Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 1. РЕЛІГІЙНІ ТА МОРАЛЬНО-ФІЛОСОФСЬКІ ВИТОКИ ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ

Економічна діяльність, пов'язана з реалізацією матеріальних інтересів людей, направлена на область "від світу цього", на її перетворення. Але священні тексти різних народів обов'язково включають господарську тематику, а наш час відзначено наполегливими спробами "вписати" в коло фундаментальних положень традиційних релігій цінності економічного зростання та підприємництва. Тому важливо мати уявлення, хоча б в самій загальній формі, про історичній ретроспективі релігійних приписів щодо економічної діяльності.

З різноманітних вірувань, до яких сягають нормативні морально-філософські витоки світової економічної думки, особливо значущу роль в історії зіграли релігійно-філософські традиції великих цивілізацій Середземномор'я і Близького Сходу, Ірану, Індії та Китаю. Ці традиції передували або супроводжували виникнення світових релігій - християнства (з трьома його головними конфесіями - православ'ям, католицтвом і протестантизмом), ісламу і буддизму. Християнство нині переважна релігія Європи і західного півкулі; іслам - найбільша по розповсюдженню з релігій Сходу; разом з більш давніми іудаїзмом і зороастризмом (обмеженим тепер локальною спільнотою) вони складають ряд монотеїстичних релігій. Але більшість населення Азії зберегло політеїстичні вірування; а найбільші з них - індуїзм, панівну релігію Індійського субконтиненту, і буддизм, який у країнах свого впливу часто переплітається з національним морально-політичним вченням китайців (хань) - конфуціанством (так кажуть про "буддийско-конфуціянському ареалі").

Економічна думка цивілізацій Родючого Півмісяця

Походження державного сектора господарства

Першими зачатками економічної думки можна вважати відомості про господарський побут народів, що зберігаються в документах, пам'ятках найдавніших цивілізацій. Варто пам'ятати, що саме поняття "цивілізація" (від лат. - "міський") передбачає існування міст (укріплених средоточий збройної сили, державної влади, ремесла і торгівлі) на противагу сільській окрузі, жителі якого зайняті обробітком землі. Міста як центри державності, великого (палацового або храмового) і витонченого господарства (з ремісничим виробництвом знаків багатства і влади, монументальним культовою архітектурою) виникли раніше всього на територіях близькосхідного "Родючого Півмісяця". Одну його "полудугу" утворюють нижню течію Ніла (з дельтою гирлових відкладень) і східна прибережна смуга Середземного моря з Палестиною і Фінікією, а іншу - межиріччя Євфрату та Тигру (від грец. " Месопотамія " ).

Розливи "великих історичних річок" - Нілу, Євфрату і Тигра - забезпечували щедру врожайність мулистих ґрунтів, але вимагали масових іригаційних робіт, що породили календарні розрахунки за зірками і жорстке верховне управління. Міста "Родючого Півмісяця" виростали як резиденції верховних розпорядників землі і води, що спиралися на піраміду військовослужбовців і чиновників. Державний сектор, який використовував працю захоплених у війнах рабів, височів над сукупністю сільських громад, в рамках яких йшло розшарування на сильних і слабких господарів. Заможні бідним надавали позики і в разі неповернення боргу звертали їх у рабство. Цей процес посилювався, коли держава поклала в основу свого змісту не палацово-храмове господарство, а обкладання всього підвладного населення даниною. Не здатні до сплати данини потрапляли в число рабів.

Палацово-храмове господарство і поголовне оподаткування вимагали великомасштабного обліку, що призвело до виникнення перших форм писемності - клинописен і ієрогліфів. Висічені на скелях або виведені на глиняних табличках і папірусі, вони донесли до нашого часу відомості про господарські порядки цивілізацій Родючого Півмісяця.