Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Тушинський злодій"

Поразка Болотникова не вилилося в торжество Шуйського. Необхідний був лише новий центр тяжіння опозиційних сил, і він скоро з'явився в особі нового Лжедмитрія, що влаштувався в Стародубі.

Навколо самозванця об'єдналися різні сили. Ініціаторами інтриги виступили колишні прихильники Лжедмитрія I. До них приєдналися повітові дворяни і служиві люди "по приладу", селяни-холопи Сіверщини, переслідували цілі, аналогічні виступу Болотникова; козаків очолив отаман Іван Заруцький. Пізніше в рух були залучені польські "рокошаны" (учасники виступу проти короля), які після невдачі в боротьбі з королем Сигізмундом III вважали за краще приєднатися до самозванця: польські загони Лісовського, гетьмана Р. Ружинського та П. Сапєги. Натхненні історією з Лжедмитрієм I вони сподівалися на багату винагороду.

Визнала свого "чоловіка" і Марина Мнішек, звільнена за наполяганням короля. Але вона не повернулася на батьківщину, а приєдналася до Лжедмитрію ІІ, закріпивши політичний союз таємним шлюбом.

На початку 1608 р. Лжедмитрій рушив на Москву. 1 червня 1608 р. він розташувався табором в підмосковному селі Тушино, звідки пішла його презирливе прізвисько "Тушинський злодій". Почалася ще одна облога Москви.

Поступово влада Лжедмитрія II поширилася на значну територію. По суті в країні встановилося своєрідне двовладдя, коли ні одна з сторін не мала сил для того, щоб домогтися вирішального переваги. Два роки існували паралельні системи влади: дві столиці - Москва і Тушино, два государя - Василь Іванович і Дмитро Іванович, два патріархи - Гермоген і ростовський митрополит Філарет, якого силою привезли в Тушино і "нарекли" патріархом. Функціонували дві системи наказів, двору і думи, причому в тушинської було чимало знатних людей.

У 1609 р. гетьман Сапега осадив Троїце-Сергієв монастир. Героїчна оборона монастиря сприяла зміцненню національного почуття і сильно пошкодила самозванця, покровителю поляків - разорителей православних святинь.

Однак Шуйський більше покладався не на патріотичні почуття, а на реальну силу. У 1609 р. він уклав договір зі Швецією. В обмін на Корельскую волость шведи обіцяли московському государю військову допомогу. На практиці дипломатична акція царя принесла більше мінусів, ніж плюсів: договір порушував колишня угода з поляками і давав Сигізмунду III привід для відкритого втручання у московські справи з метою подолання внутрішньої опозиції, що виступала проти війни на сході. Восени 1609 р. польські війська обложили Смоленськ. Сигізмунд III сподівався, що в умовах загальної "шатости" він не зустріне сильного опору: було оголошено, що він прийшов у Московську державу для припинення Смути і междуусобия. Проте жителі міста на чолі з воєводою боярином М. Б. Шийним більше півтора років сковували сили короля. Героїчна оборона Смоленська справила великий вплив на результат Смути.

В умовах інтервенції Речі Посполитої "Тушинський злодій" вже не був потрібен полякам: частина їх потягнулася під Смоленськ, інші діяли самостійно, абсолютно не рахуючись з самозванцем. Новгородські полки молодого воєводи, племінника царя М. Скопіна-Шуйського разом з допоміжними загонами шведів рушили звільняти столицю від тушинцев. Восени 1609 р. самозванець втік до Калуги. Частина "російських тушинцев", які не бажали домовлятися з Шуйським, намагалися зблизитися з польським королем. У цьому вони бачили єдиний засіб досягнення консолідації і збереження власних позицій. У лютому 1610 р., очолювані М. Р. Салтиковим, вони уклали під Смоленськом з Сигізмундом III угоду про покликання на престол його сина, королевича Владислава. Згідно з договором, Владислав повинен був дотримуватись православ'я, колишній адміністративний порядок і станове пристрій. Влада королевича обмежувалася Боярської думою і навіть Земським собором. Ряд статей захищав інтереси російського дворянства і боярства від проникнення "панів". Примітно, що "тушинцы" обумовлювали право виїзду для навчання у християнські землі. Договір був новим кроком у конституюванні вдачу панівних станів за польським зразком.

Сигізмунд, ревний вихованець єзуїтів, не погоджувався з умовою про прийняття Владиславом православ'я. У перспективі він мріяв про династичної унії Речі Посполитої і Московської держави. Але польським королем не міг бути некатолік. Питання так і залишилося відкритим.

Між тим Скопин-Шуйський в березні 1610 р. урочисто вступив у звільнену столицю. Молодий князь користувався надзвичайною популярністю. Але в квітні Скопин-Шуйський раптово помер. Ходили чутки, що він був отруєний. Смерть князя погубила Шуйських - вони втратили особистості, яка могла б згуртувати російське суспільство.

У червні 1610 р. гетьман Жолкевський завдав поразки царським військам під командуванням бездарного Д. Шуйського біля села Клушино поблизу Можайська. Бій не відрізнялося завзятістю: іноземці та росіяни не збиралися стояти на смерть за Василя Шуйського. Жолкевський рушив на Москву. В цей час з Калуги до міста наблизився Лжедмитрій II, який звернувся до жителів із закликами відкрити ворота "природного государю". Склалася вкрай невизначена ситуація. 17 липня 1610 р. бояри і дворяни на чолі з Захаром Ляпуновим, братом Прокопія Ляпунова, скинули Шуйського. Два дні потому під уникнути спроб-реставрацій він був насильно пострижений у ченці. Офіційне пояснення повалення царя свідчило, що служиві люди, почувши про те, що государя "па Московському государьстве не люблять... і служити йому не хочуть, і кров межусобная ллється багато часу", били чолом Шуйскому "всією землею", щоб той "держава залишив". Змовники обіцяли вибрати государя "всією землею, пославшись з усіма городи". У цій заяві відчутні уроки царювання Шуйського, спочатку не отримав підтримки багатьох міст і земель. До виборів царя влада переходила до уряду з семи бояр, так званої семибоярщине.

Учасники змови проти Шуйського сподівалися, що так само вчинить з Лжедмитрієм II і його оточення: у видаленні цих двох одіозних фігур бачилося головна умова для подолання ворожнечі. Але самозванець як і раніше погрожував захопленням Москви. Не маючи реальної сили, самбірщина шукала стабільності. У цих умовах в серпні 1610 р. був укладений договір про покликання королевича Владислава на російський престол. Договір багато в чому повторював угоду, укладену раніше "російськими тушинцями". Але якщо там питання віри залишився відкритим, то Москва стала присягати новому государю Владиславу з обов'язковою умовою, що "йому, государеві, бути у нашої православної віри грецького закону".

Договір дозволив уряду семибоярщини ввести в столицю польські війська. Лжедмитрій II разом з Мариною Мнішек і "вільними козаками" під проводом Івана Заруцького відступили в Калугу.

Поляки, перебуваючи в Кремлі, вели себе як завойовники. Королевич не з'являвся. Від його імені правил намісник Олександр Гонсевський, спирався на вузьке коло російських "доброзичливців" польського короля - боярина М. Салтикова і "торгового мужика" Ф. Андронова. Порушувалися статті серпневого договору. Продолжатась облога Смоленська. Для врегулювання розбіжностей і остаточного досягнення домовленості в королівський табір було направлено велике посольство. До його складу, за наполяганням поляків, включили впливових осіб, здатних очолити опозицію і навіть претендувати на престол, - князя Ст. Ст. Голіцина і колишнього тушинського "патріарха" Філарета. Переговори незабаром зайшли в глухий кут. Сигізмунд відмовлятися зняти облогу і відпустити п'ятнадцятирічного Владислава на Москву. Незмінною залишалася його позиція щодо православ'я Владислава. Більше того, незабаром стало попятным таємне намір короля самому зійти на російський престол. Сторони були в нерівному положенні: зіткнувшись з непоступливістю великих послів, король наказав заарештувати їх. Шлях переговорів виявився непотрібним і неможливим.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

"Тушинський злодій"
Лжедмитрій II - Тушинський злодій
Лжедмитрій II ("Тушинський злодій")
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси