Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Рецептивно-естетичні принципи

Математик Шарль Анрі вважав за необхідне створити точний універсальний, математичний ключ до сприйняття, і до створення творів мистецтва. Дега стверджував, що одна лінія може сказати більше, ніж ціла книга. Гоген вважав, що живопис має "примусити людину мислити" (Ревалд Дж. Історія імпресіонізму. М., 1959. С. 371).

Метод та його особливості.

Імпресіонізм - майстерне володіння кольором, світлотінню, вміння передати строкатість, багатобарвність життя, радість буття, зафіксувати швидкоплинні моменти освітленості і загального стану навколишнього мінливого світу, передати пленер (гру світла і тіней навколо людини і речей, повітряне середовище, природне, натуральне освітлення, надає природний вигляд зображуваного предмета).

Імпресіонізм несе первинні чуттєві відчуття. Художники прагнуть передати світіння предметів, прозорість, чистоту і плинність повітря, наповненого світлом. Художнє відкриття пленеру належить пензля Клода Моне, Каміла Піссарро, Альфреда Сіслея. Вони писали свої картини не в майстерні, а на відкритому повітрі. У зв'язку з цим Моне зізнавався: "...У мене ніколи не було майстерні, і я не розумію, як можна замикатися в кімнаті. Це годиться для малювання; для живопису - ні" (Kjioô Моне. La Vie Moderne. 12 червня 1880 р.). Завдяки творчості на повітрі і встановлення на адекватну передачу враження від реальності на полотнах імпресіоністів виникав ефект блискучого та вібруючого сонячного світла, багатства фарб природи, розчинення чітких обрисів предметів у повітряному середовищі. Художник-імпресіоніст відтворює не тільки предмети, але і навколишні їх атмосферу, мерехтіння, феєрію світла. Палітра імпресіоністів - чисті кольори сонячного спектру замість суміші кольорів.

Імпресіоністи прагнули передати мінливість кольору у відблисках сонця, танець повітряної димки, проникнути всередину всього цього мерехтіння і трепету. Імпресіоністи відмовилися від традиційного розуміння композиції й писали портрети, пейзажі або жанрові сценки, вихоплюючи з життя часом випадковий, але завжди характерне.

Французький автор книги про імпресіоністів Е. Дюранті зазначає, що важлива особливість імпресіонізму укладена у "тонкощі зору", у відкритті сонця, яке "знебарвлює тони і, будучи відбитим, в силу сліпучої яскравості, все зводить до світному єдиного цілого..." (Duranty Е. La nouvelle peinture. Paris,

1946, P. 39). На цю ж риса імпресіонізму звертає увагу й інший французький автор Ж. Лафорг. Він вважає, що художник-імпресіоніст володіє "природним" оком, не зберігають пам'ять про накопичених музеями картинах і усталених правилах малюнка, перспективи, колориту. Він виходить до природи, на відкрите повітря. Головний принцип імпресіонізму: "Бачити природно і нехитро малювати так, як бачиться" (Laforgue J. Melanges posthumes. Paris, 1903. P. 134). Лафорг надміру категорично заперечує значення традицій попередників для імпресіоністів, але вірно протиставляє "око імпресіоністичний оці академічному". Перевага віддається імпресіоніста, тому що він вловлює природню вібрацію кольорів, взаємодія їх відтінків і нюансів. Картини імпресіоністів прагнуть передати те, що невимовно у словах; вони споріднені не словами та літератури, а мелодійним звуках і музиці, це сонати і симфонії у фарбах. На картинах імпресіоністів Лафорг бачить "безліч маленьких рухомих мазків", а життя постає живим і мінливою, бо "мінливість і є життя". Об'єкт і суб'єкт, за Лафоргу, "безповоротно рухливі", невловимі.

Російський історик мистецтва Б. Віппер відзначає три інші особливості імпресіонізму.

По-перше, імпресіонізм був побудований головним чином на негативних передумовах, його програма складалася майже виключно з заперечень - імпресіоністи заперечували зміст, сюжет, предмет, матерію, простір... По-друге, метою імпресіоністів був синтез - згущений екстракт оптичного сприйняття, а їх засобом - аналіз, розкладання фарб на складові елементи, розкладання видимого світу на мозаїку барвистих плям. По-третє, нарешті, нехтуючи об'єктивною дійсністю в ім'я суб'єктивного сприйняття, імпресіоністи тим нс менш найсильнішим чином залежали від об'єктивної зовнішньої натури... В результаті цих фатальних помилок і виходило, що чим послідовніше були імпресіоністи в своїх методах, тим вони далі відходили від здійснення своїх основних цілей - неупередженості та динаміки в зображенні видно... (Віппер Б. Клод Моне. С. 29).

Про роль інтуїції в художній творчості О. Роден, висловлюючи позицію імпресіоністів, сказав, що в мистецтві все виходить шляхом покірливої підпорядкування несвідомого. Ця тенденція панування несвідомого в акті художньої творчості досягне найвищого свого розвитку у XX ст. в сюрреалізмі, проповедовавшем "відключення розуму" як принцип художньої творчості.

Важлива особливість імпресіоністів - продовження принципів натуралістичного відношення до дійсності. Так, Ренуар стверджував, що слід копіювати одну природу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Рецептивно-естетичні принципи
ЕСТЕТИКА І ЕСТЕТИЧНЕ: ОБСЯГ І ЗМІСТ ПОНЯТЬ
Формування естетичної культури учнів
Філософсько-естетичні підстави
Принцип господарської самостійності
Метод простого додавання нерозкладного залишку
Облік місцевих особливостей при виборі методу побудови вибірки
Методи семи нових "інструментів" (seven new tools) підвищення якості
Особливості трудового договору з особами, які працюють вахтовим методом
Особливості методу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси