Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Земельне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 16. ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ЗЕМЕЛЬ ВОДНОГО ФОНДУ ТА ЗЕМЕЛЬ ЗАПАСУ

Поняття і структура земель водного фонду

До земель водного фонду належать землі, вкриті поверхневими волами, зосередженими у водних об'єктах, а також коми гідротехнічними та іншими спорудами, розташованими на водних об'єктах. Па землях, що покриті поверхневими водами, не здійснюється освіта земельних ділянок (ст. 102 ЗК РФ).

Як випливає зі ст. 1 ВК РФ, водний фонд - сукупність водних об'єктів у межах території Російської Федерації. Під водним об'єктом розуміється природний або штучний водойму, водотік або інший об'єкт, постійне або тимчасове зосередження вод у якому має характерні форми та ознаки водного режиму.

В залежності від фізико-географічних, гидрорежимных та інших ознак водні об'єкти поділяються на поверхневі водні об'єкти і підземні водні об'єкти (ст. 5 ВК РФ).

Для нас особливий інтерес представляє розгляд саме поверхневих водних об'єктів, які відповідно до п. 3 ст. 5 ВК РФ складаються з поверхневих вод і покритих ними земель в межах берегової лінії.

Значна частина водних об'єктів знаходиться у федеральній власності (ст. 8 ВК РФ). У власності суб'єктів РФ, муніципальних утворень, громадян і юридичних осіб можуть перебувати лише ставки і обводнені кар'єри, розташовані у межах земельної ділянки, що належить їм на праві власності. Право власності Російської Федерації, суб'єкта РФ, муніципального освіти, фізичної особи, юридичної особи на ставок, обводнених кар'єр припиняється одночасно з припиненням права власності на відповідну земельну ділянку, в межах якого розташовані такі водні об'єкти. Ставки та обводнені кар'єри можуть відчужуватися у відповідності з цивільним та земельним законодавством. Не допускається відчуження таких водних об'єктів без відчуження земельних ділянок, у межах яких вони розташовані. Дані земельні ділянки розділу не підлягають, якщо в результаті такого розділу потрібно розділ ставка, обводненого кар'єра.

Землі водного фонду - це друга категорія земель, щодо якої законодавцем робиться відступ від принципу підпорядкованості правового режиму земельної ділянки всього того, що знаходиться над і під ним. Це зроблено в інтересах забезпечення функціонування водного об'єкта як природного об'єкта та складової частини навколишнього середовища.

Водні об'єкти можуть розташовуватися на землях різних категорій, а не тільки в межах категорії земель водного фонду. У таких випадках на них поширюються норми ВК РФ (наприклад, в частині охорони вод від забруднення), а також норми ЗК РФ та іншого законодавства, що визначає правовий режим відповідної категорії земель. Так, до складу рекреаційних зон у межах населених пунктів можуть включатися озера, ставки та інші водні об'єкти (ч. 11 ст. 36 ГрК РФ); водні об'єкти можуть розташовуватися на землях сільськогосподарського призначення (п. 2 ст. 77 ЗК РФ) або землях особливо охоронюваних територій і об'єктів (ст. 96-97 ЗК РФ) і т. д.

Землі водного фонду можуть використовуватися для будівництва і експлуатації споруд, що забезпечують задоволення потреб населення у питній воді, побутових, оздоровчих та інших потреб населення, а також водогосподарських, сільськогосподарських, природоохоронних, промислових, рибогосподарських, енергетичних, транспортних та інших державних або муніципальних потреб при дотриманні встановлених вимог.

Смуга землі вздовж берегової лінії водного об'єкта спільного користування (берегова смуга) призначається для загального користування. Ширина берегової смуги водних об'єктів загального користування становить 20 м, за винятком берегової смуги каналів, а також річок і струмків, довжина яких від витоку до гирла не більше ніж 10 км (для таких вона становить 5 м). Кожний громадянин має право користуватися (без використання механічних транспортних засобів) береговою смугою для пересування і перебування біля них, в тому числі для здійснення любительського і спортивного рибальства та причалювання плавучих засобів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ЗЕМЕЛЬ ЛІСОВОГО ФОНДУ
Правовий режим земель запасу
Правовий режим цільових фондів Уряду РФ
Особливості охорони земель водного фонду
Правовий режим охорони і використання водних об'єктів
Особливості охорони земель водного фонду
Поняття та склад земель лісового фонду
Поняття земель лісового фонду
Основні виробничі фонди підприємства: поняття, склад і структура
Право користування землями водного фонду
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси