Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Завоювання питомої Русі монголо-татарами

Монгольські племена заселяли великі простори на північ від Великої Китайської стіни до озера Байкал. Носили вони різні назви: власне монголи, меркіти, керенты, ойрати. Належали вони до скотарським племенам. Природжені вершники, монголи кочували по неосяжних степових просторах в пошуках пасовищ. Худоба, табуни коней, пасовища становили багатство монголів, з-за яких між родами і племенами нерідко траплялися криваві сутички. Вони Вели боротьбу за кочовища і зі своїми сусідами - тюрками.

На рубежі XII-XIII ст. монголи переживали стадію розкладання родоплемінних відносин. Йшов процес соціального розшарування монгольського суспільства. Формувалася своєрідна "степова аристократія", родова знать - старійшини-нойон і вожді-хани, в руках яких знаходилися кращі і великі пасовища, худобу. Їх оточували воїни-нукери, з допомогою яких знати правила і здійснювала набіги.

Виникла соціальна напруженість була не настільки гострою, щоб зруйнувати монгольське суспільство. Більше того, спираючись на все ще міцні родоплемінні зв'язку, монгольська знати закликала одноплемінників почати підкорення оточуючих народів. Ідея згуртувала монгольські племена. Те, що сталося в подальшому - не відкриття монголів. Багато "варварські імперії" виникали в результаті подібних об'єднань і подальших завоювань, причому здійснювали їх племена, культурний розвиток яких було значно нижче підкорених народів.

На роль ватажка претендували кілька вождів. Гостре суперництво закінчилося перемогою Темучина, сміливого і жорстокого людини.

До початку XIII ст. Темучину вдалося підпорядкувати більшість тюркських і монгольських племен. У 1206 р. на всемонгольском съезае-курултаї Темучин був проголошений верховним правителем Великої Монгольської імперії - об'єднання монгольських і тюркських племен. З цього часу він отримав ім'я-титул Чингісхан, який більшість дослідників перекладають як "Володар Всесвіту".

Ще в 1202 р. Темучин обрушився на тюркське плем'я татар. Йому вдалося знищити колись впливове плем'я.

З цих пір самих переможців і стали називати татарами. Вважалося, що разом з цим ім'ям до роду Темучина перейшли їх удача й міць.

Пізніше термін "татари" стали використовувати зіткнулися з монголо-татарами християнські народи. У свідомості християн татари представлялися посланцями пекла (ад по-грецьки - "тартарос"). Несподіване співзвуччя зміцнило за завойовниками назва "татари".

Чингісхан на шляху до створення великої імперії виявив себе чудовим полководцем. Природжені воїни і невтомні вершники монголи отримали чітку організацію, скріплену родоплемінними зв'язками, беззаперечним підпорядкуванням старшому і жорсткою дисципліною. Досвід показав, що проти важкої кінноти монголів не могли встояти навіть закуті в панцир західноєвропейські лицарі.

В 1211 р. монголи обрушилися на северокитайское держава Цзінь. Боротьба тривала більше двадцяти років і завершилася падінням Цзіньськой імперії. Примітно, що монголи не тільки підкорювали, але і багато що запозичили у своїх супротивників, зокрема військову техніку, знання і досвід китайців. Підкорені племена Чингісхан включав до складу свого війська.

У 1219 р. настала черга середньоазіатського держави Хорезмшахів. Під монгольськими ударами один за одним впали багаті середньоазіатські міста - Бухара, Самарканд та інші. До цього часу Чингісхан вже не знищував завойовані міста, а зберігав їх і обкладав даниною, множачи потенціал своєї імперії.

Із Середньої Азії загони монголів рушили в Північний Іран, Афганістан, Близький Схід і в Закавказзі. Імперія Чингісхана стрімко раздвигала свої кордони, ступнувши з Азії в Європу.

Після завоювання Грузії, Вірменії та Азербайджану настала черга половців. У 1223 р. близько тридцяти тисяч монголів під командуванням Джэте і Субэдэя з'явилися в південноруських степах. Запалали половецькі кочовища. Половецькі хани, багато з яких перебували в спорідненості з руськими князями, звернулися до них за допомогою. Дружини Мстислава Удатного, Данила Романовича, Мстислава Чернігівського та інших удільних князів кинулися назустріч противнику: "Краще нам зустріти їх на чужій землі, аніж на своїй".

У битві на р. Калці в 1223 р. об'єднані половецко-російські загони зазнали поразки. Відсутність єдиного командування - прямий наслідок питомих порядків - обернулося трагедією. Половці і росіяни були вражені по частинах і знищені. Розвиваючи перемогу, монголи розграбували декілька міст Південної Русі. Однак потім загони кочівників повернули назад і зникли в безмежних степах. Жорстокої поразки на Калці нічому не навчило руських князів. Грізна небезпека, що виходить зі сходу, не була усвідомлена.

У 1236 р. розпочався великий монгольський похід на Європу. До цього часу Чингісхан помер (1227 р.). Великим ханом ("кааном") став його син Угедей. Імперія була поділена на улуси. На чолі кожного з них стояв один з братів-чмігисидов (сини Чингіса). Правителем західного улусу став Бату (Батий), онук Чингісхана. Він і очолив новий похід.

Перший удар був нанесений по Волзької Булгарії. Пізньої восени 1237 р. монгольські війська підійшли до кордонів Рязанського князівства. Рязанцев речі збирати сили і одночасно послали до Батия посольство з дарами, закликаючи "безбожного царя... не воювати Рязанську землю". Батий перебив посольство і рушив углиб князівства. Після шестиденної облоги Рязань лягла. Місто було повністю знищено і вже ніколи не відроджувався на старому місці.

Наступним було Володимиро-Суздальське князівство. Загони Батия розгромили володимирські полиці у прикордонній Коломни і попрямували до столиці князівства. По дорозі була взята маленька Москва, а її жителі перебиті.

6 лютого татари підступили до стольному Володимиру. Дерев'яні стіни міста не встояли перед стенобитными машинами - пороками. Вже на наступний день, зробивши загальний штурм, татари увірвалися в місто. Жителі Володимира марно шукали захисту під склепіннями Успенського собору, монголи увірвалися в церкву і перебили всіх, включаючи членів великокнязівської сім'ї.

Жертвами нашестя в лютому 1238 р. стали Ростов, Суздаль, Ярославль, Галич, Твер - всього 14 великих міст. Юрій Всеволодович робив відчайдушні спроби зібрати сили васальних князів. Але Батий випередив його: досвідчений полководець, він не став чекати поки володимирський князь поповнить свої поріділі раті. 4 березня 1238 р. татари обрушилися на великокняжий стан на р. Сіті. Владимирцы були захоплені зненацька і розбиті. Юрій Всеволодович загинув.

На початку березня, після захоплення Торжка, військо Батия рушило до Новгороду Великому. Однак не дійшовши ста верст до "північної столиці", монголи повернули в заволзькі степи. Новгород був врятований від розгрому. Вважається, що головна причина, що змусила татар повернути коней, - весняне бездоріжжя. По дорозі загони Батия зруйнували Смоленське і Чернігівське князівства.

На початку 1239 р. послідував удар по землях Південної Русі. У жовтні був захоплений Чернігів. Восени 1240 р., незважаючи на героїчну оборону, пали Київ, Володимир-Волинський та "інші гради багатьом, їм же несть числа". Князь Данило Романович Галицький, не бажаючи підкорятися монгольським ханам, втік до Угорщини.

Захопивши південноруські князівства, монгольські загони вирушили на захід. Частина з них на чолі з Бурундаєм напала на Польщу. Загони Бурундая захопили Люблін, Сандомир, ряд міст Великої Польщі та Краків. В квітні 1241 р. під Легницей монголи вщент розбили об'єднані війська краківського князя Генріха Благочестивого, пруських хрестоносців і лицарів з Сілезії і Моравії. У тому ж місяці інша частина монгольських загонів, якою командував сам Батий, в Угорщині на р. Шайо розгромила шестидесятитысячное військо угорського короля Бели IV.

У 1242 р. монгольські війська дійшли до Адріатичного моря. Тут Батий отримав звістку про смерть верховного хана Уґедея. За традицією, всі брали участь у поході царевичі-чингисиды повинні були повернутися до Монголії, щоб на курултаї вибрати нового імператора. Монгольські війська знову повернули на схід.

Однак Батий, пославшись на хворобу, затримався в дорозі. Він знав, що новим ханом буде обраний син Уґедея Гуюк. Тому онук Чингісхана зволів направитися в пониззя Волги. Тут, у новій столиці свого улусу, місті Сараї, він і влаштувався. З цього часу почався новий етап в історії руських земель.

Розмірковуючи про причини, що спонукали Батия припинити похід, історики пишуть про втрати, понесених завойовниками на Русі. Безсумнівно, Русь послабила їх натиск. Але не слід забувати і про боротьбу європейських монархій, ресурси яких, незважаючи на важкі поразки, не були вичерпані. Опір тривав. Багато міста, обнесені кам'яними стінами, зуміли встояти перед татарами і тепер навколо них розгоралася партизанська війна. За закликом папи піднімалося на боротьбу європейське лицарство. По мірі накопичення втоми монголів всі ці обставини впливали на вжиті Батиєм і його оточенням рішення.

Могли встояти руські князівства перед Батиєм? Традиційно основною причиною перемог ординських військ визнається роз'єднаність руських земель. Дійсно, більшість князів сподівалося самостійно відбитися від ворога, не уявляючи, наскільки він небезпечний. При цьому навіть найбільші давньоруські міста могли виставити не більше 5-6 тис. воїнів. Не набагато зростали сили руських князівств у тих випадках, коли князі об'єднувались для спільних підприємств. Битва на Калці показала "ефективність" подібних союзів: князі були здатні виступити разом, але їм не вистачало погодженості.

Проте існувала ще одна причина. У той час на Русі, як і в усьому християнському світі, чекали настання кінця світу, який повинен був завершити історію людства. Згідно з повір'ям, цього події мають передувати ознаки - незвичайні астрономічні та погодні явища, епідемії і нашестя невідомих народів. Такими народами "останнього часу" і представлялися жителям Стародавньої Русі монгольські орди. Вважалося, що Бог карав християн за їх гріхи. Тому опір загарбникам здавалося марним.

Але справа не тільки в свідомості, і феодальної роздробленості, монголи чисельно перевершували своїх супротивників. Сучасники навали називали цифри у кілька сот тисяч людей. В даний час дослідники, виходячи з джерел і реальних можливостей містити кінне військо в зимових умовах, говорять про 120-140 тис. При цьому слід пам'ятати, що улус Батия був лише частиною великої Монгольської імперії. За спиною завойовників стояли численні резерви. Але навіть якщо відкинути остання обставина, перевага монголів все одно було багатократним.

Крім чисельної переваги, війська Батия, порівняно з давньоруськими княжими дружинами і міським ополченням, були краще організовані й озброєні. Полонені ремісники підкорених країн змушені були створювати для своїх поневолювачів саме сучасне зброю того часу. І це теж зіграло свою роль у перемогах військ Батия.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Завоювання питомої Русі монголами
ПИТОМА РУСЬ
ПИТОМА РУСЬ
Завоювання південноруських земель і встановлення іга
Боротьба з агресією хрестоносців і набігами монголо-татарських завойовників у XIII ст.
Питомі витрати на створення і зберігання запасів
Питома Русь (середина XII - середина XIII століття)
Давня Русь у XII-XIV ст. Причини і передумови формування питомої ладу в руських землях
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси