Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ДАЛЕКИЙ СХІД

Лекція 13. Китай у середині XIX - першій половині XX століття

Опіумна війна 1840 р., яка привела до відкриття Китаю для європейської колоніальної експансії, означала вступ величезною двотисячолітньої імперії в новий етап її існування, в період колоніалізму. До цього часу маньчжурська династія Цин вже пережила період свого розквіту і явно хилилася до занепаду. Власне, поразка цинского Китаю в опіумній війні і був наочним проявом цього занепаду, а нав'язана країні система нерівноправних договорів, що надавала іноземному капіталу торгові, митні та інші економічні, політичні та правові пільги і привілеї, стала певним символом нового етапу в її історії. Тепер багато чого залежало від того, як традиційна структура настільки потужної й великої імперії з її винятковими по силі і значущості традиціями буде реагувати на зміни в житті країни. Реакція ця не могла бути слабкою, бо надто великі сили прийшли в рух. Питання було лише в тому, яку форму прийме відповідь стародавньої імперії на виклик епохи і що символізувало її чужоземної системи колоніального капіталу.

Селянська війна тайпінів

Ця форма спочатку виявилася традиційних для Китаю, тобто такої, в якій майже не була помітна антииностранная, антизахідна лінія невдоволення. Навіть навпаки, властиві традиційній структурі західні християнські ідеї відіграли чи не вирішальну роль у формуванні тієї помітно оновленої ідейної доктрини, під прапором якої багатомільйонні маси китайського селянства виступили проти царюючої династії і навіть були близькі до того, щоб отримати над нею гору. Як це могло статися і як це розуміти?

Криза імперії почався із збільшення ввезення у Китай опіуму, результатом чого було як масове отруєння населення південних провінцій країни, так і викачування з неї срібла і пов'язане з цим різке фінансово-економічний дисбаланс.

приклад

Лян (унція) срібла в 1830 р. відповідав приблизно тисячі мідяків-вэней, на початку 1840-х рр. - півтора тисячам, в 1848 р. - двом тисячам, а на початку 1850-х рр. - майже п'яти тисячам мідяків.

Знецінення мідяків, в яких вели свої розрахунки мільйони селянських родин, призводило до зростання податків, так як ставки податку традиційно обчислювалися в лянах, і до масового розорення хліборобів. У свою чергу це стало причиною повстань, які спалахували в Китаї одне за іншим, особливо на півдні, в кінці 1840-х рр. Повстаннями керували різні таємні товариства, ідейно-доктринальна основа яких при всій різноманітності сходила приблизно однакового набору гасел і вимог, фарбоване найчастіше в релігійні, переважно даосько-буддійські кольору. Повсталі вимагали відновити соціальну справедливість, покарати недбайливих чиновників, забрати надлишки у багатих. На цьому загальному тлі на початку 1850-х рр. виділилося рух тайпінів.

Ідея тайпин, великого рівності, сходить до рубежу нашої ери і в свій час надихнула учасників повстання "жовтих пов'язок" в епоху Хань. Однак тепер вона стала інтерпретуватися дещо інакше. Ідеолог руху тайпінів Хун Сю-цюань (1814-1864), невдалий претендент в конфуціанські сюцаи (тричі зазнавав поразки на іспитах на першу ступінь), на початку 1840-х рр. в Гуанчжоу (Кантоні), куди він їздив здавати іспити, зблизився з християнськими місіонерами і перейнявся їхніми ідеями. З християнства Хун взяв, по-перше, ідею про вищу єдиного Бога, чиїм пророком він незабаром став сприймати себе, а по-друге, таку близьку китайської традиції ідею про соціальну рівність і справедливість, яку Хун ідентифікував з принципом тайпин.

Хун заснував нове Суспільство поклоніння Богу з традиційною для китайців внутрішньою згуртованістю, залізною дисципліною, повною покорою молодших і нижчих вищим і старшим. Він різко виступив проти звичних для повсталого китайського селянства даосько-буддійських гасел і зображень, замінивши їх шануванням християнського Бога, в якійсь мірі ідентифікованого з конфуціанським Небом. На практиці це цілком поєднувалося як з традиційним конфуціанським культом моральної досконалості, самодисципліни, ритуального церемоніалу, так і з настільки ж традиційними даосько-буддійським вимогами рівності в його найбільш примітивною зрівняльної формі. Однак така суміш виявилася досить життєздатною для того, щоб захопити мільйони стали тайпинами китайських селян. Це була типова, добре відома китайської історії селянська війна за відновлення руйнувала норми і опинився в кризовому занепаді звичного способу життя.

Військо тайпінів, добре організоване, розбите на дрібні військово-релігійні осередки з спільним строго регламентованим побутом (спільність майна, постачання із загальних складів, казармені умови існування), швидко стало здобувати перемогу за перемогою, займати один південно-китайське місто за іншим. Зробивши своєю столицею Нанкін, тайпины незабаром опинилися перед необхідністю організувати управління вже досить великою державою. Казармений аскетизм був для цього недостатній. Довелося орієнтуватися на традиційні китайські форми управління, аж до конфуціанських іспитів на вчений ступінь. Природно, це не могло не похитнути колишніх засад і принципів ідеології тайпінів. Вже в середині 1850-х рр. рух тайпінів, як то не раз траплялося в аналогічній ситуації з селянськими повстаннями в Китаї, набуло обрисів звичної для імперії бюрократичної структури. Керівники руху отримали князівські титули, обзавелися дворами і гаремами, стали завзято змагатися між собою за владу.

Тим часом події в Китаї і явна нездатність маньчжурської династії впоратися з повсталими почали всерйоз турбувати європейські держави, які лише нещодавно відкрили двері Китаю для колоніального капіталу. Скориставшись незначним інцидентом як привід, англійці восени 1856 р. висадили війська в Гуанчжоу. Пізніше до них приєдналися французи. Гуанчжоу був захоплений, війська стали просуватися до Шанхаю, потім, у травні 1858 р., були висаджені на півночі, поблизу Пекіна і Тяньцзіня. Цінських влади воліли піти на переговори і нові поступки державам (Тяньцзінськоий договір 1858 р.). Правда, незабаром після підписання договору трохи оговталися від переляку маньчжурські влади вирішили було частково змінити його умови, але нова серія збройних зіткнень китайських військ з експедиційним корпусом держав, що завершилася поразкою Китаю і розгромом знаменитого комплексу літніх імператорських палаців Юаньминьюань, розграбовані і спалені колонізаторами, привела до підписання в 1860 р. Пекінських угод. Цього разу пішли ще більші поступки державам, вже не тільки Англії і Франції, але і Росії.

Тим часом тайпины, деякий час перебували у стані гострої внутрішньополітичної кризи, як би знайшли друге дихання. У 1859 р. В Нанкін прибув один із близьких родичів Хун Сю-цюаня Хун Жень-гань (1822-1864), який декілька років провів у Гонконгу в спілкуванні з християнськими місіонерами. Він приніс із собою програму нових реформ, що мали виразний відбиток іноземного впливу. Суть перетворень зводилася до того, щоб енергійно сприяти частнособственническому підприємництва, запозичуючи у Заходу його досвід, досягнення і навіть деякі інститути. Однак при цьому слід було раніше зміцнювати дисципліну, боротися з забобонами і всіляко зміцнювати владу держави. Втім, нововведення Хун Жень-ганя в тому, що стосується прямування західного досвіду, не могли бути реалізовані. Більш того, поладившие з цінських двором держави тепер, з початку 1860-х рр.., були зацікавлені в тому, щоб покінчити з тайпинами. По букві нових договорів з Китаєм після розгрому тайпінів вони набували деякі привілеї в районі басейну Янцзи, оплоту держави повсталих.

Це призвело до того, що держави, з одного боку, стали озброювати маньчжурское військо, а з іншого - самі вирішили втрутитися в хід військових дій. Була створена бригада на чолі з англійцем Вордом (після його смерті нею командував Гордон), яка завдала тайпинам ряд суттєвих поразок. Активізували військові дії і добилися деяких успіхів і цінська армії. Почалася блокада Нанкіна. І хоча окремі угруповання військ тайпінів, зокрема, армії Ши Та-кая, час від часу ще досягали успіхів, доля повстання в цілому була вирішена. У 1864 р. Нанкін був узятий штурмом, Хун Сю-цюань покінчив з собою, Хун Жень-гань був узятий в полон і страчений. Незабаром і залишилися війська тайпінів припинили опір. З останньою в історії імператорського Китаю великої селянської війною було покінчено. Повсталі потерпіли поразку.

Феномен тайпінського повстання повчальним у багатьох відношеннях. Але для нашого аналізу важливіше за все звернути увагу на його загальну політико-ідеологічну спрямованість. Це не була антизахідна, антиколоніальну акція, не було опір традиційної структури небажаним нововведень. Справа в тому, що нововведення як такі ще не встигли позначитися і вплинути на структуру, викликати з її боку опір. А те, що вже встиг проявити себе (ввезення опіуму, витік срібла і фінансово-економічна криза), було лише звичними в історії імперії сигналами, свидетельствовавшими про порушення прийнятною життєвої норми і про необхідність протистояти такого роду порушень.

До подібного китайська традиційна структура звикла, на цей випадок існували століттями відпрацьовані норми соціополітичною реакції. Саме так і слід розцінювати селянські рухи 1840-х рр., які в результаті призвели до повстання тайпінів.

Метою тайпінів, як то випливає з їхніх гасел і практики, було прагнення відновити порушену норму, домогтися соціальної справедливості (такою була мета всіх китайських, та й не тільки китайських селянських рухів). Засобом для досягнення мети були знову-таки звичні для традиційного Китаю форми, які зводилися до створення нової держави, організованого за звичайною для Китаю моделі (альтернативи просто не існувало), але більш непримиренного до відхилень, що завдає шкоди країні й народові. Незвичним було хіба що ідейне наповнення політичних програм. Мова йде як про християнстві, так і про програму реформ Хун Жэньганя з її спробами проголосити новий курс на підтримку приватнопідприємницької діяльності. Те й інше мало порівняно слабкий вплив на хід і ідейний зміст руху тайпінів. Для реалізації курсу на приватне підприємництво просто не було умов. Що ж стосується християнських ідей, орієнтація на них у політиці звелася, по суті, лише до боротьби зі звичними даосько-буддійським забобонами (не цілком ясно, чи дала ця боротьба бажані результати, що сумнівно). В іншому від християнства мало що залишилося. Судячи з усього, ідея Бога була поглинена звичним для країни поданням про конфуціянському Небі, а сакральність пророка Хуна злилася в розумінні мас із звичайною для них сакральностью верховного правителя, " сина Неба. Тому правильніше вести мову не стільки про роль західної релігії і західних впливів у ідеології тайпінів, скільки про сам факт, самому феномені.

Суть і зміст цього феномену полягає в тому, що Захід і його ідейний символ, християнство, в середині XIX ст., на зорі колоніальної експансії в Китаї, не сприймалися ще як щось чуже, загрозливе, одіозне. Це було щось нове, незвичайне і навіть у чомусь близьке своєму, звичного. Саме ці близькі до китайської традиції моменти і були запозичені з християнства Хун Сю-цюанем. Іншими словами, і це найголовніше, тайпинское повстання не було реакцією традиційної китайської структури на колоніалізм. Воно було реакцією на кризу, хоча сам криза була спровокована колоніалізмом, про що не могли навіть здогадуватися малоосвічені і чужі далекій і ще зовсім не знайомій їм

Захід повсталі селяни. Що ж стосується знайомства з християнством, то про його католицької версії, пов'язаної з коротким перебуванням в Китаї в XVI-XVII ст. єзуїтів, країна вже встигла забути за довгі століття її ізоляції від європейців. Протестантська ж версія, з якою познайомився Хун після відкриття Китаю для колоніальної експансії, ще не встигла стати символом чужого впливу. Просто те, що було в цьому вченні співзвучним з традицією, виявилося сприйнятим ідеологами тайпінів.

Поразка тайпінів зняло проблему впливу християнських ідей серед селян, але поставило чимало нових питань, важливих для країни. Першим з них було питання про форми існування Китаю у нових умовах. Ці умови характеризувалися, з одного боку, слабкістю династії, насилу восстанавливавшей свої сили після виснажливої війни з тайпинами та енергійного натиску колоніальних держав. З іншого - проникнення в країну іноземного капіталу і пов'язаним з цим поступовим руйнуванням традиційної структури, неминучої і болісної переоцінки звичних цінностей під впливом вестернізації. Знайти вихід зі сформованої ситуації для Китаю виявилося справою досить нелегкою. Рішення проблеми затяглося більш ніж на сторіччя. Але його основні принципи почали чітко вимальовуватися відразу ж після тайпінського повстання. Вони зводилися до того, що було характерно для всього Сходу, тобто до опору та пристосування. Втім, в Китаї і те, і інше прийняв, природно, свої, китайські, обумовлені тисячолітньою традицією форми.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Далекий Схід і Південно-Східна Азія
Природно-ресурсний потенціал Далекого Сходу
Народи російського Далекого Сходу в 1-му тисячолітті н. е.
РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА В СЕРЕДИНІ - ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XVI ст.
РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА В СЕРЕДИНІ - ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XVI ст.
Перша половина XIX в
СЕЛЯНСЬКА ВІЙНА ТА ЇЇ НАСЛІДКИ
СЕЛЯНСЬКА ВІЙНА ТА ЇЇ НАСЛІДКИ
Народні повстання. Селянська війна
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси