Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Осьовий час

Виникнення світових держав

З освоєнням заліза - металу плуга і бойового меча - на великому географічному просторі від афроевропейского Середземномор'я до "серединного царства" в басейнах найбільших азіатських річок Янцзи і Хуанхе - настала нова епоха.

Виникло безліч конфліктуючих один з одним "точок зростання" державності (від фінікійських і грецьких полісів до дрібних китайських князівств). З їх числа виділилось декілька центрів, що дали початок великим державам-імперіям. Найбільш стійкі - Римська та Китайська - склалися на різних кінцях Євразії до початку II ст. до н. е. Менш міцними, але більш великими були світові Персидська і Македонська держави, укоренившие практику використання золотих монет як засобу обігу і світових грошей.

Імперії насильно об'єднували, на більш чи менш тривалий період, під єдиною владою території з різними типами природних багатств, а також контролювали дальню торгівлю, що дозволяло за рахунок владного присвоєння і перерозподілу (данина, мито) рідкісних ресурсів та надлишкових продуктів збільшити масштаби і різноманітність виробництва і обміну.

Світові держави, так сказати, в грубій матеріальної (військово-політичної) формі встановлювали межі єдиної людської історії, здійснюючи вихід за межі локальних цивілізацій. Але в зіткненні з цим процесом відбувалося становлення універсальності в культурній традиції: виникли духовні рухи, які сформували засади світових релігій і всіх різновидів філософського осягнення дійсності.

Духовний прорив

У цю "Осьову епоху" (в сучасному літочисленні - приблизно між 800 і 200 рр. до н.е.) на світоглядному рівні були артикульовані "вічні питання" про сенс людського існування. У розпал кривавої боротьби за могутність і багатство, військових чвар і стрімкої плинності речей в торгових угодах людина як індивідуум відкрив обмеженість і тендітність свого буття. Але він відкрив витоки, дозволили йому піднестися над світом і над самим собою. Звідси - загострене самосвідомість і етичний пафос, боротьба за єдиного Бога проти демонів і боротьба проти неистинных образів Бога.

К. Ясперс зазначав, що великі культури "осьового часу" виникли у віддаленні один від одного. Таким чином, "за допомогою світової історії Бог як би застерігає від претензій на винятковість". Але при цьому встановилися рамки історичної значущості народів Заходу і Сходу. Подальший розвиток цивілізації визначили ті, хто зробив прорив в Осьовий час (китайці, індійці, іранці, іудеї та греки), і тз, хто виявився згодом в орбіті його духовного впливу (від германців і слов'ян до японців і малайців).

Духовний прорив Осьового часу втілився в грецькій філософії, поезії і драматургії; пророцтвах Старого Завіту; проповіді Заратустри в Ірані, навчаннях аскетів Індії і мандрівних мислителів Китаю. Були задані рамки осмислення дійсності, в тому числі і економічної. Структурування світової історії Осьовим часом завершилося створенням могутніх імперій Сходу і Заходу. Їх духовне життя визначало культивування спадщини Осьового часу: конфуціанства і суперничали з ним шкіл - у Китаї, веданти і буддизму в Індії, елліністичної освіченості - в Європі і на Близькому Сході.

Економічні аспекти китайської державної мудрості: конфуціанство і легизм

Китай: спадкоємність традицій

Ранні стадії розвитку двох найбільших країн сучасного світу - Китаю і Індії - часто об'єднують з давніми царствами Єгипту і Межиріччя як великі цивілізації річкових долин. Проте єгипетська і вавилонська цивілізації залишилися в далекому минулому, над пластами якого відбувалося корінне переродження державності і культур під впливом перської та елліністичної державности, а потім світових релігій - християнства та ісламу. У той же самий час народи Китаю й Індії участю в прориві Осьового часу протягнули "міст" до сучасності, на яку продовжують впливати створені тоді великі вчення.

Китайська Народна Республіка (КНР) привернула загальну увагу в другій половині XX ст. і початку XXI ст. спочатку грандіозними, зазначеними десятками мільйонів людських жертв, експериментами по створенню "комуністичного суспільства", а потім вражаючим економічним зростанням і експансією на світові ринки з дешевими товарами, позначеними клеймом "made in China". Ці два таких різних образу сучасного Китаю символізують два державних діяча - "великий керманич китайської революції Мао Цзедун (1893-1976) і "архітектор китайських реформ" Ден Сяопін (1906 1997). І через політику обох па долі Китаю, направляється комуністичною партією, зробило владне вплив спадщина двох найбільших шкіл китайської думки Осьового часу - конфуціанства (від європеїзованого варіанти імені мудреця Кун-фу-цзи) і легізму (європейська калька китайського фа щя - "школа писаного закону").

Витоки обох шкіл сходять до періоду суперечок, що охопили давнє землеробське держава Чжоу. Його жителі протиставляли себе сусідів-"варварів", а правителі вважалися синами всевидючого Неба.