Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Передмова

Людське суспільство постійно стикається з необхідністю забезпечення особистої безпеки і збереження об'єктів житлового та виробничого призначення. Зростання науково-технічного прогресу сприяв підвищенню продуктивності та якості праці, зростання добробуту та інтелектуального потенціалу суспільства, але й привів до появи великої кількості нових загроз як для людської особистості, так і для суспільства і цивілізації в цілому. У сучасної техносфери формуються такі фактори умов праці і життя людини, які перевищують фізіологічні та психологічні можливості організму. Тому проблема життєзабезпечення людини стає все більш актуальною в постійно розвивається индустриализированном суспільстві, а вміння передбачати небезпечні події і приймати своєчасні заходи безпеки стають нагальною завданням.

Природні катастрофи пошкоджували і часом нищили будівлі та споруди разом з живуть у них людьми, а при хворобах та епідемій в умовах відсутності нормальної гігієни вимирало населення і зникали цілі народності. Деякі з раніше процвітаючих держав були змушені покидати насиджені місця і міняти район проживання.

Для поліпшення життєвих умов будувалися водопроводи, в оселях організовувалося нормальне опалення. Люди навчилися будувати міцні будинки і споруди, однак із-за відсутності необхідних інженерних знань і не вміння об'єктивно оцінювати природні явища вони часто ставали жертвами в своїх оселях і давно обжитий території. Тому знання основних небезпек, які можуть пошкодити сучасні будівлі і споруди, вміння запобігти матеріальний збиток і зберегти життя людей є нагальним завданням сучасних інженерів.

У Росії за наявними фактичними даними і розрахунковими величинами втрат за останні 30 років постраждало близько 500 тис. людина від природних і техногенних катастроф. Сумарний економічний збиток (у цінах 2008 р.) склав кілька мільярдів рублів. Головними причинами економічного збитку були: військові акції, ерозія ґрунтів (близько 24 % всіх втрат), підтоплення територій (14%), повені та переробка берегів (по 13%), зсуви і обвали (11%), землетруси (8%).

Небезпечною тенденцією є спостерігається в усьому світі, зростання кількості надзвичайних ситуацій та збитків від них. Причинами цих подій є зростаюча складність технічних систем, що створюють штучне середовище існування, а з нею і ймовірність відмов (аварій); крім того, зріс вплив діяльності людини на середовище, що особливо негативно позначилося в останній період.

В цих умовах, що змінюються інвесторам, проектувальникам і будівельникам слід приділяти більше уваги питанням безпеки і надійності, необхідно переглянути погляд на довговічність будівельних конструкцій, будівель і споруд, а також подолати існуючі традиції та психологічні бар'єри, у тому числі:

- змінити мислення, що базується тільки на економічних, технологічних і виробничих цілях суспільства, наслідком такого обмеженого підходу найчастіше деградує навколишнє середовище;

- прорахунки у виборі і проектуванні нових технологій, оскільки в них домінує в основному принцип економічної доцільності. Характерним при цьому залишається прагнення економити за рахунок забезпечення надійності об'єкта, устаткування та рівня безпеки;

- посилення взаємодії і взаємозв'язку між надзвичайними ситуаціями природного і техногенного характеру. Все частіше стихійні лиха, будучи зовнішніми по відношенню до інженерно-технологічної інфраструктури, породжують виникнення техногенних катастроф;

- зростання ролі людського фактора у виникненні антропогенних катастроф.

За оцінками експертів, людські помилки обумовлюють 45 % екстремальних ситуацій на атомних електростанціях, 80 % авіакатастроф і понад 80 % катастроф на морі. Ще вище цей показник для автодорожніх аварій, у тому числі - при перевезенні небезпечних вантажів. До цього фактору додаються причини економіко-соціального характеру сучасного стану Росії. Серед них: розрив господарських зв'язків, падіння технологічної дисципліни, зниження кваліфікації кадрів, прогресуючий знос засобів виробництва і техніки, зниження життєвого рівня населення і соціальна нестабільність.

Вирішення питань надійності будівельних об'єктів і, як наслідок, життєзабезпечення людини, засновані на кваліфікованої оцінки небезпеки і ризику, використання розумного рівня міцності та стійкості будівельних конструкцій для опору природних і техногенних впливів, повинні забезпечити збереження будівель і споруд та житті людини. Все це можна забезпечити за рахунок придбання навичок прогнозування, розпізнавання та визначення небезпечних ситуацій у всіх сферах людської діяльності і в умовах впливу природного і техногенного середовища.

Автор

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси