Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Церковний розкол

Необхідність уніфікації церковних обрядів розколола церква і суспільство на дві групи. Никониане виступали за уніфікацію книг і обрядів по грецьким зразкам - так і уряд. В 1649-1650 рр. для цього запрошені з України вчені монахи Єпіфаній Славинецький, Арсеній Сатановський і Дамаскін Птицкий. Але утворився гурток ревнителів благочестя на чолі з протопопом Благовіщенського собору в Москві Степаном Вонифатьевым. Він був духівником царя. Серед ревнителів окольничий Ртищев, майбутній патріарх Никон, протопоп Іван Неронів, протопоп з Юрьевця Поволзької Авакум та ін. Вважали, що треба виправляти за російськими зразками. Ревнителі за те, щоб навести порядок у церкві, ввести проповіді, ворожі до всього іноземному. Цар Олексій Михайлович в цьому з ними згоден, але вважав, що книги треба виправляти по грецьким зразкам це відповідало зовнішньополітичним інтересам. Патріарх Йосип взагалі проти реформ. Церковний собор 1649 р. не підтримав ревнителів.

У 1652 р. після смерті Йосипа патріархом став Никон (Микита Минович). Виходець з мордовських селян, народився під Нижнім Новгородом, пройшов усі щаблі церковної ієрархії. В 20 років став священиком, пішов у Анзерский скит на Білому морі і прийняв постриг. До 38 років став ігуменом невеликого монастиря на Киж-озері, а через 3 роки випадково зустрівся з царем. Цар в 1646 р. поставив його архімандритом в Новоспаський монастир, родову обитель Романових. Активно допомагав припинити соляний бунт, через півроку після нього став митрополитом Новгородським. У 1652 р. активно брав участь у перенесенні мощей митрополита Філіпа з Соловків до Москви. Філіп при Грозному задушений в тверському Отроче м-ре. При Федорі тіло перевезли на Соловки. Могила на Соловках об'єкт поклоніння. Ставши патріархом, відійшов від своїх однодумців і розпочав проводити реформи. Церемонія посвяти біля мощей Філіпа Количева в Успенському соборі. Посеред богослужіння новий патріарх несподівано зрікся сану за прикладом Філіпа. Цар і бояри, народ на коліна. 25 липня 1652 р. став митрополитом.

Реформа

У 1653 р. надійшло розпорядження про заміну при богослужінні земних поклонів поясними, а хреститися 3 пальцями замість 2. Всі книги уніфікувалися по грецьким зразкам, викинуті ікони, написані за російським зразкам. Собор 1654 р. схвалив нововведення і вніс зміни до богослужіння, з-за чого скоротилися літургія, обряди хрещення та покаяння. Собор наказав ходити навколо аналоя не посолонь, а проти сонця, скасував поклони на колінах, коли били чолом об землю, заборонив ікони не у візантійській, а в західноєвропейській манері. Єретичні ікони піддавалися публічному нарузі, соскабливали лики святих і носили по місту. Друкарський двір друкував нові книги. Незгодних карали, в 1656 р. офіційно відлучили від церкви. Але це не допомогло. Виникло старообрядництво. Серед противників реформ і знати, і духовенство, селяни і посадські. Авакум засланий у Сибір, Іван Неронів в Кам'янський монастир на Кубенском озері. Єпископ Коломенський позбавлений сану. Противники Никона бояриня Морозова і її сестра княгиня Урусова (померли в Борівської земляний в'язниці). Протопоп Авакум говорив про близький кінець світу.

Спроба Никона претендувати на зверхність духовної влади над світською закінчилася його поразкою, усунутий від патріаршества, заслали в монастир. Гнівався на Соборне Уложення, проти будь-яких спроб замаху скарбниці на церковне майно. Проти Никона цариця, бояри, духовенство (противників засилав). У 1658 р. цар Олексій Михайлович оголосив, що позбавляє Никона титулу великого государя. Владика у відповідь покинув патріарший двір в Москві і пішов у монастир. Виступив з ідеєю вищості духовної влади над світською. Церковний собор 1660 р. позбавив Никона сану. В 1666-1667 рр. цар скликав Вселенський собор у Москві. Торжество грекофилов. З обвинувальною промовою проти Никона виступив Олексій Михайлович. Романів: самовільно і без нашого царського веління церква залишив і відрікся від патріаршества. Никона скинули й заслали на Білоозеро. Але його реформи залишилися. Неронів приніс завинила. Авакум на соборі відстоював старовину, він був підданий анафемі і знову відправлений у заслання і пізніше спалений. Собор скасував рішення Стоглава.

Ченці Соловецького монастиря відмовилися підкоритися рішенням собору, і 8 років монастир облягали царські війська. Північ став оплотом розколу. У 1670-х рр. відзначалися самоспалення розкольників (Капітон), за 20 років в 37 сожжениях до 20 тис. розкольників, були і в XVIII столітті. Запощевания - добровільна голодна смерть. В сутності, догматичний спір про обрядах, але залучив багато людей.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Церковна політика
Церковна реформа
Церковна політика
Церковна реформа
Розкол у Російській православній церкві
Військова реформа
Церковна реформа
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси