Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Використання засобів індивідуального захисту

У разі потрапляння людей в зону зараження при виникненні НС все населення повинно бути забезпечено засобами індивідуального захисту (ЗІЗ). Особовий склад формувань ЦОНС, робітники і службовці отримують ЗІЗ на своїх об'єктах, непрацююче населення - за місцем проживання (РЕУ).

На підприємствах, де в технологічному процесі використовуються АХІВ, ЗІЗ повинні зберігається безпосередньо на робочому місці. Причому протигази повинні мати коробки, захищають саме від того ІВ, яке використовується у технологічному процесі. При нестачі протигазів вони можуть бути замінені респіраторами, призначеними для промислових цілей.

На об'єкті економіки загальна кількість протигазів повинно підтримуватися в межах 105%.

Населення, яке не отримало ЗІЗ, виготовлених промисловим способом, повинен самостійно підготувати пилозахисні тканинні маски, ватно-марлеві пов'язки, а для захисту шкірних покривів - різні накидки, плащі, гумове взуття, гумові або шкіряні рукавиці.

Засоби індивідуального захисту призначені для захисту від потрапляння всередину організму через органи дихання, ротову порожнину, слизову оболонку очей); на шкірні покриви і одяг людину радіоактивних, хімічних речовин і бактеріальних засобів.

За призначенням ЗІЗ поділяються:

• на засоби захисту органів дихання;

• засоби захисту шкірних покривів;

• медичні засоби захисту.

За принципом захисту ЗІЗ органів дихання і шкіри поділяються на фільтруючі та ізолюючі.

Фільтруючі засоби захисту очищають повітря, необхідний для живлення організму людини, від шкідливих домішок при проходженні через відповідні фільтри.

Ізолюючі засоби захисту повністю ізолюють організм людини від навколишнього середовища за допомогою матеріалів, непроникних для повітря і шкідливих речовин.

За способом виготовлення ЗІЗ поділяються на засоби, виготовлені промисловістю, і найпростіші, виготовлені населенням з підручних матеріалів.

До засобів захисту органів дихання відносяться фільтруючі та ізолюючі протигази, респіратори, а також пилозахисні тканинні маски (ПТМ) і ватно-марлеві пов'язки.

Фільтруючі протигази є основним засобом індивідуального захисту органів дихання. В даний час в системі ЦОНС використовуються такі марки протигазів:

• для дорослого населення - ГП-5, ГП-5М, ГП-7, ГП-7В, ГП-7ВМ, ПФМ-1, ППФМ-89, ППФМ-92, ППФ-95 і ПФСГ-98 СУПЕР;

• для дітей протигази марки ПДФ-Д (дошкільний) і ПДФ-2Д, ПДФ-Ш (шкільний) і ПДФ-2Ш, а також камера захисна дитяча КЗД-4 (КЗД-6).

Ізолюючими дихальними апаратами, що використовуються в системі ЦОНС, є:

• ізолюючі протигази марок ИП-4М, ИП-4МК, ІП-5, ІП-6;

• кисневий ізолюючий протигаз КІП-8;

• дихальний апарат на стислому повітрі АИР-98МИ.

Крім того, в окремих випадках (при евакуації під час

пожежі та інших аварійних ситуаціях), можуть використовуватися газодымозащитные комплекти ГУДЗИК або ГУДЗИК-У.

Для захисту органів дихання від шкідливих газів, парів, аерозолів і пилу можуть використовуватися і менші кошти - респіратори різних марок: ШБ-1 "Лепесток", "Кама-200", У-2К (Р-2), Ф-62Ш і РП-91Ш, ФОРТ-П, РПА-1, У-2КС, РМ-2, "Бриз-1" і "Бриз-10", РПГ-01, РПГ-67, РУ-60М, У-2ГП-АВ і "Уралець-ДП".

Засоби захисту шкіри використовуються для захисту людей від впливу аварійно хімічно небезпечних отруйних, радіоактивних речовин і бактеріальних засобів. Всі вони поділяються на спеціальні та підручні. У свою чергу спеціальні поділяються на ізолюючі (повітронепроникні) і фільтруючі (повітропроникні).

Для захисту від АХІВ в зоні аварії в основному використовуються засоби захисту ізолюючого типу: комплекти КИХ-4, КІХ-5, КЗ А, 4-20. Крім того, до ізолюючим відносяться також: загальновійськовий захисний комплект; легкий захисний костюм Л-1; ізолюючі костюми ИЕ-1 і "Хромат" і ізолюючі комплекти "Метанол" і "Кондор".

Пневмокостюмы ЛГ-4 і ЛГ-5 являють собою шлангові ізолюючі костюми з примусовою подачею чистого повітря для дихання та вентиляції підкостюмного простору, призначені для повної ізоляції організму від навколишнього середовища робочої зони.

До фільтруючим засобів захисту шкіри належать: захисний одяг ЗФО і АРК-1; захисні комплекти ФЛ-Ф, ФО-Н, ПЗО-2, КЗХИ.

Конструктивно практично всі засоби захисту шкіри, як правило, виконані у вигляді курток з капюшонами, напівкомбінезонів і комбінезонів.

До найпростіших засобів захисту шкіри відносяться зазвичай одяг і взуття. Плащі, накидки з хлорвинила або прогумованої тканини, пальто з щільного матеріалу, шкіри добре захищають від радіоактивного пилу і бактеріальних засобів. Вони можуть також захищати від крапельно-рідких отруйних речовин протягом 5-10 хв. Вологий одяг - протягом 40-50 хв.

Для захисту ніг можуть використовуватися гумові чоботи, боти, валянки з калошами, взуття із шкіри та шкірозамінників. Захист рук можуть забезпечувати гумові, шкіряні рукавички, брезентові рукавиці, а для захисту голови і шиї - капюшон. Звичайна одяг, оброблена спецпропиткой (миючі засоби ОП-7, ОП-10 або мильно-масляна емульсія) може захистити від парів отруйних речовин.

До медичних засобів захисту відносяться: аптечка індивідуальна АІ-2, індивідуальні противохимические пакети ІПП-8, ІПП-9, ІПП-10; пакет перев'язувальний ІПП-1; сумка санинструктора.

Аптечка індивідуальна АІ-2 призначена для надання допомоги в цілях запобігання або ослаблення ураження радіоактивними, отруйними чи хімічними речовинами, а також попередження інфекційних захворювань. В пластмасовій коробочці міститься набір медичних засобів.

Індивідуальні противохимические пакети ІПП-8, ІПП-9, ІПП-10 призначені для профілактики шкірно-резорбтивных поразок крапельно-рідкими ОР і АХІВ через відкриті ділянки шкіри, а також для дегазації цих речовин на шкірі і одязі людини.

ІПП-8 складається з плоского скляного флакона місткістю 125-135 мл, заповненого дегазуючим розчином і чотирьох ватно-марлевих тампонів. При користуванні пакетом потрібно розкрити його оболонку, витягти флакон і тампони, відгвинтити пробку флакона і його вмістом рясно змочити тампон, ретельно протерти їм відкриті ділянки шкіри і шолом-маску протигаза. Потім знову змочити тампон і обробити краї коміру і манжети одягу, прилеглі до шкіри. Необхідно пам'ятати, що рідина пакету небезпечна для очей, тому шкіру навколо них слід обтирати сухим тампоном і промивати чистою водою або 2%-вим розчином соди.

ІПП-9 представляє собою посудину циліндричної форми з кришкою, що загвинчується. Для зволоження губки потрібно втопити пробійник до упору, розкривши і повернувши посудину, 2-3 рази струснути. Змоченою губкою протерти шкіру обличчя, кистей рук, заражені ділянки одягу. Після цього витягнути пробійник з посудини і нагвинтити кришку.

ІПП-10 - металева посудина циліндричної форми з кришкою-насадкою з упорами, яка кріпиться на ремінці. Всередині кришки є пробійник. При користуванні потрібно, повертывая кришку, зрушити її з упорів і ударом по ній розкрити посудину, зняти кришку і налити на долоню 10-15 мл рідини і обробити нею обличчя та шию спереду. Потім треба налити ще 10-15 мл рідини і обробити кисті рук і шию ззаду.

При відсутності протихімічних пакетів можна обробити водою з милом ділянки тіла і одягу, використовуючи тампони з паперу, ганчір'я або ж носову хустку.

Пакет перев'язувальний ІПП-1 призначений для надання медичної допомоги при накладання первинних пов'язок на рани (складається з бинта 0,07 х 7м і двох ватно-марлевих подушок).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Засоби індивідуального захисту
Засоби захисту голови
Засоби індивідуального захисту
Сертифікація електрообладнання, сировинних товарів і засобів індивідуального захисту
Видача засобів індивідуального захисту, смывающих і знешкоджувальних засобів
ВИДАЧА СПЕЦІАЛЬНОГО ОДЯГУ ТА ІНШИХ ЗАСОБІВ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ
Порядок забезпечення засобами індивідуального захисту
Використання засобів колективного захисту
Організація, оцінка і документальне оформлення обліку спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту
Інші засоби захисту
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси