Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Нові вогнища напруженості і військові розмежування

На пострадянському просторі сьогодні випробовуються нові глобальні технології, суттю яких є політична дестабілізація держав без застосування військової сили. До числа таких технологій відноситься підкуп еліт "розбещення свободою", заохочення этносуверенитетов, русофобії околиць і національного нігілізму з тим, щоб переконати росіян, що бути росіянином - соромно; деморалізація і дегуманізація суспільної свідомості через культурну експансію і вестернізацію культури; захоплення економічних плацдармів у вирішальних галузях національної економіки; переклад внутрішньополітичних відносин в режим "битв олігархів"; руйнування дієздатних національних економічних та інших структур; підтримання перманентного реформування органів державної влади і досягнення стану безвладдя в країні і тим самим переклад держави в режим зовнішньої залежності.

Москва спочатку обрала тактику невтручання в розвиток політичних процесів у нових незалежних державах, що сьогодні визнається як серйозна помилка. Багато в чому саме тому пострадянський простір за минуле десятиліття відзначено процесами архаїзації і демодернизации, звуженням ареалу європейського Просвітництва. Об'єктивно домінуючою політичною тенденцією стало розвиток авторитарних політичних режимів на кордонах Російської Федерації, в яких в тій чи іншій формі здійснюються придушення і порушення прав російськомовного населення та інших нетитульних етносів.

Найбільш жорсткий з існуючих сьогодні режимів у Туркменістані, самий м'який - в Киргизії; в Казахстані і Узбекистані національні протиріччя мають тенденцію до посилення. Туркменістан, географічно захищений Казахстаном від будь-якого прямого контакту з Росією, активно розвиває політичні зв'язки з Іраном з метою ослаблення своєї колишньої залежності від Росії для отримання доступу на світові ринки. Більшість республік Середньої Азії отримують значну підтримку Туреччини, Саудівської Аравії, Ірану та Пакистану. Відбувається формування ворожих Росії "осей" і коаліцій, прикладом чого може служити намітилася "вісь Київ - Ташкент, Баку - Тбілісі".

Розвиток геополітичних суперечностей на пострадянському просторі може привести до двох основних сценаріїв: або переможе ідея реінтеграції пострадянського простору, або переможуть відцентрові сили, які вороже налаштовані по відношенню до Росії. При цьому очевидно, що посилення націоналістичних диктатур стане остаточною поразкою і припиненням традицій високої Освіти, а в довгостроковому плані - це шлях війн.

Уже сьогодні існує кілька небезпечних вогнищ напруженості, де поки не ведуться широкомасштабні військові дії, проте ситуація залишається вибухонебезпечною, а її розвиток непередбачуваним. На Кавказі зберігається загроза відновлення заморожених конфліктів між Вірменією та Азербайджаном через Нагірний Карабах, присутній осередок напруженості в Чечні та Інгушетії, існує небезпека військових зіткнень по лінії грузино-абхазького і грузино-осетинського збройних конфліктів, які в 2008 р. вже переростали в російсько-грузинську п'ятиденну війну. Конфлікти у Центральній Азії провокуються регіональними, етнічними і релігійними протиріччями. Громадянська війна в Таджикистані, збройні сутички на півдні Ферганської долини на кордонах Узбекистану, Таджикистану і Киргизії перетворили Центральну Азію в "євразійські Балкани".

Між тим останнім часом намітилася ще одна нова тенденція в геополітиці пострадянського простору: на території СНД почалося розмежування за інтересами у військово-політичній області. З одного боку, активізується військово-політичний союз, ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан і Молдова), з іншого - розвивається військове співробітництво в рамках Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ).

Договір про колективну безпеку (ДКБ) був підписаний 15 травня 1992 р. його учасниками стали Вірменія, Казахстан, Киргизія, Росія, Таджикистан і Узбекистан2, в 1993 р. підписали договір Азербайджан, Грузія і Білорусія. Договір був розрахований на п'ять років з подальшою пролонгацією. ДКЛ набув чинності 20 квітня 1994 р. 2 квітня 1999 р. президенти Вірменії, Білорусії, Казахстану, Киргизії, Росії і Таджикистану підписали протокол про продовження терміну його дії на наступний п'ятирічний період; проте Азербайджан, Грузія та Узбекистан відмовилися від продовження договору.

На московській сесії ДКЛ 14 травня 2002 р. було прийнято рішення про перетворення ДКЛ в повноцінну міжнародну організацію - ОДКБ. 7 жовтня 2002 р. в Кишиневі було підписано Статут і Угода про правовий статус ОДКБ, які набрали чинності 18 вересня 2003 р. 2 грудня 2004 року Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію про надання Організації Договору про колективну безпеку статусу спостерігача в Генеральній Асамблеї ООН.

Відповідно до ДКЛ держави-учасники забезпечують свою безпеку на колективній основі. У 4 ст. Договору передбачено, що у разі вчинення акту агресії проти будь-якої з держав-учасниць всі інші держави-учасники нададуть йому необхідну допомогу, включаючи військову, а також нададуть підтримку знаходяться в їх розпорядженні засобами в порядку здійснення права на колективну оборону згідно зі ст. 51 Статуту ООН.

Сама суть Договору, закладені в ньому принципи та форми співробітництва, а також заявлені позиції визначили реальну можливість для нього стати складовою частиною системи загальної та всеосяжної безпеки для Європи і Азії. За своїм змістом ДКЛ є насамперед чинником військово-політичного стримування. Держави - члени ОДКБ нікого не розглядають в якості супротивника і виступають за взаємовигідне співробітництво з усіма державами. У 2009 р. було прийнято рішення про формування Колективних сил оперативного реагування (КСОР), які повинні стати ефективним універсальним інструментом підтримання безпеки на всьому просторі ОДКБ. Причому йдеться і про відбиття військової агресії, і про проведення спецоперацій по ліквідації терористів, екстремістів, і про боротьбу з організованою злочинністю і наркотрафіком, а також щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуаций1.

Незважаючи на те що в останні роки діяльність ОДКБ дещо активізувалася, на жаль, у багатьох випадках ця організація не є ефективною. Експерти з тривогою пишуть про те, що російські військові поступово залишають одну країну за іншою. Незважаючи на наявність великої кількості двосторонніх договорів, не налагоджено співробітництво на пострадянському просторі у військово-економічній та військово-технічній сферах, у справі виробництва і постачань озброєнь і військової техніки навіть в рамках основного Договору про колективну безопасности2.

Між тим геополітична ситуація на пострадянському просторі залишається нестабільною. Загострилися розбіжності між Росією і державами Прикаспійського басейну щодо статусу Каспійського моря, контролю над його нафтовими районами, транспортними коридорами і маршрутів доставки енергоносіїв, що призвело до відкритого суперництва між Росією, Азербайджаном, Казахстаном та Туркменістаном. В результаті навколо Закавказзя і Центральної Азії почала складатися принципово нова геополітична ситуація, яку аналітики назвали "другою великою грою". В південному блоці виступають Туреччина, Туркменістан і Узбекистан. У північний блок входять Росія, Китай, Іран, Казахстан, Киргизія, Таджикистан. При такому геополітичному розкладі сил Росії треба або нарощувати свою економічну і військово-політичну присутність у пострадянському просторі, що багато в чому з економічних причин є сьогодні непосильним завданням, або вести активну дипломатичну роботу по створенню дієвої системи колективної безпеки СНД.

Якщо останнього не відбудеться, то країни СНД у пошуках інших миротворців стануть все частіше апелювати до Заходу, ООН, ОБСЄ, що вже частково відбувається і сьогодні. Захід активно підтримує ці устремління, щоб зробити конфлікти пострадянського простору об'єктом геополітичного торгу з Росією. Маніпулювання конфліктами стає одним з важливих елементів нафтової політики: ігри навколо каспійської нафти мають прихований геополітичний підтекст, суть якого полягає у протидії інтеграції пострадянського простору. Не можна не помітити, що існує певний зв'язок між картою конфліктів" і "картою маршрутів": майже всі ймовірні маршрути нафтопроводів пролягають через зони етнічних конфліктів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правовий режим воєнного стану
Національно-державне розмежування
Оцінка важкості та напруженості трудової діяльності
Значення соціальної напруженості і конфлікту в соціальній роботі
Характеристика осередків ураження, що виникають внаслідок аварій, катастроф, застосування сучасних засобів ураження
Стану психічної напруженості, їх роль і значення в кримінальному та цивільному процесі
Найдавніші осередки цивілізації (IV тис. до н. е. - сер. I тис. н. е.)
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ
Пенсія з нагоди втрати годувальника непрацездатним членам сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця, який проходив військову службу за призовом: умови її призначення та розмір
Політика і військові
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси