Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Прусський похід

Турецький султан, підбурюваний дипломатами провідних європейських держав, в листопаді 1710 р. оголосив Росії війну, зажадавши повернення Азова. Після невдалих спроб знайти компроміс Петру наприкінці лютого 1711 р. довелося прийняти виклик Туреччини. 9-10 липня 1711 р. 135-тисячна турецька армія в районі р. Ясси блокувала 38-тисячну російську армію на р. Прут, але знищити її не змогла. Через відсутність у росіян продовольства і фуражу боєздатність полків була підірвана, і цар доручив віце-канцлеру П. П. Шафирову почати переговори про перемир'я. Прутський похід для Росії виявився вкрай невдалим. За умовами перемир'я, укладеного 12 липня 1711 р. російські війська могли вільно піти з Молдавії, проте Туреччини повертався Азов, зривалися зміцнення Таганрога та інших фортець, російський флот на Азовському морі знищувався. Але це поразка Росії не могло вже позначитися на ході Північної війни.

У 1714 р. шведи втратили південну Фінляндію, а їхній флот, який закривав підходи з Балтики до порту Або на березі Ботнічної затоки, був розбитий біля мису Гангут 27 липня 1714 р. російської ескадрою, захопила 10 шведських судів. В результаті здобутих російськими перемог Швеція втратила ініціативу як на суші, так і на морі. Що почалися в 1718 р. російсько-шведські переговори про мир (Аландський конгрес) були незабаром перервані через загибель Карла XII при облозі норвезької фортеці. Нове шведське уряд (Ульріки-Елеонори), надеявшееся на допомогу Англії і Ганновера, вирішив продовжувати війну. Англійський флот безуспішно намагався блокувати російські порти на Балтиці. У відповідь 27 липня 1720 р. російський галерний флот розбив шведську ескадру у о. Гренгам (Аландські острова). Тепер продовження війни було вже не на користь Швеції. Розпочатий у квітні 1721 р. р. в Ніштадті конгрес російських і шведських дипломатів у кінці серпня прийшов до угоди про світ. По Ништадтскому мирним договором, укладеним 30 серпня 1721 р. за Росією було закріплено балтійське узбережжя від Виборга до Риги. Фінляндія поверталася шведам, їм дозволялося купувати і безмитно вивозити товари з російських балтійських портів на суму 50 тис. крб. щорічно. Росія повинна була виплатити Швеції 1,5 млн руб. за передані їй території в Ліфляндії і Естляндії. У 1724 р. у Стокгольмі було підписано російсько-шведський оборонний договір (на 12 років). Переможне завершення Північної війни закріпило за Росією (проголошеної в жовтні 1721 р. імперією) статус великої держави.

Ще в ході Північної війни уряд Петра активізував зовнішньополітичну діяльність у східному напрямку. У 1714 р. експедиція полковника І. Д. Бухгольца на південь від Іртиша заснувала Омськ, Семипалатинськ та інші фортеці. На початку 1716 р. з Астрахані в бік Хівинського ханства попрямувала військово-дипломатична експедиція, яку очолював князь А. Ж. Бекович-Черкаський, мав ранг російського посла. Однією з її цілей була розвідка торгового шляху в Індію. Але ця спроба виявилася невдалою-за підступності хівинського хана, перебившего в 1717 р. посольський загін. Більш успішним у цей період було посольство Флоріо Беневини в Бухару.

Перська похід

Влітку 1722 р. російські війська, очолювані самим царем Петром, здійснили похід у Персію у зв'язку із зверненням до Росії за допомогою сина перського шаха Тохмасмирзы. У липні російський загін на чолі з імператором відплив з Астрахані по Каспію. Уздовж берегів рухалися 9 тис. кавалерії і 50 тис. козаків і татар. Незабаром без бою був узятий Дербент, і Петро повернувся в Астрахань. Командування військами було доручено генералу М. А. Матюшкину, який у грудні зайняв Решт, а в липні 1723 р. - Баку. Але посилення російського впливу в Прикаспії викликало невдоволення Туреччини, яку підтримувала і Англія. В результаті 12 вересня 1723 р. в Петербурзі з Персією був підписаний мирний договір, згідно з яким до складу Росії включалися західне і південне узбережжя Каспію з містами Дербент, Решт і Баку, провінціями Гилянь, Мазендеран і Астрабад; Росія та Персія уклали оборонний союз проти Порти. Дагестан визнав російський протекторат, а Картлійське царство Вахтанга VI було звільнено від утисків з боку персів. За Стамбульським договором від 12 (23) червня 1724 р. Туреччина визнала всі надбання Росії в Західному Прикаспії і відмовлялася від подальших зазіхань на Персію. В результаті Перського походу безпека південно-східних кордонів Росії була укріплена, а її престиж на міжнародній арені зріс ще більше.

Активна зовнішня політика першій чверті XVIII ст. здійснювалася па тлі масштабних перетворень, охвативших всі сфери внутрішнього життя країни. Підготовка та проведення війни зі Швецією, а також подальші військові кампанії послужили імпульсом для глибоких політичних і соціально-економічних реформ, які і визначили вигляд петровської епохи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прусська Конституція
Хода і постава людини
Похід монголів на Північно-Східну Русь
Перша російсько-турецька війна 1676-1681 рр .. Чигиринські походи
Італійський і швейцарський походи А. В. Суворова
Цикл "Перські мотиви" (1925)
Хода і постава людини
Похід монголів на Північно-Східну Русь
Перша російсько-турецька війна 1676-1681 рр .. Чигиринські походи
Італійський і швейцарський походи А. В. Суворова
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси