Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. РАДЯНСЬКА МОДЕЛЬ МОДЕРНІЗАЦІЇ В ІСТОРІЇ БІЛОРУСІ

Питання 51. Жовтнева революція в Білорусі. Встановлення радянської влади

Після звершення лютневої революції Тимчасовий уряд не зміг вивести Росію з кризи, ні один з найважливіших питань (про закінчення війни, про ліквідацію поміщицького землеволодіння й розподіл землі, національне питання, робочий питання не було вирішене. Значно погіршилося економічне становище країни, армія втратила боєздатність, поширилося дезертирство.

25 жовтня 1917 р. в Петрограді відбулося збройне повстання, підготовлене більшовиками, в результаті якого було повалено Тимчасовий уряд. 26 жовтня 1917 р. II Всеросійський з'їзд Рад робітничих і солдатських депутатів прийняв декрети про мир і землю, створив Раду Народних Комісарів (РНК), обрав законодавчий орган нової влади - Всеросійський центральний виконавчий комітет (ВЦВК) і оголосив про перехід влади в країні до Радам робітничих, солдатських і селянських депутатів. Перший радянський уряд очолив лідер більшовиків в. І. Ленін.

З 26 жовтня по 26 листопада 1917 р. йшов процес переходу влади до більшовиків на території Білорусі та Західного фронту. 26 жовтня 1917 р. Мінський Рада робітничих і солдатських депутатів оголосив про узяття влади в місті. Тоді ж почав формуватися Військово-революційний комітет Західного фронту (ВРК) на чолі з К. Линдером. Антибільшовицьку позицію зайняли меншовики, бундівці, есери, міська дума Мінська. 27 жовтня вони створили Комітет порятунку революції, який очолив есер Т. Колотухін. Комітет зажадав від Мінського Ради передачі всієї влади в місті і на Західному фронті. Мінський Рада почав переговори, одночасно проводив агітацію серед солдатів. Більшовиків підтримали з'їзди армійських депутатів. В ніч з 1 на 2 листопада 1917 р. до Мінська прибув блиндированный поїзд (платформи, обкладені мішками з піском) і збройні загони солдатів. Комітет порятунку революції було ліквідовано. 2 листопада в Мінську була встановлена радянська влада. 28 жовтня у Вітебську ВРК встановив контраль над поштою, телеграфом, залізничним вузлом, розпустив Раду, в якій більшовики були в меншості, призначив нові вибори. З 11 по 17 листопада 1917 р. проходив з'їзд рад, який проголосив встановлення в Вітебську радянської влади. 30 жовтня радянська класти була встановлена в Гомелі. В складних умовах відбувалося встановлення радянської влади в Могильові. Тут знаходилася Ставка Верховного головнокомандувача, навколо якої групувалися антибільшовицькі сили. Кадети, праві есери, меншовики зробили спробу створити в Могильові загальноросійський уряд на чолі з лідером партії есерів Ст. Черновим. У Могилів були направлені загони революційних солдатів. 18 листопада 1917 р. Могилевський сокет визнав радянську класти, був створений ВРК. взяв під контроль Ставку. 20 листопада 1917 р. Ставка була ліквідована. На початку листопада про підтримку радянської влади заявили солдатські з'їзди 2-ї, 3-ї та 10-ї армій Західного фронту. Перемога радянської влади була закріплена на з'їздах Рад робітничих і солдатських депутатів Західній області. Рад селянських депутатів Мінської і Віленської губерній, на з'їзді представників армій Західного фронту, що проходив 18-25 листопада 1917 р. Процес встановлення радянської влади завершився створенням законодавчого органу - Обласного виконавчого комітету Рад робітничих, солдатських і селянських депутатів Західної області і фронту (Облисполкомзап). Його очолив М. Рогозинська. Виконавчим органом стала обласна Рада Народних Комісарів на чолі з більшовиком К. Ландером. Західна область стала адміністративно-територіальною одиницею. Головну роль у вирішенні всіх господарських, військових, політичних і інших питань грав Північно-західний обласний комітет РСДРП(б), який очолював А. М'ясників. Ці органи влади спиралися переважно на солдатів Західного фронту.

Слідом за встановленням радянської влади почалися перші соціально-економічні перетворення: национализировались промислові підприємства, запроваджувався 8-годинний робочий день встановлювався робітничий контроль над виробництвом, ліквідовувалися поміщицькі маєтки.

Білоруський національний рух розділилося на дві частини: одна частина підтримувала більшовиків і пов'язувала вирішення питання про білоруської державності з радянською владою. 31 січня 1918 р. був створений Білоруський національний комісаріат (Белнацком) як відділ Народного комісаріату у справах національностей РРФСР. Белнацком очолив А. Черв'яків. Інша частина зайняла антибільшовицьку і антирадянську позицію: праве крило БСГ, Велика білоруська рада. Білоруська народна громада. Білоруська партія народних соціалістів. Білоруська християнська демократія. Головним для них було питання про самовизначення Білорусі та створення незалежної Білоруської демократичної республіки. На Всебілоруському з'їзді (конгрес) в грудні 1917 р. передбачалося вирішити проблему національного самовизначення білоруського народу, але відповідного рішення з'їзд взяти не зміг.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ВВЕДЕННЯ В ДИСЦИПЛІНУ "ІСТОРІЯ БІЛОРУСІ"
Реформи державного управління в історії Росії. Закономірності і особливості модернізації суспільства
Режим "перебудови" другої половини 1980-х рр.: причини невдачі радянської модернізації системи управління
Соціально-економічна і суспільно-політичне життя Радянської Білорусі в 1920-ті рр.
Процеси модернізації і трансформації соціально-економічних систем після Другої світової війни (1945 - теперішній час)
Росія між лютневою і жовтневою революціями 1917 р. Інститути влади і управління буржуазної демократії
Жовтнева революція
Білоруський національний рух після Жовтневої революції. Освіта БНР
Більшовицька революція і особливості становлення Радянської держави. Ставлення більшовиків до радянської демократії
"Кольорові революції" як технології переділу влади в сучасній геополітиці
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси