Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правопорядок: поняття та принципи

Поняття "правопорядок"

Звичайно, в реальному житті домогтися суворого і неухильного додержання і виконання всіма людьми, органами держави норм права досить складно. На практиці є чимало порушень законів. Тому те, наскільки вимоги правових норм ввійшли в побут, звички, повсякденне поведінка людей, відображає поняття "правопорядок". Правопорядок органічно пов'язана із законністю, оскільки є результатом її здійснення - реалізації вимог норм права, їх додержання і виконання всіма і кожним окремо.

Правопорядок відображає ступінь упорядкованості суспільних відносин. Ця впорядкованість виникає на основі реалізації норм права, є підсумком правового регулювання взаємодій між людьми. Правопорядок - мета правового регулювання, він забезпечується державою.

Таким чином, правопорядок - це стан впорядкованості та організованості суспільного життя, засноване на праві і законності.

Правопорядок - складова частина більш широкого поняття - "громадський порядок", що також відображає стан упорядкованості і організованості суспільних відносин, заснований на реалізації норм моралі, звичаїв, традицій, стереотипів.

Реалізація вимог цих соціальних норм забезпечується силою громадської думки, усвідомленням доцільності та необхідності їх виконання. Проте стан громадського порядку разом з іншими чинниками (економічними, психологічними, соціальними і культурними) багато в чому визначається станом правопорядку. В інших випадках лише можливість державного примусу - найкращий аргумент проти дій хулігана, терориста.

Принципи правопорядку

Правопорядок - не тільки мета, але і результат правового регулювання державою правового положення і взаємовідносин учасників суспільних взаємодій. Він також включає не тільки впорядкованість відносин па основі права у сфері державної влади, але і відношення людей в сфері громадянського суспільства.

Проте абсолютно очевидно, що без держави неможливо забезпечити правопорядок. Правопорядок як стан упорядкованості суспільного життя ґрунтується на ряді принципів.

які забезпечуються державою. Серед основних принципів правопорядку слід виділити:

1) принцип державної нарантированности стану стабільності і впорядкованості суспільних відносин - існуючий правопорядок забезпечується державою, охороняється нею від порушень;

2) принцип стабільності - означає стабільність суспільних відносин, стійкі форми соціальних зв'язків. Спроби порушити цю стійкість присікаються державою та її органами;

3) принцип організованості - полягає в тому, що правопорядок виникає лише при організуючої ролі держави. Навіть незважаючи на високий рівень культури конкретного суспільства, правопорядок не виникає стихійно, оскільки відмінності в інтересах і матеріальному становищі людей породжують різні уявлення про розумної організації життя суспільства. Всі ці уявлення держава погоджує шляхом прийняття правових норм;

4) принцип формальної визначеності - показує, що правопорядок пов'язаний з правом і виникає на основі чітких правових приписів, формально закріплених у законах та інших нормативних правових актах держави. Ці приписи обов'язкові для всіх громадян, посадових осіб, державних органів;

5) принцип системності - мається на увазі, що реальні правовідносини, що склалися у суспільстві, не є поодинокими й розрізненими діями суб'єктів прав;), а являють собою систему відносин. Ця система відрізняється ієрархічністю, непротиворечивостью, взаємозалежністю складових її елементів.

Цілісність правових відносин надають правові засади, зафіксовані в Конституції, сформовані економічні відносини, рівень правової культури і, звичайно ж, єдність державної влади на території держави, яка є гарантом цієї цілісності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПРАВОПОРЯДОК
Визначення та основні принципи правопорядку
Законність і правопорядок у діяльності суб'єктів адміністративної влади
ПРАВОПОРЯДОК
Визначення та основні принципи правопорядку
Законність і правопорядок у діяльності суб'єктів адміністративної влади
Визначення та основні принципи правопорядку
ПРАВОПОРЯДОК
Законність і правопорядок у діяльності суб'єктів адміністративної влади
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси