Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ

Висновок

Розпочавшись з античних описів (історичних, начебто робіт Страбона і Плутарха, або описів пам'яток мистецтва Плінія Старшого і Павсанія), із середньовічних хронік, в епоху Відродження знання про мистецтво вилилися в працю Джорджо Вазари "Життєпис найбільш знаменитих живописців, скульпторів і зодчих", по суті, вже першу історію мистецтва (1550). Але лише у XVIII ст. людство назвало "батьком мистецтвознавства" Йоханна Йоахіма Вінкельмана, в результаті археологічних робіт в Італії написав свою фундаментальну "Історію мистецтва давнини", що вийшла з друку в 1764 р., так як це була перша спроба відокремити західноєвропейську історію мистецтва від історії як такої.

Мистецтво творить свій власний світ так, як він бачиться художнику, але безсумнівно, що воно відображає історичні, суспільні, навіть політичні зміни в людському соціумі. Разом з тим поділ мистецтва на певні історичні етапи великою мірою умовно, бо творчість художника, стиль його образного мислення належать настільки ж його поколінню, як і нам, сучасникам. Епохи в мистецтві знаходяться в постійному взаємозв'язку і взаємозалежності. Кожен з етапів народжений на ґрунті минулого і залишає частину себе майбутнього. Ця безперервність розвитку не означає, однак, рівномірного поступального руху в усьому творчому процесі. Слово "прогрес" взагалі навряд чи застосовне до культури, швидше вже можна говорити про "накопичення". Художній розвиток завжди нерівномірно: одні види мистецтва на певних етапах висуваються вперед, інші відстають, творчість складається з блискучих злетів і неминучих падінь, втрат і знахідок; воно знає епохи бурхливого розвитку і тимчасового затишшя.

Сама історія мистецтва - лише частина мистецтвознавства, тієї величезної дослідницької області, яку становить ще і теорія мистецтва, вивчає його загальні закономірності і особливості, і художня критика, націлена в основному на проблеми сучасності. На допомогу мистецтвознавства приходить іконографія, іконологія, знаточество, до яких примикає безліч інших допоміжних дисциплін. Ми обрали своєю метою лише простежити "магістральну лінію розвитку мистецтва Західної Європи від "дитинства людства" - Античності - до кінця недавно минулого століття.

Але завжди потрібно пам'ятати, що історія мистецтва - це постійна взаємодія, зіткнення, іноді гостра боротьба різних стилів, напрямів, течій, шкіл і методів. Творить цю складну тканину мистецтва художник виходить не тільки зі своїх власних спостережень, він спирається на багаті національні традиції, багатовіковий досвід культури всього людства - навіть тоді, коли начебто протиставляє йому своє світорозуміння. Проте на всіх етапах розвитку справжнє мистецтво відображає час, виражає ідеали епохи, являючи - в кращих своїх творах - красу та істину. Форми зображення можуть бути різними, від иносказательных до життєподібних, але в своїх високих художніх досягненнях мистецтво так чи інакше виражає проблеми та ідеї свого часу, допомагає людині пізнати самого себе і усвідомити своє місце в системі світобудови. Будемо пам'ятати, як казав великий англійський письменник Діккенс, що "...колесо часу котиться до певної кінцевої мети і що світ у своїй основі стає краще, шляхетніше, терпиміше і вселяє в нас все більше надій".

 
< Попередня   ЗМІСТ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси