Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Імпресіонізм. Вразлива особистість, насолоджуєшся красою світу, омытого світлом

Ортега-і-Гассет вважав, що не можна

...визначити мистецтво Клода Моне, сказавши, що він написав Богоматір або вокзал Сен Лазар, або мистецтво Дега, зазначивши, що він зображував гладильщиц, балерин і жокеїв. Адже для обох митців ці об'єкти здаються темами їхніх картин, не більше ніж привід, - вони дійсно їх писали, але могли писати що завгодно інше. Їм було важливо, що справді було темою їх полотен - це повітряна перспектива, драглисте райдужне марево, окутывающее навколо всі без винятку.

Що таке імпресіонізм

Термін "імпресіонізм" (фр. impressionnisme від фр. impression - враження) походить від картини Клода Моне "Impression: Soleil Levant" - "Враження. Схід сонця"). Вперше майбутні імпресіоністи з'явилися на виставці, що отримала назву "Салону знедолених", що відбулася в 1863 р. Художники, що відступили від академізму в живопису, наважилися виставити свої картини. Імператор Наполеон III (Луї Наполеон Бонапарт) наказав виділити окремий зал для творів, вибракуваних журі. Потрапили в немилість у академіків живопису, полотна були виставлені у тому ж Палаці індустрії, що і експозиція офіційного Салону, але в інших залах, куди вів окремий вхід. Так вперше в історії мистецтва був відкритий принцип існування альтернативного мистецтва. Цих художників стали називати "порушниками пристойності", "незалежні" і "непримиренними". Глядачі пішли в цей зал, щоб остаточно осоромити художників, відкинутих знавцями. Але сором не відбулося: багато випробували відчуття художнього насолоди від побачених шедеврів. Новий художній напрям вперше заявив про себе.

Термін був ужитий критиками іронічно, майже знущально. Однак Моне і його однодумці вважали, що нічого образливого в цьому найменуванні немає (сам Моне говорив, що він прагне передати миттєвість), навіть навпаки - нарешті знайдено точне визначення їх стилю і поетики. З цього моменту імпресіоністами стали називати всіх незалежних художників, що протистояли Академії і писали в дусі Моне. А самі художники, об'єднавшись у групу, почали видавати журнал "Імпресіоніст".

Не можна сказати, що для французького мистецтвознавства поняття "враження" (impression) було чужим, його використовували при характеристиці пейзажного творчості К. Коро, Ф. Ш. Добіньї і В. Йонкинда. А Ж.-Ж. Руссо стверджував, що завжди прагне зберігати своє первинне враження від природи.

Імпресіонізм - художній напрям, що прагне природно відобразити навколишній світ у його мінливості, передаючи свої враження.

Художня концепція

Імпресіонізм - художній напрям (друга половина XIX - початок XX ст.), інваріантом художньої концепції якого стало твердження: емоційно чутлива, вразлива особистість здатна бачити красу світу, омытого світлом.

Або, іншими словами, це твердження стійко притаманне всім творами імпресіонізму незалежно від їх сюжету, композиції, використовуваних художніх засобів.

Імпресіонізм відкрив новий тип сприйняття реальності. На відміну від реалізму, зосередженого на передачу типового, імпресіонізм зосереджений на особливому і одиничному і їх суб'єктивне бачення художником. Імпресіонізм стверджував вразливого, споглядає людини, здатного бачити красу в простих, чуттєво достовірних явищах, щасливо сприймає загальнодоступні радості буття - відчуття світла, сонця, землі, моря, неба.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Поширення імпресіонізму в географічному і художньому просторі
Творчість, гумор та краса
Імпресіонізм
Поширення імпресіонізму в географічному і художньому просторі
Імпресіонізм
Імпресіонізм
Художня реальність
Художня концепція
Художня концепція
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси