Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ашельський період

Ашельским (за назвою стоянки стародавньої людини у Франції) названий наступний період (або культура) історії людства, що почався близько 1,2 млн років тому і який співпав з освоєнням людьми нових територій за межами Африки. Цей період охарактеризувався застосуванням більш прогресивної двосторонньої техніки обробки каменю (бифасы), появою ручних рубав і поширенням людей нового підвиду Homo erectus. Розселення людей близько 1 млн років тому в Південній Європі і Азії, освоєння нових територій було першим великим подією в історії людства.

Перші люди покидали зони початкового проживання і розселялися у двох напрямках: через Гібралтарську міст, що з'єднує північно-східну край Африки і Європи, на європейську територію. В Європі поселення ашельської культури відкриті на півдні Іспанії (Гібралтарська), Франції (група ашельські пам'яток), в Італії та на березі оз. Балатон в Угорщині, Молдавії та Закарпатті.

Добре простежується й інший, східний шлях розселення людей через Синайський півострів в Передню Азію, якому відповідають стоянки в Сирії, Палестині, Іраку, на території Анатолії, найдавніші пам'ятники Ірану, Монголії та Китаю.

На території сучасної Росії і країн СНД найбільш ранні ашельские пам'ятки розташовані в Закарпатті, на Кавказі, в Середній Азії і Південного Сибіру.

На березі р. Тиси, лівої притоки Дунаю, знаходиться один з найдавніших і добре вивчених в даний час пам'ятників - Королево. 15 шарів у 12-метрової товщі лесу (дрібних часток гірських порід, зібраних вітрами в пагорби, на яких селилися найдавніші люди) свідчать про те, що перші поселення знаходилися на цьому місці більше мільйона років тому.

З просуванням древнього людини в Азію пов'язані ашельские поселення на Кавказі, в Казахстані, Південної Сибіру і Центральної Азії.

У Закавказзі ашельские пам'ятники відкриті в Азербайджані (Азыхская печера), Вірменії (Арзні і Сатани-Дар), на Чорноморському узбережжі (в печерах Кударо і Цонская).

За характером вони являють собою мисливські стійбища і "майстерні", тобто місця виготовлення знарядь праці.

Ашельские пам'ятники були знайдені в Середній Азії і на півдні Казахстану, де виділена каратауская культура без ручних рубав (без бифасов), і в Південній Сибіру. Знаряддя ашельського часу виявлено близько Джамбула і Джезказгана (Казахстан), де налічується понад 20 раннепалеолитических пам'яток, у Таджикистані (стоянка Лахути), в Гірському Алтаї, де знаходиться перший, відкритий в Сибіру академіком А. П. Окладниковым, раннепалеолитический пам'ятник Улалинка в межах р. Гірничо-Алтайськ, а також відкритий академіком А. П. Дерев'янко в долині р. Ануй пам'ятник Карама з потужним семиметровим шаром раннеплейстоценовых відкладень з трьома рівнями залягання артефактів ашельського часу у віці 800 - 600 тис. років.

Рис. 8. Схема розселення гомо эректусов в Євразії і ашельские ручні рубила

Окремі архаїчні знаряддя знайдені у Ферганській долині, в горах Тянь-Шаню (у р. Красноводська), на Далекому Сході (у с. Богородское), в печерах Страшна і Географічного товариства, в Кумарах на Амурі, в Моховском кар'єрі в Кузбасі, Куртакском комплексі на Єнісеї і в Якутії.

У раннепалеолитическое час люди навчилися робити знаряддя праці певних форм. Значна роль належала гальковим знаряддям, зробленим з цілих галек, - ручним рубилам. Галькові знаряддя (чопери і чоппинги) виготовляли шляхом обробки одного кінця гальки, інша поверхня якої залишалася неопрацьованої. Рубала робили з цілої гальки і великих відщепів. Ручні рубила мали стійку форму, загострений сколами робочий кінець і розширену оброблений чи не оброблений п'яту, яку тримали в руці, затискаючи знаряддя долонею і пальцями.

Вже в ранньому палеоліті помітні відмінності у формах знарядь праці, техніки і прийоми їх виготовлення, властиві різним територіям.

Камінь для давньої людини був засобом, за допомогою якого можна було зробити інші предмети, наприклад, з дерева, і впливати на навколишнє середовище. Основним матеріалом для виготовлення знарядь праці у більшості випадків служила річкова або морська галька овальної форми. Її поверхню обробляли з допомогою ударів, наносивших іншим каменем - відбійником. Відбійником найчастіше була подовжена, схожа на сигару галька. Оббивка невеликої та середньої гальки вироблялася, мабуть, на вазі, без опори, великі зразки обробляли на землі або спеціальних підставках - наковаленках. Гальку починали оббивати з більш вузького кінця. Перший скол створював майданчик для подальших ударів, які можна було наносити вже за сколеній поверхні з двох сторін. Така оббивка носить назву двосторонньої (бифасы). З кожним наступним ударом зростало число ударних площадок. За допомогою такого прийому можна було отримати знаряддя потрібної форми.

Рубило було універсальним за своїм призначенням знаряддям. З його допомогою виконували багато видів робіт: наносили сильні удари, різали, дробили кістки, копали землю. Можливо, воно служило і зброєю.

Форма знарядь залежала, природно, не тільки від форми гальки, але і від їх призначення. На виготовлення знарядь праці часто йшла не тільки ціла галька, але і масивні, грубі відщепи, які сколювали з поверхні великих каменів.

Розміщення ашельські пам'яток говорить про те, що розселення в той період відбувалося в кількох напрямках. Людина стала освоювати величезні території Європи і Азії, вибираючи зручні для життєвих цілей природні ніші. Місця поселень були різними: на лесових відкладах, в печерах і на відкритих просторах, де можна було знайти придатний для обробки камінь і умови для добування їжі.

В ашельський період в Євразії намітилися дві різні культури: переднеазиатско-європейська, зазначена пануванням ручних рубав, і азіатсько-ашельськой - з масивними різкими знаряддями з широким робочим краєм. Знаряддя даних культур були знайдені на стоянках в Казахстані, Середній і Центральній Азії, Далекому Сході і виявляють деяку схожість з нижнепалеолитической культурою Пакистану та Індії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Н. Бухарін та економічна концепція перехідного періоду
Періодизація правового регулювання екологічних відносин
ТРЕТЯ Схід у період розвиненого колоніалізму (середина XIX - перша половина XX століття)
Мустьєрський період
Звітний період та звітна дата
Періоди "варварства"
Період воєнного комунізму
Гроші в період індустріалізації
Критичні періоди соціалізації
Естетика періоду еллінізму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси