Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільне та торгове право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 2. Джерела цивільного і торгового права зарубіжних країн

Загальна характеристика і роль компаративізму у вивченні джерел зарубіжного цивільного і торгового права

У зв'язку з аналізом джерел зарубіжного цивільного і торгового права, як і взагалі при вивченні цього права в цілому, може виникнути питання про принципову можливість виконання даної задачі. У самому справі, зарубіжних країн багато, і внаслідок відмінностей економічного, політичного і культурного розвитку право кожної з них володіє великою своєрідністю. Досить згадати хоча б рецепцію римського приватного права країнами континентальної Європи, становлення і розвиток англійського прецедентного вдачі, взаємозв'язок і взаємовплив різних правових систем, особливості права США, Японії, Іспанії та інших країн. Скажімо, іспанська католицизм, вісім століть арабського панування, подальша Реконкіста і навіть великі географічні відкриття XV-XVI ст. досі накладають свій відбиток не тільки на багато атрибути матеріальної і духовної культури цієї країни, але і на її право і правові погляди іспанських юристів.

Звичайно, уявлення про божественне походження права притаманні багатьом зарубіжним авторам, проте здається, ніде вони не сильні, як в Іспанії. Нічим, крім як релігійним містицизмом, що йде з глибини століть, не можна пояснити і первісну формулу ст. 30 РКЗ, але якій дитина вважалася народженою і мав цивільну правоздатність, якщо мав людське тіло і прожив 24 години з моменту відокремлення від материнського організму. Зв'язок епохи великих географічних відкриттів з іспанським приватним правом проявляється не тільки в тому сильному впливі, яке РКЗ і ТКИ вплинули на розробку цивільних і торгових кодексів ряду країн Латинської Америки, але й у зростанні пропаганди ролі Іспанії як "праматері" латиноамериканських країн, у посиленні в цій обстановці іберо-американських зв'язків у вивченні права.

Незважаючи на своєрідність правових систем, можливість узагальненої характеристики джерел цивільного та торгового права багатьох країн обумовлюється подібністю їх принципових рис: цивільне та торгове право насамперед охороняє приватну власність, проголошує рівність усіх суб'єктів перед законом і має загальні тенденції розвитку. Полегшує завдання і наявність певних порівняльно-правових досліджень і класифікацій правових систем. Сучасна компаративістика виражається як у двосторонніх, так і багатосторонніх (універсальних) дослідженнях. Прикладом такого роду досліджень можуть служити японські, германо-французькі, німецько-російські та в цілому німецько-європейські праці з проблем цивільного права, права інтелектуальної власності в Росії, Франції і Німеччини, а також з питань німецького і європейського господарського права. Одну з універсальних порівняльно-правових класифікацій правових систем запропонував відомий французький компаративист Рене Давид. У своїй витримала багато видань книзі "Великі правові системи сучасності" він ділить всі правові системи на чотири сім'ї: романо-германську, англо-американську, соціалістичну і релігійно-традиційну".

Зрозуміло, словосполучення "англо-американське право" слід оцінювати насамперед в історичному контексті, не ототожнюючи джерела сучасного цивільного і торгового вдачі Великобританії і США. На це справедливо звертають увагу в новітній юридичній літературі".

Розглянемо коротко основні джерела цивільного і торгового права деяких розвинених країн, насамперед країн так званого "трикутника", тобто країн Європи, що входять у Європейський Союз (ЄС) (Франції, ФРН, Великобританії та інших), а також США і Японії. Право країн ЄС і США відносяться відповідно до романо-германської (крім Великобританії) і англо-американської сім'ям правових систем. Право Японії типологічно належить до традиційних правових систем. По ходу викладу буде використовуватися законодавство, а також література інших країн: Іспанії, Італії, Австрії, Швейцарії, Скандинавських країн, окремих розвинених країн Азії, Африки, Латинської Америки та Австралії.

Основними джерелами цивільного і торгового права в тій чи іншій мірі служать: 1) закон; 2) акти урядів та інші адміністративні акти; 3) судова практика (прецеденти); 4) звичаї; 5) міжнародні угоди. Деякі з них сягають корінням в епоху феодалізму і навіть рабовласницького римського приватного права. Різні джерела відіграють неоднакову роль у окремих країнах - в залежності від історично сформованих умов і традицій. У країнах романо-германської системи визначальне значення мають статути: закони, в першу чергу цивільні, торговельні та інші кодекси, а в країнах англо-американського (загального) права - судові рішення (прецеденти).

Зрозуміло, місце законів у буквальному сенсі слова в цих країнах нерідко займають урядові та інші адміністративні акти виконавчих органів влади. Зарубіжні автори зазвичай не акцентують на цьому увагу. Наприклад, у відповідності зі ст. 1 РКЗ М. Альбаладехо відносить до числа джерел цивільного права лише закон, звичай і загальні (генеральні) принципи права. Торговий закон як основне джерело торгового права називає і професор Мануель Бросета Понт у підручнику іспанського торговельного права. Між тим як в Іспанії, так і в інших країнах існує величезний масив делегованого законодавства.

Характерно уявлення зарубіжних авторів та про роль судових рішень у країнах романо-германської системи права. Іспанські автори (слідом за РКЗ) не називають рішення судів у числі джерел права. Однак відомо, що Верховний суд Іспанії фактично формулює в своїх рішеннях обов'язкові правила поведінки за умови, що він сам принаймні двічі їм слідував.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Тенденції розвитку джерел (форм) цивільного та торгового права зарубіжних країн. Право Європейського Союзу, НАФТА і МЕРКОСУР
Поняття цивільного та торгового права зарубіжних країн
Суб'єкти цивільного і торгового права зарубіжних країн
Юридичні особи як суб'єкти цивільного і торгового права зарубіжних країн
Джерела цивільного і торгового права ФРН
Тенденції розвитку джерел (форм) цивільного та торгового права зарубіжних країн. Право Європейського Союзу, НАФТА і МЕРКОСУР
Поняття цивільного та торгового права зарубіжних країн
Джерела цивільного і торгового права ФРН
Суб'єкти цивільного і торгового права зарубіжних країн
Джерела цивільного і торгового права США
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси