Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Фінансовий капітал

Проникаючи в промисловість, транспорт, торгівлю і сферу послуг, банки ставали безпосередніми співвласниками цих підприємств, а в ряді випадків - і цілих галузей, і отримували свою частку надприбутки. Беручи участь у створенні нових акціонерних товариств, вони забезпечували собі і засновницьку прибуток. Одночасно з цим великі промислові монополії прагнули створити власні фінансово-кредитні структури, або проникнути у вже існуючі. Утворилися так звані фінансові групи, які прагнули до встановлення економічного лідерства в своїх країнах.

Тісне переплетення банківських і промислових підприємств, їх зрощення за допомогою взаємного володіння акціями призвело до утворення нового виду капіталу - фінансового капіталу.

Уособленням останнього ставала фінансова олігархія, яка представляла нечисленну групу промислових і банківських діячів. Вони володіли величезними за розмірами матеріальними цінностями і зосереджували у своїх руках економічні важелі, які робили їх господарями цілих країн. Склалися гігантські банківсько-промислові імперії сталевих, нафтових, гарматних, газетних та інших "королів". У США говорили про "60 сімействах", контролював економічне життя країни. В кінці XIX ст. виділилася "велика трійка": Рокфеллер (нафта), Моргай (фінанси), Карнегі (сталь). На початку XX століття після продажу Карнегі свого багатомільйонного справи міць великого бізнесу була представлена "великий двійкою" - Морганом і Рокфеллером. Капітали першого були вкладені в Сталевий і Електричний трести, залізні дороги і суднобудування, страхові товариства та інші промислові компанії. Рокфеллер контролював більшу частину нафто - і вуглевидобутку, мідного і тютюнового виробництва, володів поруч залізниць. Крім того, кожен з них очолював найбільшу банківську групу. Впливовими членами американської олігархії були Дюпони, Меллони, Гарриманы, Вандербільти, Гуггенхеймы. Символом фінансової могутності у Франції були "200 родин" найбільших вкладників Французького банку. У Німеччині фінансову олігархію представляли Ст. Сіменс, Е. Ратенау, А. Тіссен, Ф. Крупп. Аналогічні групи виникли й в інших країнах.

Процес монополізації прискорився після економічної кризи 1900-1903 рр. В США за період з 1898 р. по 1903 р. було створено в 5,3 рази більше великих трестів, ніж за попередні 50 років. Багато з них стали визначати економічну політику ряду галузей промисловості. Так, Сталевий трест, заснований в 1901 р., вже в самому початку володів 2/5 виробництва чавуну, 1/2 прокату, 2/3 виплавки сталі і т. д.

Високий ступінь монополізації демонструвала Німеччина. Кількість учасників монополістичних об'єднань тут було навіть вище, ніж у США. При організації Рейнсько-Вестфальського вугільного синдикату в 1903 р. до нього приєдналися 100 підприємств. Згідно з новим статутом завдання синдикату розширилися, охоплюючи "заготівлю вугілля, придбання рудних площ і частки в гірничих підприємствах, пристрій всякого роду підприємств з метою зберігання, збуту і доставки вугілля, а також участі в них". Статутні завдання вугільного синдикату відображали бажання монополістів важкої промисловості підпорядкувати споріднені виробництва для розширення свого впливу та боротьби проти конкурентів як всередині країни, так і за її межами.

Економічні кризи

Всесилля монополій, однак, не знищило головного пороку ринкової економіки - криз. Циклічні кризи стали більш частими та інтенсивними. Якщо в ХІХ ст. їх цикл становив 9-11 років, то в період 1900-1907 рр. оі скоротився до 7 років, а за 1907-1913 рр. - до 6 років. Під час кризи 1907 р. падіння промислового виробництва було найбільшим за всю історію США, склавши 17%. На бездіяльність приречені гігантські виробничі потужності, наприклад потенціал "Юнайгед Стейтс сгил" в 1908 р. використовувався лише наполовину. Небачених раніше масштабів досягло безробіття. У США її рівень до 1907 р. порівняно з кінцем XIX ст. зріс у 1,5 рази, досягнувши 5-6 млн. Потужні хвилі кризи 1907 р. охопили світ від Нью-Йорка до Амстердама, Каїра і Токіо.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Категорія фінансового капіталу
Довгострокова фінансова політика
Яку віддачу вимагають власники капіталу, і може чи фінансовий директор її оцінити?
Проблема закономірності економічних криз
Світова економічна криза 1929-1933 рр. та його наслідки
Неомарксистские економічні концепції
Соціально-економічна криза в СРСР
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси