Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Повернення" (1905)

Найбільш значущою в художньому плані стала третя симфонія "Повернення", де, як і в попередніх, звучить кантівська тема: два світи співіснують, значить, їх з'єднання можливо. Це єдина з чотирьох симфоній, де Білий відходить від чотиричастинної композиції. Відмовляється він і від властивого попереднім симфоній нагромадження образів, посилює роль сюжету. З цих причин у 1922 р. Білий замінив в підзаголовку слово "симфонія" на визначення "повість".

Трехчастность симфонії порівнянна з її назвою -"Повернення". Перша частина - світ Вічності, гармонії, споконвічного всеєдності, де живуть міфологічно узагальнені дитина і старий. Друга частина - реальний (побутовий) дисгармонійний світ, в якому мучиться приват-доцент Хандриков. Третя частина - повернення до праистокам Вічності.

У центрі першої частини - дитина, що володіє міфологічним свідомістю, відчуває свій зв'язок із Всесвітом. Йому здається, що "всесвіт уклала його в свої світові обійми", і він щасливий від цієї єдності. Він не боїться навіть змія, знаючи, що є старий. Міфологічна свідомість дитини, старий, навпаки, живе в системі абстрактно-узагальнених понять: тисячоліття, швидкість, Господь Бог і т. д. З образом старого письменник пов'язує цілий ланцюг асоціацій, об'єднаних білим кольором: білий старий - срібно-білі троянди - білий камінь - біло-струменевий сивина - сніжно-срібний. У християнській символіці білий колір означає чистоту, справедливість, що, безумовно, є символом гармонії, Вічності, Христа.

Разом з тим світ дитини і світ старого - єдине ціле: вони живуть у світі Вічності. Різниця між ними полягає в усвідомленні перспектив розвитку світу. Дитина не розуміє, що, перш ніж настане розв'язка", йому належить багато разів повторитися, зазнати боротьбу з чорними силами, втіленими в "морському громадянина", вытащенном змієм з моря. І лише коли він пройде "пустелю страждань", старий пошле йому орла, і той поверне його у Вічність.

Одним із втілень дитини у другій частині симфонії стане магістрант Хандриков. Живучи в реальному світі, він постійно відчуває свій зв'язок з іншим світом. Способом з'єднання світів Білий обирає просте скло або дзеркало:

"Хандриков дивився в дзеркало, і звідти дивився на нього Хандриков. а проти нього інше дзеркало відображало перше. Там сиділа пара Хандриковых. І ще далі знову пара Хандриковых з позеленілими липами, а в нескінченній далі можна було угледіти ще пару Хандриковых. вже зовсім зелених".

Найбільш повним єднанням з буттям є сни героя. В них він бачить себе дитиною, що грає на березі океану Вічності. У ході розвитку сюжету Хандрикову належить битися з земним втіленням змія - доцентом хімії Ценхом. І не випадково в портреті Ценха ("Людина з мертво-блідим обличчям і кривавими вустами... виставив з шуби вовчу борідку... На голові його була сіра, смушкова шапка, що стирчить ковпаком") проявляються риси побаченого у першій частині симфонії дитиною злого незнайомця, "колиачника" ("повстяний ковпак і землисто-бліде обличчя, обрамлене вовчої борідкою").

Позитивіст Ценх заперечує у своєму тості на банкеті, влаштованому Хандриковым після захисту ним магістерської дисертації, єдність теперішнього, минулого і майбутнього, визнаючи тільки реальну дійсність. Таким чином, перед нами не просто зіткнення Хандрикова і Ценха, а зіткнення двох світів - світу Вічності н світу побутового, коли сили зла згідно ще панують на землі, але царство їх наближається до кінця. Цей спір вирішується втручанням в життя Хандрикова відомого психіатра доктора Орлова, у феноменальному світі "прийшов до Хандрикову невідомо чому", але ноуменальном в світі він є тим самим "орлом", якого старий обіцяв надіслати за дитиною.

Прізвище "Орлів" входить в асоціативний ряд, який організовується білим кольором. Орел - символ небесної сонячної сили, вогню і безсмертя". У переказах античного світу орел виступає атрибутом Зевса, натяк на образ якого міститься в тексті "Симфонії". У християнській символіці Орел - синонім Христа, сили, могутності, а його боротьба зі змієм є боротьба з Антихристом. Нарешті, у світській емблематики орел - атрибут правосуддя.

І дійсно, з появою Орлова Хандриков у третій частині симфонії отримує шукану можливість повернутися у Вічність, до втраченим світом праісторичного всеединству. Це для присяжного повіреного, який стояв на березі озера і побачив, що Хандриков втопився, герой повісті загинув. Але в рамках бытийно-філософської концепції Білого відбувається "повернення" у світ гармонії. Герой повертається туди, де жив, звідки дитиною сміявся над туманами, туди, де панує всеєдність і гармонія. Він радіє поворотної зустрічі", а старий каже: "Багато разів ти ішов і приходив, ведений орлом.

Приходив і знову йшов". Герой знову знаходить чистоту (білий колір), отримує "зірки срібла".

У повісті намічено, але до кінця не визначений шлях до досягнення заповітної мети (дан тільки відхід з побутового світу через смерть, "повернення"). Спробою відповісти на питання, який цей шлях, стала четверта симфонія - "Кубок хуртовин". Однак слід визнати, що запропоноване Білим "Кубок хуртовин" рішення носить вторинний характер, зайво теоретизировало, виведено розумом. Це найменш вдалий з "симфонічних творів письменника. Мабуть, і сам автор відчув це, написавши в передмові: "Повинен сказати, що поки я не бачу достовірних шляхів реалізації... смутного поклику...", поклику до Вічності.

* * *

У мистецькому доробку Андрія Білого вірші мають менше значення, ніж його проза, але, як відзначав Цезар Вольне, "вони відзначені печаткою справжнього мистецтва, вони справили вплив на поетів його часу".

Поетична збірка "Золото в лазурі" виходить у світ у той же період, коли А. Білий створює свої симфонії. Це своєрідне " інтермеццо до симфоній, розробка ряду "симфонічних" тем. Більше того, в основі побудови збірки лежить все той же принцип музикальності. У відповідності з назвою книги поет всілякими способами розробляє лейтмотив блакиті. Його варіації - співвідносних прикметників: неможливе, сумне, миле, вічно старе і нове - змушують читача осягати написане не раціональним шляхом, а через враження, почуття, знаки, символи. "Звучить" тема релігійного очікування (Зорі) переходить в музичну тему наближення, наростання цього очікування (поет може навіть звеличитися над світом). Сенс назви збір-піку одночасно несе в собі і імпресіоністичне сприйняття світу поетом, і містичний зміст.

Пізніше А. Білий писав про це в мемуарах: "Стоячи посеред горбатих рівнин і шукаючи забуття, я годинами вивчав колорит полів: і про них складав рядки; ж книгу віршів назвав "Золото в блакиті", "золото" - дозрілі ниви; "лазур" - повітря". "...Я вдивлявся в хмари, в небо, в ниви; мене хвилювали відтінки повітряних течій; "містичний" стиль опису поля, вітрів, хмар - підсумок ретельного вивчення відтінків і переживання всіх коливань барометра".

Ось звідки барвистість віршів збірки, яскрава красу природи - головної героїні книги - і цілком символістські переходи від конкретного до абстрактного:

Не струмінь золотого вина В отлетающем вечорі алом: Розплескати колосків хвиля, Вздовж межи пролетівша шквалом.

Трохи кивали в житі волошки Блакитні, як небо, коронки, Чуючи .тов. Сріблястий, і чистий, і дзвінкий...

("Прогулянка", 1904)

Очевидна спільність тем і образів симфоній і віршів "Золото в лазурі". У віршах дублюються присутні в першій симфонії образи велетня, королі, принцеси, гномів, що мчить по узліссі кентавра. Як і в "Північній симфонії", віршів "На горах" (1904), "Велетень" (1903), "Битва" (1903) та ін. властива казковість, романтичність чарівної країни:

Ось до мене на скелю Притащився горбань сивочолий. Мені подарунок приніс Із підземних теплиць ананаси.

("На горах")

В годину зорі на небосхилі, Скрывши лик покровом білим Він стоїть в литий короні Гребенем грізно-онемелом.

("Велетень")

В блакиті проходить натовп велетнів на битву. Жахливий їх вигляд, скуйовджений, кам'яно-білий.

Суворо співають велетні сиве молитву. Кидають по повітрю червоно-пурпурні стріли.

("Битва")

Вірш "Повернення" (1903) не тільки назвою, але і темою перегукується з третьою симфонією: "Над головою Вічністю старовинної, / Бездонно-темному, розверзлася прірва". Співзвучність симфоній видно у прагненні поета до сонця, світла (тема зір, розпочавшись у першій симфонії, варіюється у всіх інших). Поет свідомо підкреслює, що тут йде слідом за В. С. Соловйовим: "...вогонь твоєї лампадки мені сутінок осяє" ("Володимир Соловйов", 1902). Часом поетові здається, що світ вже близько, поруч: "Забив потік променів розплавлених у вікно... / Все просветлилось раптом, все запалена сонцем ("У храмі", 1903). Але частіше світло виявляється десь далеко: "Знову горизонт золотий / Подернулся серпанком багряною" ("Сміх", 1902). Зорі, світло відображаються в природі: "Навіщо це повітря лучист? Навіщо светозарен... до болю!" ("Сміх"). Поет вірить "золотого блиску". І навіть якщо Вічність не зійде на землю за життя автора віршів, він обов'язково повернеться з приходом Вічності:

Назустріч віночками метнусь Про, .любіть мене, полюбите-Я, може, не помер, бути може, прокинусь -

Повернуся!

("Друзям", 1907).

Ще раніше поет стверджував, що за сонцем можна відправитися подібно аргонавтам: "За сонцем, за сонцем, свободу люблячи, / Умчимся в ефір / Блакитний!" ("Золоте руно", 1903).

Символічний зміст цього заклику А. Білий розкрив у листі до В. Я. Брюсову від 17 квітня 1903 р.: "Коли до Степану Разіну прийшли, щоб виконати вирок, він намалював човник на стіні і, сміючись, сказав, що попливе на ній з в'язниці. Дурні нічого не розуміли, а він знав, що робив. Можна завжди бути аргонавтом: можна на зорі обрізати сонячні промені і зшити з них броненосець - броненосець з сонячних струменів. Це і буде корабель Арго; він помчить до золотого щита Вічності - до сонця - золотого руна".

Вільний вірш "Золота в блакиті", ритмічна акцентировка слів, що виділяються в окремий рядок, загальна піднесеність інтонації, побудованої на поєднанні трагічного пафосу, іронії, лірики, складові рими дали поезії нову форму ліричного вірша і вплинули на багатьох російських поетів XX століття. Проте вже в 1900-і рр. перед А. Білим замість Вічності "старовинної, бездонно темної, розверзлася прірва". Заявлене спочатку очікування світла, Сонця, вічної жіночності (тема зір) не реалізовується. Як і в симфоніях, поет не знаходить практичного шляху до нового всеединству, і невідомо, чи є кінець цього шляху: "Я знову один у своїй печері гірського / Над головою політ століть швидкий" ("Повернення").

Поет знову опиняється у "в'язниці" дійсності, але все ще жевріє надія на досягнення гармонії, Вічності. Однак всі ці музичні теми згорають, залишаючи від себе лише "Пепел" (назва другої поетичної збірки А. Білого).

У передмові до видання сборника1 Білий пише: "...Власне кажучи, вага вірша "Попелу" періоду 1904-1908 років - одна поема, глосящая про глухих, непробудных просторах Землі Руської; в цій поемі однаково переплітаються теми реакції 1907 і 1908 років з темами розчарування автора в досягненні колишніх, світлих шляхів".

Розчарування в колишніх істини призводить погляд поета від висот Вічності до землі, "золотистим хлібним пажитям". Орієнтація на демократичну громадянську поезію, реальне обличчя російського життя в "Попелі" - ще одна спроба поета знайти шлях в невідоме, шлях, що веде до Вічності. Готуючи "Попіл" до перевидання у 1928 р. Білий зазначав, що лірика цієї збірки відображає в першу чергу "соціальну трагічність часу, її породив". Конкретні приклади знаходимо у більшості віршів збірки:

Я пам'ятаю: зловили, прогнали - Уздовж вулиць прогнали на суд. Босі хлопчики кричали: "Ведуть - арештанта ведуть"

("Втеча", 1906-1908)

Офіцер кричить конвойним: "Шаблі наголо!"

І полдневным сонцем, спекотним Тім'я обпекло.

("Шибениця", 1908)

Поет явно орієнтується на інтонації народних пісень, яскравим прикладом чого є вірш "Осинка" (1906):

По полях, по кущах, По крутих горах, По лихим вітрам, По звіриних топам Поспішає бобир-сиротинка До святих місць...

Ще більш цікаво введення в збірник танцювальних ритмів:

Як несли за флягою флягу-Пили вогняну вологу. накачався Я.

Д"наплясался-Я.

<... >

Трепаком-паком розмашисто пішли: Трепаком, душа, ходи-валяй-валі...

("Веселощі на Русі", 1906)

Характерні назви віршів нового збірника: "Арештанти" (1901), "Мандрівники" (1904), "Купець", "Вбивство" (обидві - 1908), "В полях" (1906), "На вулиці" (1904).

"Попіл" присвячений Н. А. Некрасову і на цій підставі даний період творчості Білого ряд критиків називає

"некрасівських". Але, як пише Л. Сілард, розглядаючи явні або приховані цитацію Некрасова в "Попелі", не можна не помітити, що всі вони являють собою обігрування особливо відомих некрасовських текстів ("Коробейники", "Огородник"), або вже стали хрестоматійними, або спустилися в субкультуру, і вбудовуються в ряд джерел "ігрового введення" у високу поезію "массовидных форм" . Передуючи сучасний постмодернізм, поет "грає" в поїздку залізницею ("З вікна вагона", 1908), мандрівника ("Вигнанець", 1904). Єдине почуття, яке виявляється "поза грою", - колишня невідомість шляху, недосяжність істини.

Якщо до "Попелу" поет - пророк, теург, месія, якому так і не вдалося стати "аргонавтом", то тепер він утікач, якому не судилося органічно увійти у світ народного життя. Більш того, "ходіння в народ" досить швидко призвело Білого до нових розчарувань. Так, вірш "Веселощі на Русі" закапчивается словами: "Над країною моєю рідною / Встала Смерть". Росія бачиться поетові убогою країною ("Там - убогі зграї избенок, / Там - убогі зграї людей"), крижаний і ким-то злим проклятої:

Фатальна країна, крижана, Проклята залізної долею - Мати Росія, про батьківщина зла. Хто ж так пожартував над тобою?

("Батьківщина", 1908)

Як зазначав В. С. Соловйов ("Ваги", 1908, кн. 1, с. 86), "Андрій Білий йде за Некрасовим в зображенні народної скорботи. В безрадісні фарбах є йому Росія... Характерно, що напувають бачить в Росії все, що бачив Некрасов, всі, крім храму... "Убогого вівтаря", "дядька Власа", "апостола Павла з мечем" немає в книзі Андрія Білого".

Важливо виділити ще одну тему у "Попелі" -тему Міста, від жахів якого тікає поет: "За мною гуркітливий місто / Па схилі палючого дня" ("Шосе", 1904). Це постійна тема російської літератури. У багатьох письменників (у тому числі і символістів) вона персоніфікована: предметом уваги стає конкретне місто - Петербург.

* * *

Існує дві традиції сприйняття Невської столиці. Одна втілює в собі мотив примарного фатального міста, спорудженого колись волею Петра. Ця традиція сходить до фольклору, народними переказами, згідно з яким засновник Петербурга - Антихрист, а саме місто побудований на крові і тому приречений на загибель. Інша традиція пов'язана з протилежною оцінкою діяльності Петра, відповідно їй Петербург постає як уособлення нової Росії, "північний Рим" (А. П. Сумароков). І тільки А. С. Пушкіна вдалося поєднати обидві традиції ("Євгеній Онєгін", "Мідний вершник", "Пікова дама").

Світла сторона Петербурга, його велич вже з середини XIX ст. все менше привертають увагу письменників. В "Петербурзьких повістях" Н. В. Гоголя ("Ніс", "Невський проспект", "Шинель"), повістях і романах Ф. М. Достоєвського ("Двійник", "Білі ночі", "Злочин і покарання", "Підліток") Петербург постає як місто-спрут, втілення безжального світу цивілізації. Деколи він не стільки історична реальність, скільки примара, фантом, народжений уявою героя.

Символісти також вважали Місто частиною світу, де згасає духовність. Л. Л. Блок в одному з листів 1905 р. метафорично характеризує "улюблене місто" як "гігантський публічний будинок", "клоаку", "паскудне гниле ядро, де наша вдача поневіряється і чахне". К. Д. Бальмонт прагнув покинути "гниле кладовищі блукаючих скелетів" і піти у "суть Росії" - в "Велику Село". Петербург у символістів контрастує з природою, і це порівняння не на користь міста. У той же час символісти повернулися до пушкінського неоднозначного розуміння Петербурга: він і дисгармонійний, відштовхуючий, і полонить одночасно. З'єднання цих двох полярних почав виразно формулює А. А. Блок у вірші "Ти дивишся в очі ясних зорях" (1906): "Тут ресторан, як храми, світлий, / І храм відкритий, як ресторан..." Петербург Блоку - цілком реальний місто з туманами, дощами, пам'ятками, театрами. Але над усім цим панує внебытовая, ірреальна душа міста, визначальна протягом історії, долі героїв ("Невидимка", "Пісня Пекла", "Танці смерті", "Відплата").

Позиція Андрія Білого, автора романів "Срібний голуб" (1909) і "Петербург" (1911 - 1913), також неоднозначна. З одного боку: "Це тільки здається, що він [Петербург] існує" - написано у пролозі до однойменним романом. З іншого боку: "Як би те ні було, Петербург не тільки нам здається..." - визнає Білий. Своє ставлення до міста він висловив у романі "Петербург".

"Роман А. Білого "Петербург" - найсильніше і художньо виразне з усіх його творів, - зазначав Р. В. Іванов-Разумник ("Вершини". Пг., 1923). - Сам автор надавав своєму творові величезне значення і десять років напружено працював нал його стилістичної формою".

"Петербург" має дві основні редакції: 1) текст, надрукований у третьому збірнику "Сиріна" в 1913 р. і повторений без змін в окремому виданні 1916 р., 2) докорінно перероблена редакція 1922 р. (Берлін, 1922; М., 1928).

Сюжет роману не складний. 1905 рік. Терорист Дудкін дає Миколі Аполлоновичу Аблеухову бомбу ("сардинницу жахливого змісту"), а більш важливе в партії особа, Липпанченко, вимагає, щоб Микола Аполлонович підклав цю бомбу своєму батькові - сенаторові Аполлону Аполлоновичу Аблеухову. Бомба з годинниковим механізмом потрапляє до сенатора, і той залишає "сардинницу" у своєму кабінеті. Син не може знайти бомбу, не може від неї позбутися. Вночі, в порожньому кабінеті пролунає вибух. Батько вирішив, що син хотів його вбити, син не може довести зворотного. Ще до вибуху терорист Дудкін, зійшовши з розуму, вбиває провокатора Липпанченко. Такий "побутової" сюжет роману, однак за ним відкривається не тільки спроба письменника осмислити історію, сьогодення, але і передбачити майбутнє.

Роль увертюри, де "звучать" основні теми в "Петербурзі" виконує пролог. А. Білий веде думку читача від панорами до деталей, від загального - Російська Імперія, до приватного - Петербург. У цій картині можна виділити два взаємопов'язаних аспекти: Захід - Схід і доля Росії.

"Росія виявилася, згідно Білому, країною, де зійшлися головні тенденції світового історичного процесу, але, зійшовшись, вони "не примирилися" і примиритися їм, вважає він, не судилося... Білий бачить вихід для неї в подоланні обох тенденцій - і "східної"і "західної", - що повинно буде повернути країну до національних витоків".

Інша хвилююча Білого тема - консерватизм влади і революція. При всій їх відмінності письменник знаходить багато спільного як в методах, так і в ідеях. Першим революціонером і тираном був Петро I. Звідси і пішла трагедія Росії, вважає письменник. Петербургу, на думку автора роману, судилася загибель. Завершується роман тим, що всі його персонажі залишають місто. Росію чекає катастрофа.

Однак у романі є і якийсь варіант світлого начала. Як стверджує Л. Сілард, епілог роману "рішуче вказує на можливість виходу з пеклова пекла (чорної діри) Петербурга, з дурної нескінченності восьми (°°) петербурзьких голів". Вказівка на можливість виходу символізується в подорож Миколи Аблеухова в Єгипет, представленому як початок шляху посвячення: в Єгипті Микола переживає заміну зовнішнього зору внутрішнім і прилучення до найдавнішого письмовою пам'ятника культури, готує до вічного життя, - священній "Книзі мертвих". Це звернення до стародавньої єгипетської культури і до творів "вчителя життя" - українського філософа і поета Р. С. Сковороди, якого називали "російським Сократом", - означає повернення до праистокам "духовної революції". Воно також означає шлях до вирішення традиційної російської проблеми та провідного конфлікту роману - "конфлікту між переплутаними до непомітності і тим не менш протиборчими силами Сходу та Заходу". Рішення роману: ні Схід, ні Захід не є взагалі кращими, а віддано перевага повернення до загальним пра-праистокам. Звернення до початків давньоєгипетської культури в езотеричній традиції розуміється як приникновение до вихідного для всієї землі духовного джерела, джерела і західної, і східної культури. Таким чином, предфинальное зображення героя роману перед Сфінксом і біля підніжжя Великої піраміди символізує "вихід до початку посвятительного сходження".

* * *

Після жовтня 1917 р. А. Білий залишається в Росії, вітаючи революцію як "святе безумство", що знайшло відображення в його поемі "Христос воскрес" (1918). Але насаджуване новою владою матеріалістичний світогляд чуже письменник, і недарма випущені ним в ці роки три книги під загальною назвою "На перевалі" мають підзаголовки "Криза життя", "Криза думки", "Криза культури". Почуття і переживання Білого в 1920-ті рр. яскраво розкриває його остання поетична збірка "Після розлуки" (1922), центральною темою якого стає гостра гіркоту розчарування. Та ж думка звучить і в поемі "Перше побачення" (1921):

Натягнуто порожнє дно, - Долдонит бебень барабана, Як пузо опуклого дзбана: І тупо, тупо б'є воно...

Період 1921-1923 рр. А. Білий проводить .за кордоном. Там він видає журнал "Епопея" (1922), де друкує свої "Спогади про Блок". В цей же час публікується ряд книг письменника з "промовистими" назвами: "Глоссолалія. Поема про звуці" (у ній він намагається проникнути в таємниці мови); "Про сенсі пізнання"; "Поезія слова"; "Записки чудака"; скорочений варіант "Петербурга"; роман "Срібний голуб".

Восени 1923 р. Білий повернувся в Росію, але виявився чужим у радянській літературі, хоча й намагався брати участь у суспільному житті (зокрема виступив на засіданні оргкомітету Першого з'їзду письменників СРСР) Задуманий ним як велика "епічна поема" і частково написаний роман "Москва" ("Московський дивак", "Москва під ударом"; 1926) був явно слабкіше "Петербурга" і цікавий швидше за своєю автобіографічною змістом, ніж художніми достоїнствами. Автобіографічний характер носять і створені кілька раніше романи "Котик Летаев" (1914 1915), "Записки чудака" (1919-1921), "Злочин Миколи Летаева" (1921; окремим виданням вийшов у 1927 р. під заголовком "Хрещений китаєць").

У 1930-ті рр. в СРСР вийшли спогади Білого: "На рубежі двох століть" (1930), "Початок століття" (1933), "Між двох революцій" (1934). Але далеко не все в цих книгах відповідає дійсності, недарма II. Валентинів присвячує в своїй книзі "Два роки з символістами" багато місця уточнень фактів в текстах Білого.

В останні роки життя А. Білий працював над книгою "Майстерність Гоголя", де намічені нові методи вивчення російської художньої прози (вийшла в 1934 р.).

Книги Андрія Білого були надовго забуті в СРСР. Вони стали затребувані - і чим далі, тим більше - тільки з 1980-х рр.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Condictio ob rem dati (позов про повернення надання, мета якого не здійснилася)
"Поєдинок" (1905)
Революція 1905-1907 рр.
Залік і повернення надміру сплачених податків, зборів або пені
Логістика повернень фірм-споживачів матеріального потоку
Зовнішня політика Росії після 1905 р.
Революція 1905-1907 рр. у Білорусі
Іранський революційний рух в 1905-1911 рр.
Російсько-японська війна 1904-1905 рр ..
Еволюція російської державності на етапі буржуазної революції 1905-1907 рр. Проблема конституційної "дуалістичної" монархії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси