Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Теорія комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Невербальна витік інформації (за П. Екману і У. Фризеру)

П. Екман і У. Фризер розробили концепцію про "невербальної витоку інформації. В рамках цієї концепції ними були проранжовано різні частини тіла на основі певного критерію - їх здібності до передачі інформації". Ця "здатність" визначалася трьома параметрами:

1) середнє час передачі;

2) кількість невербальних патернів, які можуть бути представлені певною частиною тіла;

3) ступінь доступності для спостережень за даною частиною тіла, "видимість, представленість іншому".

Далі частини тіла людини, які беруть участь у невербальному спілкуванні як засобу "витоку інформації" ранжирувалися з урахуванням вищевикладених параметрів. П. Екман і У. Фризер прийшли до висновку, що особа людини є головним передавачем інформації. Це пов'язано з тим, що лицьові м'язи: швидко змінюються у відповідності з станом людини; можуть створювати значну кількість патернів вираження; особа є видимою частиною тіла. Рухи ніг і ступень займають на шкалі "витоку інформації" останнє місце, так як вони не відрізняються особливою рухливістю, мають невелику кількість рухів і часто бувають приховані від очей.

Однак, необхідно враховувати також той факт, що люди частіше намагаються контролювати вираз свого обличчя, звертаючи менше уваги на ноги. У зв'язку з цим "витік інформації" про дійсних переживання людини найчастіше відбувається завдяки трудноконтролируемым руху інших частин тіла. Проведені ними експерименти довели, що спроби обману важко виявити, орієнтуючись на експресію обличчя, і набагато легше, якщо спостерігати за рухами ніг.

У спеціально організованому експерименті випробуваним були пред'явлена відеозапис інтерв'ю студенток медичного училища, які дивилися два різних фільми: одні з стресогенних змістом, інші - приємний фільм. Студенткам також було дано завдання контролювати себе, щоб не видати своїх справжніх почуттів. Група випробуваних повинна була визначити на основі невербальної поведінки правду чи ні говорять дівчата. Дані цього дослідження свідчать про те, що випробовувані були більш точні в оцінках побаченого інтерв'ю тоді, коли вони не стільки спиралися на міміку, скільки на рухи. Дослідники також виявили, що спостерігачі, які пройшли навчання і натреновані на основі розробленої ними системи кодів, могли виявити обман, сприймаючи тільки особи студенток-медсестер.

Також було помічено, що якщо спостерігачі могли порівнювати поведінку людини в ситуаціях щирого і помилкового відповідей, то вони більш точно розпізнавали спотворення інформації на основі інтерпретації рухів тулуба і ніг. В інших експериментальних дослідженнях було доведено, що, незважаючи на ретельний контроль за виразом обличчя, воно також несе інформацію про хибність або правдивості повідомлення. Так, у роботі Дж. Фелдмана було описано, що якщо людині необхідно незаслужено похвалити іншого, то у нього значно частіше рот кривиться і зменшується кількість посмішок.

Виділяють різні види комунікації. Для того, щоб комунікація була ефективною, необхідно враховувати ряд психофізіологічних закономірностей сприйняття людиною інформації. Американські дослідники ефективної комунікації Р. Бендлер і Дж. Гріндер у ряді своїх робіт, присвячених проблемі нейролінгвістичного програмування, виділяють два основних види інформації, умовно їх можна назвати - знакова і аналогова. Спілкування на рівні знакової інформації (словесне спілкування) призводить до проблем, пов'язаних з відсутністю взаєморозуміння. Таким чином, для точної передачі інформації недостатньо спілкування на знаковому рівні, необхідна точна передача аналога. Для ефективного спілкування комунікатор До 1 повинен при передачі інформації налаштуватися на аналогове сприйняття комунікатора До 2.

Відомі два типи аналогової інформації:

1) моноканальная аналогова інформація визначається інтонацією, темпом, позою, диханням, тембром голосу. Управляється тільки правим півкулею;

2) стереоканальная аналогова інформація визначається рухом правої або лівої руки, почервонінням, мімікою на правій або лівій стороні особи. Ліва стереоканальная аналогова інформація (міміка, жести лівої частини тіла), керована правою півкулею (для правшів), характеризує емоційно-значущу складову інформації. Таким чином, можна визначити ступінь емоційної залученості в процес комунікації. Права стереоканальная аналогова інформація (міміка, жести правої частини тіла), керована лівим півкулею мозку, характеризує знаково-логічну складову інформації.

Для того щоб до переданої інформації відсутнє недовіру, необхідно дотримувати наступні чотири правила:

1) правобічна аналогова інформація повинна бути симетрична лівосторонньої аналогової інформації. (Якщо партнер посміхається, він посміхається симетрично);

2) моноканальная аналогова інформація повинна відповідати знакової інформації. Якщо є хоча б одна невідповідність наведеними правилами, з'являється недовіра до інформації;

3) якщо інформація звертається одразу до двох півкуль головного мозку, то вона враховує специфіку всієї мозкової діяльності. Коли це відбувається, реципієнт швидко і без зусиль сприйме її;

4) інформація, що враховує специфіку всієї мозкової діяльності, легко засвоюється і зберігається в пам'яті протягом тривалого часу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Роль невербальних комунікацій на міжнародних переговорах
Структура невербальної комунікації
Невербальна комунікація
Невербальна комунікація
Виявлення витоків газу
Інформація про ліквідацію юридичної особи
Підготовка інформації
ІНФОРМАЦІЯ. ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ І ПРОЦЕСИ. ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ
Вербальне та невербальне спілкування
Структура невербальної комунікації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси