Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 49. Білорусь у роки Першої світової війни

На рубежі XIX-XX ст. склалися два протиборчі блоки: Троїстий союз (Німеччина, Австро-Угорщина, Італія) і Антанта (Англія. Франція. Росія). Найбільш агресивну політику на світовій арені проводила Німеччина, яка прагнула до переділу сфер впливу в Європі і світі на свою користь.

1 серпня 1914 р. почалася Перша світова війна, в яку було втягнуто 38 країн. Білоруські губернії переводилися на воєнний стан, під час дії якого заборонялася діяльність політичних партій, поширення друкованих видань, проведення зборів, мітингів, маніфестацій, страйків, запроваджувалася військова цензура.

У 1914 р. всі політичні партії, за винятком більшовиків, підтримали уряд в прагненні вести війну до перемоги. Більшовики охарактеризували війну як несправедливу, завойовницьку і закликали до перетворення війни імперіалістичної у війну громадянську за соціалізм". Редакція газети "Наша шва" засудила війну.

В серпні - вересні 1915 р. військові дії поширилися на територію Західної Білорусі. Російська армія змушена була відступити. Були окуповані Брест. Гродно. Вільно. Ставка Верховного головнокомандуючого в липні 1915 р. була переведена з Баранович у Могилів.

В кінці серпня - вересні 1915 р. німецька армія провела наступальну операцію, відому під назвою "Свентянский прорив", метою якої було захоплення Мінська. Частинам російської Західного фронту вдалося ліквідувати прорив, встановився фронт по лінії Двінськ - Постави - Сморгонь - Барановичі - Пінськ. 810 днів тривала оборона Сморгоні. У березні - липні 1916 р. російська армія провела Нарочанскую і Барановичскую наступальні операції, проте вони закінчилися безрезультатно і з великими втратами.

До лютого 1918 р. лінія фронту проходила по території Білорусі, залишалася незмінною. Під німецькою окупацією опинилась й частина Білорусі. Німецькі окупаційні власті ввели систему податків, штрафів, примусових робіт, проводили реквізиції. З Білорусі до Німеччини вивозилися худобу, продукти харчування, ліс, промислове обладнання, працездатне населення. Розраховуючи на довготривалу окупацію, німецьке командування розробило план колонізації і онімечуванням Білорусі шляхом переселення сюди колоністів з Німеччини. У школах було заборонено користуватися російською мовою, вводилося обов'язкове вивчення німецької мови. У початковій школі запроваджувалося викладання білоруською мовою, але з використанням латинського алфавіту.

У зв'язку з відступом російських військ і військовими діями з території Західної Білорусі на схід перемістилося 1,3 млн біженців. Вони розмістилися в населених пунктах східній частині Білорусі, в містах і селах центральної Росії. Фактично відсутній план евакуації та державна програма допомоги біженцям. Цим займалися громадські організації, земства, Червоний Хрест, але їх зусиль було недостатньо. Біженство породило епідемії, злочинність, жебрацтво.

На неокупованій території Білорусі діяло воєнний стан. Доросле працездатне населення зобов'язане було виконувати державні і військові повинності (ремонт і будівництво доріг, мостів, переправ, оборонних споруд, збирання врожаю). Сільське господарство в умовах військового часу опинилося в скрутному становищі. Близько 50% чоловічого населення було призвано в діючу армію. Сільськогосподарські роботи виконували жінки та підлітки. У маєтках поміщиків широко використовувалася праця військовополонених. Відбувалися реквізиції худоби, продуктів харчування, фуражу.

Промисловість Білорусі, виробляла продукцію, необхідну армії (взуттєва, швейна, харчова, металообробна). виконувала військові замовлення. Частка цивільної продукції знизилася до 15-16% від довоєнного рівня. Значно скоротилася кількість великих підприємств, кількість працівників на них. Занепад промисловості та сільського господарства викликав зростання цін і зниження життєвого рівня населення.

В умовах військового часу білоруський національний рух зазнало зміни. Частина його діячів евакуювалася в Росію. У 1915 р. припинилося видання "Нашої шви". У 1915 р. у Вільно А. і В. Луцкевич разом з В. Ластовський створили організацію Білоруське товариство допомоги жертвам війни, яка фактично стала центром білоруського руху на окупованій території. Брати Луцкевич і Ст. Ластовський разом з польськими, єврейськими, литовськими організаціями виступили з ідеєю створення на окупованій німцями території незалежної Великого князівства Литовського. Німецькі окупаційні власті цю ідею не підтримали. У 1915 р. у Вільно був утворений Центральний союз білоруських національних громадських організацій, який очолив Білоруський народний комітет (БИК). На початку 1916 р. на окупованій території білоруську мову отримав рівноправний статус поряд з польським, литовським та єврейською мовами. БНК почав відкривати білоруські школи, готувати підручники. Видавалася газета "Гоман". Представляючи БНК на конференціях народів Росії в Лозанні і Стокгольмі (1916), Ст. Ластовський висунув план створення союзу незалежних держав Білорусі. Литви, Латвії, України ("Балто-Чорноморський союз"), який був спрямований проти Польщі і Росії. Цей проект також не знайшов підтримки. Безуспішними виявилися спроби БНК в кінці 1916 р. домовитися з Литовським національним комітетом про створення Литовсько-білоруської держави. Литовці відмовилися обговорювати це питання.

На неокупованій території з другої половини 1915 р. головними центрами білоруського руху стали Петербург. Москва. Мінськ та інші міста, де білоруси-біженці створили свої організації. У 1916 р. Міністерство внутрішніх справ Росії дозволив видання газет "Зоряниця" та "Світоч". Вони виходили в Петрограді до кінця 1916 - початку 1917 р.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Економіка Німеччини після Першої світової війни
Участь Росії в Першій світовій війні
Між Першою і Другою світовими війнами
Соціальне законодавство після першої світової війни
Внутрішньо становище Росії в роки Першої світової війни
Економічне становище провідних країн світу після Першої світової війни
СУВЕРЕННА РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ СВІТОВИХ ПРОЦЕСІВ
Економіка Англії після Першої світової війни
Економіка США після Першої світової війни
Війна 1812 р. і Білорусь
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси