у вигляді громадської думки.

Нова інформаційна парадигма міжнародних переговорів означає, що ефективність дій лідерів за столом переговорів багато в чому залежить від інформаційного переваги у віртуальному просторі. Сучасна концепція міжнародних переговорів вимагає перегляду старих схем і правил з опорою на новітні інформаційні технології та соціокультурні пріоритети.

Сьогодні добре підготуватися до міжнародних переговорів - значить не тільки ретельно підібрати переговорний досьє і розробити стратегію і тактику, але насамперед провести блискучу інформаційну кампанію в засобах масової комунікації, що супроводжує переговори. Необхідно використовувати нові м'які інформаційні технології, розвивати зв'язки з громадськістю, тонко впливаючи на світову громадську думку. У зв'язку з цим окремі розділи підручника присвячено розробці інформаційної кампанії, технологій зв'язків з громадськістю та сучасним інформаційним технологіям на переговорах.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Теорія міжнародних переговорів
Проведення міжнародних переговорів. Укладення договорів, угод, контрактів
Типологія ситуацій переговорів у професійній діяльності
Роль соціокультурних традицій у процесі міжнародних переговорів
Особистісний стиль ведення переговорів: шлях до вершин професійної майстерності
Теорія міжнародних переговорів
Проведення міжнародних переговорів. Укладення договорів, угод, контрактів
Інформаційна парадигма в економічній теорії: К. Ерроу, Дж. Акерлоф Дж. Стігліц
Інформаційна парадигма: апофеоз віртуальних технологій
Інформаційний супровід і зв'язку з громадськістю під час переговорів: нові інформаційні технології
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси