Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Закінчення Північної війни і утворення Російської імперії

Після Полтавської перемоги і великих успіхів російських військ у Прибалтиці військова міць Швеції була підірвана настільки, що її подальший опір ставало безнадійним. Росія, закріпивши за собою берега Балтики, не претендувала на нові територіальні придбання і готова була укласти мир. Однак Швеція не хотіла миритися з втратою багатих прибалтійських провінцій, що забезпечували її хлібом. Війна хоч і мляво, але тривала. Основні зусилля воюючих сторін були зосереджені на дипломатичній підготовці сприятливих для себе умов миру.

Про ослаблення напруженості на театрах Північної війни можна судити з того, що Петро I вважав можливим у 1716 р. спорядити 6-тисячний загін на чолі з А. Бековичем-Черкаським в Хиву і Бухару. Перед експедицією було поставлене завдання схилити хівинського хана в підданство, а бухарського еміра - до дружби з Росією. Крім того, експедиція повинна була розвідати торгові шляхи в Індію і поклади золота в низов'ях Амудар'ї. Похід князя Черкаського закінчився трагедією. Хівинський хан спочатку умовив князя розосередити сили, а потім віроломно напав на загони і знищив їх.

У 1716 р. російська дипломатія у відносинах з державами Західної Європи досягла найбільших успіхів. Швеція опинилася в ізоляції, так як до складу очолюваної Росією коаліції, крім Данії та Саксонії, увійшли річ Посполита, Пруссія і Ганновер. Наполегливі спроби Карла XII створити перешкоди торгівлі Росії із Заходом через Балтійське море викликали невдоволення морських держав. Об'єднана ескадра у складі російських, англійських, датських і голландських кораблів під командуванням Петра I готувалася висадити десант на шведському узбережжі. В 1717 р. в Амстердамі був підписаний договір з Францією і Пруссією, передбачав сприятливий для Росії посередництво при укладанні миру зі Швецією. Франція, крім того, зобов'язалася припинити фінансову допомогу Швеції.

Перспектива укладення вигідного для Росії миру стривожила Англію, яка побоювалася перетворення її в сильну морську державу. В результаті інтриг англійської дипломатії і загострення суперечностей серед союзників антишведська коаліція в 1717 р. розпалася: Данія і Ганновер відмовилися брати участь в активних діях проти Швеції.

Між тим Швеція в 1718 р. перебувала у стані крайнього виснаження військових і економічних ресурсів, у країні лютував голод. У травні почалися мирні переговори (на одному з Аландських островів). Сподіваючись на допомогу англійців, шведи обрали тактику затягування переговорів. Після загибелі Карла XII (1718) у Швеції перемогла реваншистська угруповання, що орієнтувалася па продовження війни. Гарячковими зусиллями англійської дипломатії в 1719 р. була організована коаліція європейських держав проти Росії у складі Австрії, Саксонії та Ганновера. Англія підігрівала завзятість шведів обіцянкою ефективної військової та фінансової допомоги. Це призвело до припинення переговорів на Аландському конгресі. Російське командування тричі в 1719-1721 рр. організовувала успішні десантні операції на території Швеції.

У 1719 р. російський корабельний флот здобудуть перемогу над шведським у о. Езель, а в 1720 р. загін галер у о. Гренгам напав на шведську ескадру, захопив 4 фрегата, 104 гармати і 407 полонених. Петро I особливо високо цінував цю перемогу, тому що вона була досягнута "при очах панів англійців, які однаково шведів обороняли, як їх землі, так і флот".

Переконавшись у безплідності спроб витіснити Росію з берегів Балтійського моря, Англія відкликала свій флот. Виснажена війною Швеція вирішила піти на мир. У травні 1721 р. в Ніштадті (Фінляндія) були відновлені переговори, 30 серпня вони завершилися підписанням мирного договору. Росія отримала Ліфляндію, Естляндії, Ингерманландию і частина Карелії з Виборгом, а також острови Езель і Даго. Росія повертала Швеції Фінляндію та зобов'язалася сплатити за територіальні надбання 2 млн ефимков (1,5 млн рублів).

Таким чином, Росія отримала надійний вихід до Балтійського моря. Придбання Балтійського узбережжя цілком окупило важкі жертви, понесені Росією в тривалій війні, так як договір створював більш сприятливі передумови для її економічного і культурного розвитку.

Результат війни вніс докорінні зміни в міжнародне положення Росії. Вона вийшла на широку міжнародну арену, перетворилася у велику європейську державу, і жодне питання міжнародного життя не міг вирішуватися тепер без її участі.

Результати Північної війни мали величезне значення для історичних доль народів, які увійшли до складу Російської імперії, - латишів і естонців. Ліфляндія й Естляндія опинилися під шведським пануванням у першій половині XVII ст. Обидві провінції, перетворені в колонії, перебували в управлінні генерал-губернаторів, які призначаються шведським королем.

Агресивні війни, які вела Швеція в XVII ст., фінансувалися її заморськими володіннями в Прибалтиці. Звідти ж викачували гроші на утримання королівського двору. Землі цих провінцій використовувалися для роздачі шведським чиновникам і дворянам.

Прибалтійські колонії виконували функції хлібної комори Швеції, забезпечуючи її продуктами сільського господарства. Підвищений попит на хліб стимулював зростання мызного господарства німецьких і шведських феодалів, що викликало збільшення барщинных повинностей селян. Звідси вимоги поміщиків про остаточне закріпачення селян. Кріпосне право було оформлено кількома законодавчими актами, серед яких найважливішими були "Поліцейські правила 1668 року". Ніде в Європі становище селян не було таким безправним, як у шведських колоніях.

Водночас із розширенням прав нащадків хрестоносців і шведських феодалів на особистість селян і плоди їхньої праці вони домоглися від шведського уряду права па самоврядування і організацію власного судочинства. Корпоративне пристрій естляндськой і лифляндского лицарства перетворило його в добре організовану і згуртовану силу, котра захищала свої інтереси перед урядом у Стокгольмі. У підсумку в прибалтійських колоніях Швеції утвердився так званий прибалтійський особливий порядок, під яким розуміється сукупність привілеїв місцевого дворянства і система його станових установ.

В останньому двадцятиріччі XVII ст. в шведських колоніях відбулася важлива подія, обумовлене зміною в політичному ладі метрополії - там утвердився абсолютизм. Здійснювана ним агресивна зовнішня політика вимагала величезних витрат, а казна була порожня. Для її поповнення абсолютистський режим провів редукцію маєтків, тобто вилучення у дворянства земель, раніше наданих королем як в самій Швеції, так і в її прибалтійських володіннях. У підсумку в Ліфляндії перейшло до держави 5/б. в Естляндії - Уз" а на о. Сааремаа - % дворянських земель. Редукція супроводжувалася скороченням прав органів дворянського самоврядування та розширенням влади генерал-губернатора.

Редукція якщо і змінила становище селян, то тільки в гіршу сторону. Редуковані маєтку залишилися у володінні прибалтійських феодалів, але тепер вони виступали не їх власниками, а орендарями. Щоб сплатити оренду державі, поміщик збільшував селянські повинності.

Редукція викликала невдоволення дворянства, особливо лифляндского. Серед нього напередодні Північної війни виникла змова, очолюваний Паткулем.

Опірність ослабленого селянського господарства стихійним лихам знизилася настільки, що неврожаї 1695-1697 рр .. викликали в Прибалтиці голод, прозваний великим. Смертність населення від голоду скоротила його чисельність. Незважаючи па це, шведський уряд продовжувало вигрібати зерно з свого "комори". У перше десятиліття Північної війни на території Ліфляндії і Естляндії відбувалися військові дії, що підривало економіку провінцій.

Ніштадтський договір передбачав збереження всіх привілеїв, наданих німецькому дворянству шведським урядом. Редукція маєтків, призупинена Карлом XII у 1700 р. була скасована, дворянство зберегло своє самоврядування, станові органи та інші привілеї. Таким чином, від приєднання Ліфляндії і Естляндії до Російської імперії найбільше виграли німецькі дворяни. Тим не менше в цілому входження прибалтійських земель до складу Росії зробило величезний вплив на розвиток естонської та латвійської народів: були ліквідовані штучні перепони, які гальмували встановлення тісних економічних зв'язків між такими великими портовими містами, як Рига, Ревель, і прилеглими до них районами Росії, де прибалтійські купці купували традиційні товари російського експорту: льон, прядиво, поташ і т. д. Приєднання Прибалтики до Росії поклало кінець боротьбі північних держав за володіння нею.

Після закінчення Північної війни Росія отримала можливість активізувати зовнішню політику в Закавказзі, встановити більш тісні зв'язки з грузинами, вірменами і азербайджанцями, які перебували під гнітом іранських і османських феодалів. Цьому сприяла сприятлива для Росія обстановка, що склалася в Ірані, що вступив у стадію занепаду.

Рішення почати похід у Закавказзя було пов'язано з підйомом визвольного руху народів Закавказзя і неодноразовими зверненнями їх до російського уряду за допомогою.

Похід на Кавказ і Іран, який увійшов в історію під назвою Перського походу, почався в липні 1722 р., коли 22 тис. піхотинців були перевезені на судах до гирла Тереку. Там піхота з'єдналася з подошедшим загоном кінноти у складі близько 9 тис. осіб. У серпні російські війська без бою опанували Дербентом. Поява російських військ викликало створення ополчень грузинів, вірмен і азербайджанців. Вони готувалися до з'єднання з російськими збройними силами для спільної боротьби проти іранських феодалів. Однак таке з'єднання не відбулося, так як Петро I з-за нестачі продовольства і понесених втрат від хвороб в армії змушений був восени перервати похід.

В наступному році похід був відновлений. Західне і південне узбережжя Каспійського моря з містами Баку і Рештом були зайняті російськими військами. Успіх походу закріпив підписаний в Петербурзі в 1723 р. договір, за яким до Росії відійшли прикаспійські провінції Ірану з містами Дербент, Решт і Астрабад. Від проникнення в центральні райони Закавказзя Росія повинна була відмовитися, так як влітку 1723 р. туди вторглися османи, спустошували Грузію, Вірменію і західну частину Азербайджану. Зіткнення з османськими військами повинно було спричинити затяжну війну і нове напруга ресурсів Росії. Тому в 1724 р. російський уряд уклало з Портою Константинопольської договір, за яким султан визнав придбання Росії в Прикаспії, а Росія - вдачі султана на Західне Закавказзі.

Каспійський похід не приніс визволення народам Закавказзя від ярма іранських і османських феодалів. Однак похід сприяв зростанню політичного впливу Росії у Закавказзі та встановленню більш тісних економічних зв'язків між ними. В результаті походу склад грузинських і вірменських поселень у Москві, Астрахані та інших містах поповнився тисячами нових жителів, що сприяло зближенню народів Росії і Закавказзя.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Закінчення Північної війни. Росія проголошується імперією
Російська імперія - "жандарм Європи"
Національні рухи в Російській імперії
Мистецтво Римської імперії
Війни з Іраном і Османською імперією
Розгром Японії. Закінчення Другої світової війни
Розвивальна освіта як парадигма сучасного російського освіти
Становлення Державного банку Російської імперії та особливості його діяльності в 1860-1917 рр ..
Російська імперія у XVIII столітті
ЗАКІНЧЕННЯ ПОПЕРЕДНЬОГО РОЗСЛІДУВАННЯ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси