Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка нерухомості
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Оподаткування при спадкування чи дарування нерухомості

По своїй економічній природі податок зі спадщини та дарувань - це оподаткування трансферту багатства між різними суб'єктами.

У сучасній Росії оподаткування при спадкуванні та даруванні нерухомого майна було введено тільки з 01.01.1992 і регулювалося Законом РФ від 12.12.1991 № 2020 "Про податок з майна, що переходить у порядку спадкування або дарування" з подальшими змінами, а також аналогічної Інструкцією МНС Росії від 30.05.1995 № 32. Встановлено, що якщо міжнародним договором прийняті інші правила, ніж це передбачено російським законодавством, то застосовуються норми міжнародного договору (ст. 109 Основ про нотаріат, лист МНС Росії від 23.06.1996 № 08-3-09). Так, Конвенцією про правову допомогу і правових відносинах з цивільних, сімейним і кримінальних справах (ч. 5), підписаної у Мінську 22.01.1993 державами - членами СНД, передбачено, що громадяни кожної з цих країн можуть успадковувати на територіях інших договірних сторін майно або права за законом і за заповітом на рівних умовах і в тому ж обсязі, як і громадяни даної договірної сторони. При цьому право спадкування нерухомого майна визначається за законодавством договірної сторони, на території якої знаходиться це майно. Виробництво по справах про спадкування нерухомості також компетентні вести установи боку, де розташоване майно.

Чинним законодавством встановлено наступні положення.

1. Доходи у натуральній формі, наприклад, у вигляді нерухомого майна, одержувані від фізичних осіб у порядку дарування, підлягають оподаткуванню за законом про податок на доходи фізичних осіб (п. 18.1 ст. 217 ПК РФ).

2. Податок на доходи від нерухомості, що переходить у порядку дарування, сплачують фізичні особи, які отримали в дар майно від інших фізичних осіб за ставкою 13% з 01.01.2006.

3. Фізичні особи, які отримали в дар майно від юридичної особи, що є платниками податку з доходу, що переходить у порядку дарування.

4. Фізичні особи, які отримали у власність у порядку спадкування нерухоме майно, зобов'язані сплатити тільки держмита за видачу свідоцтва про вдачу на спадщину. Податок з нерухомого майна, що переходить у порядку спадкування, скасовано з 01.01.2006.

5. При переході прав власності на майно фізичної особи юридичній особі у спадок або в результаті дарування податок з майна, що переходить у порядку спадкування або дарування, з юридичної особи не стягувався, оскільки платниками цього податку були фізичні особи. У цьому разі фізична особа сплачує держмито за оформлення договору дарування або заповіту.

6. При передачі нерухомості за договором довічного утримання, укладеного з дотриманням всіх істотних умов, передбачених для його укладення (в тому числі і на безкоштовній основі), податок з майна, що переходить у порядку дарування, не стягується.

7. Відповідно до ФЗ від 01.07.2005 № 78-ФЗ "ПРО визнання що втратили силу деяких законодавчих актів (положень законодавчих актів) Російської Федерації і внесення змін у деякі законодавчі акти Російської Федерації у зв'язку з відміною податку з майна, переходить у порядку спадкування або дарування" ст. 217 НК РФ доповнено п. 18.1, згідно з яким майно, отримане в порядку дарування, звільняються від обкладення податком па доходи фізичних осіб, в разі, якщо дарувальник і обдаровуваний є членами сім'ї та (або) близькими родичами: подружжям, батьками і дітьми, дідусем, бабусею і внуками, а також братами і сестрами.

Свідоцтво про вдачу на спадщину нерухомості, видане нотаріусом, підлягає державній реєстрації в органах Росреестра, а договір дарування відповідно до ст. 574 ГК РФ може бути складений у простій письмовій формі, за право власності на нерухоме майно має бути зареєстроване у державній реєстраційній службі.

З 01.01.2005 за видачу свідоцтва про право на спадщину держмито значно знижена:

o спадкоємцям першої черги - 0,3% вартості успадкованого майна, але не більше 100 тис. руб.;

o іншим спадкоємцям - 0,6% вартості майна, але не більше 1 млн руб.

Слід зазначити, що до спадкоємців переходить не тільки нерухоме майно спадкодавця, але і його борги, в тому числі і по сплаті податків. Однак обов'язки спадкоємців обмежені межами вартості перейшов до них спадкового майна.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Дарування та спадкування житла
Оподаткування нерухомості підприємств
Поняття і загальні положення про оподаткування нерухомості
Оподаткування договорів особистого страхування в Російській Федерації
Демократизація управління нерухомістю-народні підприємства
Спадкування за законом
СПАДКУВАННЯ ЗА ЗАКОНОМ
Спадкування
Сутність та загальна класифікація нерухомості
Основні елементи ринку нерухомості
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси