Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Земельне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Земельна частка і її правовий режим

Згідно ст. 15 Закону про обіг земель земельна частка, отримана при приватизації сільськогосподарських угідь до набуття чинності даного закону, є часткою у праві спільної власності на земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення. У науковій літературі давно йде суперечка про речову, або обязательственной, природи земельної частки. Ми вважаємо, що право власності - це речове право незалежно від того, скільки суб'єктів спільної часткової власності мають права на земельну ділянку.

Спочатку правом на одержання у власність земельних часток мали: працівники реорганізованого сільськогосподарського підприємства; пенсіонери, які вийшли в нього на пенсію і проживають на його території; тимчасово відсутні працівники; спадкоємці особи, яка мала право на одержання у власність земельної частки, але помер до моменту видачі свідоцтва; працівники соціальної сфери на селі (організацій охорони здоров'я, культури, побуту, зв'язку, громадського харчування, освіти тощо, розташованих на територіях сільськогосподарських організацій).

Слід підкреслити, що всі пенсіонери соціальної сфери, а також пенсіонери сільськогосподарських підприємств, які вийшли на пенсію, але не проживають на території господарств на початку земельної реформи, не набули права на земельну частку, ні на майновий пай.

Моментом виникнення права власності на земельну частку була дата прийняття адміністрацією району рішення про передачу землі в загальну власність учасників (членів) сільськогосподарської комерційної організації (підприємства). Розраховувалася земельна частка в гектарах або балло-гектарах.

Зараз використання земельних часток, які виникли в результаті приватизації сільськогосподарських угідь, регулюється Законом про обіг земель. Згідно з цим законом володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою із земель сільськогосподарського призначення, що перебуває в частковій власності більш ніж п'яти осіб, здійснюються згідно з рішенням учасників часткової власності, яке приймається на загальних зборах учасників часткової власності.

Без виділення земельної ділянки в рахунок земельної частки такий учасник часткової власності має право заповідати свою земельну частку, відмовитися від права власності на земельну частку, внести її до статутного (складеного) капітал сільськогосподарської організації, що використовує земельну ділянку, що перебуває в частковій власності, або передати свою земельну частку в довірче управління або продати чи подарувати її іншому учаснику часткової власності, а також сільськогосподарської організації або громадянину - члену селянського (фермерського) господарства, що використовує земельну ділянку, що перебуває в частковій власності. Учасник часткової власності має право розпорядитися земельною часткою на свій розсуд іншим чином тільки після виділення земельної ділянки в рахунок земельної частки.

Учасник або учасники часткової власності на земельну ділянку із земель сільськогосподарського призначення має право виділити земельну ділянку в рахунок своєї земельної частки або своїх земельних часток, якщо це не суперечить вимогам до утворення земельних ділянок, встановлених ЗК РФ і Законом про обіг земель. Земельна ділянка утворюється шляхом виділу в рахунок земельної частки або земельних часток двома шляхами:

1) па підставі рішення загальних зборів учасників часткової власності у випадку, якщо даним рішенням затверджено проект межування земельних ділянок, перелік власників утворених земельних ділянок та розмір їх часток у праві спільної власності на утворені земельні ділянки. Якщо земельна ділянка утворюється на підставі рішення загальних зборів учасників часткової власності згідно із затвердженим цим зборами проектом межування, додаткового узгодження розміру та місця розташування кордонів утвореного земельної ділянки не потрібно;

2) якщо таке рішення загальних зборів учасників часткової власності відсутня, власник земельної частки або земельних часток для виділу земельної ділянки в рахунок земельної частки або земельних часток укладає договір з кадастровим інженером, який готує проект межування земельної ділянки для виділу земельної ділянки в рахунок земельної частки або земельних часток.

Розмір земельної ділянки, яка виділяється в рахунок земельної частки або земельних часток, визначається на підставі даних, зазначених у документах, що посвідчують право на цю земельну частку або ці земельні частки. При цьому площа виділяється в рахунок земельної частки або земельних часток земельної ділянки може бути більше або менше площі, зазначеної у документах, що посвідчують право па земельну частку або земельні частки, якщо збільшення або зменшення площі виділяється в рахунок земельної частки або земельних часток земельної ділянки здійснюється з урахуванням стану і властивостей ґрунту виділяється земельної ділянки та земельної ділянки, з якої він утворюється.

Окремо Законом про обіг земель регламентується правовий режим незатребуваною земельної частки. Незатребуваною земельної частки може бути визнана земельна частка, що належить на праві власності громадянину, який не передав цю земельну частку в оренду або не розпорядився нею іншим чином протягом трьох і більше років поспіль. При цьому земельні частки, права на які зареєстровані відповідно до Закону про реєстрацію прав на нерухомість, не можуть бути визнані невитребуваними земельними частками за цією підставою.

Незатребуваною земельної частки може бути визнана також земельна частка, відомості про власника якої не містяться у прийнятих до дня набрання чинності Закону про реєстрацію прав на нерухомість рішеннях органів місцевого самоврядування про приватизацію сільськогосподарських угідь, або земельна частка, власник якої помер і відсутні спадкоємці як за законом, так і за заповітом, або ніхто із спадкоємців не має права успадковувати, або всі спадкоємці усунені від спадкування, або ніхто із спадкоємців не прийняв спадщини, або всі спадкоємці відмовилися від спадщини і при цьому ніхто з них не вказав, що відмовляється на користь іншого спадщині ка.

Орган місцевого самоврядування поселення або міського округу за місцем розташування земельної ділянки, що перебуває в частковій власності, має право звернутися до суду з вимогою про визнання права муніципальної власності на земельні частки, визнані в установленому порядку незатребуваними.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правовий режим закритих адміністративно-територіальних утворень
Правовий режим цільових фондів Уряду РФ
Передумови запровадження правового режиму ОЕЗ
Земельний режим і диференціація селянства
Правові основи справляння земельного податку
ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ЗЕМЕЛЬ ПРОМИСЛОВОСТІ ТА ІНШОГО СПЕЦІАЛЬНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ
Правовий режим особливо охоронюваних природних територій
ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ЗЕМЕЛЬ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ УГОД ІЗ ЗЕМЕЛЬНИМИ ДІЛЯНКАМИ
Публічне примус в умовах особливих адміністративних режимів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси