Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Відображення німецько-шведської агресії на північно-заході Русі.

В той час коли полчища Батия розоряли південно-західні землі Русі, почалася експансія, яка йшла з Прибалтики. Східне узбережжя Балтійського моря з давніх часів населяли племена угро-фінської і балтської мовних груп. До першої з них належали ести, а до другої - ливы, предки сучасних латишів і литовців. Вторгнення німецьких лицарів в землі лівів почалося в 1184 р. В 1198 р. з благословення папи римського був оголошений хрестовий похід проти лівів. У 1201 р. хрестоносці на чолі з ченцем Альбертом заснували фортецю Ригу. На наступний рік на завойованих землях було утворено лицарський Орден мечоносців. Їх відмітним знаком стало зображення на плащах хреста і меча. Саме мечем лицарі цього Ордена змушували язичників долучатися до "істинної віри". У 1212 р. вони підпорядкували собі всю Лівонію і кинулися на землі естів.

Німецькі лицарі впритул підійшли до земель Великого Новгорода. У 1234 р. новгородському князю Ярославу Всеволодовичу вдалося завдати Ордену відбиває удар під Юрьевом (Дерпта), а через два роки мечоносці були розбиті військом литовців і земгалів, що змусило їх залишки об'єднатися з більш великим Тевтонським орденом. Цей Орден був створений в 1198 р. в Сирії для продовження хрестових походів, але з-за невдач в Палестині перебрався до Європи. До цього часу лицарі Тевтонського ордена в результаті "місіонерської" діяльності повністю винищили прусів і зайняли їх землі. Об'єднання сил орденських організацій і призвело до утворення Лівонського ордена, що створювало значну небезпеку для Великого Новгорода і Пскова. Одночасно зросла загроза і з боку шведських і датських лицарів, які контролювали північні землі естів.

У липні 1240 р. в гирлі річки Неви раптово висадився шведський загін на чолі з одним з родичів короля ярлом Біргером. Отримавши звістку про вторгнення, 19-летпий новгородський князь Олександр Ярославович проявив себе як сміливий і рішучий воєначальник. Не чекаючи від свого батька-великого князя володимирського Ярослава Всеволодовича збору ополчення, він з однією малою дружиною і нечисленними ратниками 15 липня 1240 р. раптово напав на шведський табір. В ході запеклого короткого бою шведи були розбиті і безславно втік. За переказами новгородський князь віч-на-віч зустрівся в бою з ватажком шведського загону і поранив його. За кількістю втрат (з боку росіян загинули 20 осіб) очевидно, що бій не можна віднести до великомасштабного, але значимість перемоги на Неві полягала в іншому: у разі успіху скандинавів їх вилазки змогли б відкрити дорогу широким загарбницьким діям шведів і данців. За цю перемогу юний князь Олександр отримав почесне прізвисько Невський.

Незважаючи на перемогу в Невській битві, небезпека для новгородських земель збереглася. З літа 1240 р. лівонські лицарі розгорнули наступ на Русь, оволоділи фортецею Ізборськ, потім завдяки зраді боярства захопили Псков. Для посилення своїх позицій Орден звів на новгородських землях фортеця Копор'є. Між тим незабаром після Невської битви Олександр залишив Новгород і пішов у Переяславль. Однак на прохання новгородського віча він знову зайняв княжий престол і в 1241 р. відбив у лицарів Копор'є і Псков.

5 квітня 1242 р. між ливонскими лицарями і військом Олександра Невського відбулася рішуча битва на Чудському озері, яке увійшло в історію як Льодове побоїще. Вже прославився як полководець князь Олександр Ярославович, вміло розташувавши свої полки проти построившихся традиційним вузьким і глибоким клином - "свинею" - німецьких лицарів, зміг завдати їм нищівного удару. Квітневий лід не витримав ваги б'ються ратей у Воронячого каменя. Закуті в громіздкі обладунки німецькі лицарі провалювалися під лід. Про втрати сторін судити важко. Згідно з неточними даними німецьких хронік в Льодовому побоїщі загинули 25 лицарів, притому що Тевтонський і Лівонський орден мали разом не більше сотні лицарів, у кожного з яких був свій власний загін. Проте значення цієї битви визначалося не стільки кількістю загиблих ворогів, скільки подальшим ходом історичного розвитку Русі. Орден змушений був надіслати у Новгород послів для переговорів, лицарі зрозуміли, що їм не вдасться легко підкорити Руські землі. Хрестоносці зазнали від об'єднаного суздальско-новгородського війська таке нищівної поразки, після якого вони більш 10 років не наважувалися робити які-небудь спроби вторгнення. Перемога Олександра Невського в Льодовому побоїщі означала припинення католицької експансії па Русь. Ця подія стала відправною точкою став традиційним протистояння православної Русі католицькій Європі.

В умовах натиску завойовників з півночі і півдня князі північно-східної Русі прагнули підтримувати мирні відносини з правителями Золотої Орди. В 1243 р. батько Олександра Невського великий князь Ярослав Всеволодович отримав від Батия ярлик на велике Володимирське князювання. Вперше права великого князя були даровані ординським ханом. Через рік Ярославу знову довелося їхати за викликом хана в Орду. Звідти його відправили до столиці монгольської імперії Каракорум, де він був отруєний (1247). Після смерті Ярослава великокнязівський престол успадковував його брат Святослав. Однак сини Ярослава Олександр Невський і Андрій вирішили оскаржити це право дядька. Вони вирушили в Золоту Орду, а звідти - в Монголію. В Каракорумі ярлик на Володимирське княжіння отримав Андрій, а Олександру дали ярлик на Київ і Новгород. Позбавлений великого князювання Святослав Всеволодович намагався відстояти свої вдачі в Сараї, але в 1252 р. він помер, так і не досягнувши успіху.

У 1250 р. великий князь володимирський Андрій Ярославович одружився з дочкою Данила Галицького, уклавши династичний союз, спрямований проти ординського ярма. Цим скористався Олександр Невський. У 1252 р. він отримав від Орди ярлик на велике князювання. У цьому ж році проти усилившего влада князя Андрія Ярославича на північно-східну Русь було надіслано каральне військо ординців. Андрій Ярославич був розбитий і втік до Швеції. Спроба російських князів збройною силою скинути ярмо не увінчалася успіхом.

Ставши великим князем, Олександр Невський проводив політику Золотої Орди, придушував виступи під час ординської перепису населення в 1257 і 1259 рр. у Новгороді. Він робив це, щоб вберегти руські землі від ординських набігів і за будь-яку ціну прагнув зберігати мирні відносини з Ордою. У 1263 р. Олександр Невський помер. Цей визначний державний діяч і полководець Русі рішуче боровся з Лівонським орденом, активно підтримував православну церкву, яка вбачала в католицькому вплив головну небезпеку. За свої заслуги в цій діяльності Олександр Невський був зарахований в подальшому до лику святих.

Після смерті Олександра Невського велике князювання залишилося в руках нащадків Ярослава Всеволодовича. З 1263 по 1272 р. володимирський стіл займав Ярослав Тверський, потім Василь Костромської. З 1276 р. розгорнулася міжусобна боротьба за владимирське княжіння між синами Олександра Невського. Цим користувалися ординські хани. За 25 років (1275-1300) монгольські раті 15 разів приходили на Русь, сильно послабивши соперничавшие Переяславське і Городецьке князівства. До початку XIV ст. провідна роль на Русі перейшла до Москви і Твері, включилися в запеклу боротьбу за лідерство в об'єднанні Руських земель.

Проблема впливу ординського панування на історію Русі. Питання про вплив ординського ярма на російську історію залишається спірним і в даний час. Виходячи із сучасного рівня знань про економічному, соціально-політичному і культурному розвитку Руських земель в XIII-XV ст., можна говорити про основні наслідки іноземного вторгнення. По-перше, вплив на сферу економіки Русі виражалося в масовому розоренні територій під час ординських походів і набігів, які були особливо частими в другій половині XIII ст. По-друге, завоювання призвело до викачування значних матеріальних ресурсів у вигляді ординського "виходу", що виснажувало країну. По-третє, Орда прагнула впливати на політичне життя Русі: завойовники намагалися перешкодити консолідації Руських земель, тому вони зіштовхували один з одним князівства, що приводило їх до взаємного ослаблення. По-четверте, наслідком навали XIII ст. стало посилення відособленості Руських земель, ослаблення південних і західних князівств, які в результаті були включені до складу виник в цей період Великого князівства Литовського. Російська державність (під сюзеренітетом Орди) збереглася тільки в північно-східної Русі (Володимиро-Суздальська земля), а також в Новгородській, Муромською і Рязанській землях. Саме тут у другій половині XIV ст. виникло політичне ядро для формування Російського централізованого держави.

Таким чином, в XIV ст. перестала існувати стара політична структура, для якої були характерні самостійні князівства (землі), керовані різними гілками роду Рюриковичів. Скасування цієї політичної структури призвело до зникнення склалася в IX-X ст. у державі Русі давньоруської народності, яка дала початок трьом нині існуючим братнім східно-слов'янських народів: росіян, українців та білорусів.

Крім цих "зримих" наслідків завоювання, можна простежити й значні структурні зміни в суспільстві. У домонгольський період феодальні відносини на Русі розвивалися в руслі загальноєвропейських тенденцій: від переважання державних форм феодалізму на ранньому етапі до поступового посилення вотчинних форм, правда, більш повільного, ніж у Західній Європі. Після навали цей процес сповільнився, відбулася консервація державних форм експлуатації. Багато в чому це було пов'язано з необхідністю вишукування коштів для виплати "виходу" і змісту військово-служилої корпорації.

Розвитку зрілого феодалізму у південних і західних Руських землях не сприяв їх перехід під владу Литви, оскільки соціально-економічні відносини в цій державі знаходилися на більш ранній стадії розвитку, ніж на Русі. Велике князівство Литовське, включивши в себе великий масив Російських земель, як би відрізало північно-східну Русь від Центральної Європи, де період XIII-XIV ст. був часом панування сеньориальных відносин. У той же час на північному сході Русі, що став ядром формування єдиної держави, і в XIV ст. вотчинне право було розвинене досить слабо.

Формування єдиної держави у Руських землях закінчився в другій половині XV ст., коли цей процес завершився і в ряді європейських країн (наприклад, у Франції). Але в соціально-економічному відношенні Русь знаходилася на більш ранньому етапі. У Західній Європі в цей час слабшали особиста залежність селян і автономія міст. На Русі ж переважала державно-феодальна система, міста залишалися в підпорядкуванні князів і бояр. Таким чином, соціально-економічні передумови для складання єдиної держави на Русі ще були відсутні. У зв'язку з цим провідну роль в об'єднанні Руських земель грала необхідність протистояння Орді і Великому князівству Литовському. В силу цього широкі верстви населення - і еліта, і городяни, і селянство - були зацікавлені в централізації. Такий випереджальний соціально-економічний розвиток характер процесу об'єднання зумовив особливості сформувався до кінця XVI ст. держави: сильна монархічна влада і жорстка залежність від неї, висока ступінь експлуатації безпосередніх виробників (зростання в XIV-XV ст. був викликаний необхідністю виплати данини). Це стало однією з причин виникнення системи кріпосного права.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ВИЗРІВАННЯ ГЛОБАЛЬНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ КРИЗИ ЯК ВІДОБРАЖЕННЯ СИСТЕМНОЇ КРИЗИ СУЧАСНОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ
Перцептивні форми психічного відображення; облік їх закономірностей при оцінці доказів у судочинстві
Північно-Німецький союз
Північно-Західний федеральний округ
Похід монголів на Північно-Східну Русь
Звільнення Білорусі від німецько-фашистських загарбників
Оборона Північно-Західних руських земель
Північно-Кавказький федеральний округ
Еллінізм: перша зустріч Сходу і Заходу
Схід і Захід: традиційне господарство і буржуазний капітал
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси