Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Кримінальне судочинство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Часткова реабілітація: правова позиція Президії Верховного Суду РФ

В увазі актуальності теми про допустимість часткової реабілітації, її межах Президія Верховного Суду РФ визнав за необхідне дати такі роз'яснення на питання: "чи Підлягають задоволенню вимоги грошової компенсації моральної шкоди, заявлені особою, щодо якої здійснювалося кримінальне переслідування, у тому разі, коли суд. постановив обвинувальний вирок, перекваліфікував його дії на менш тяжке обвинувачення або виключив з обвинувачення частина епізодів або кваліфікуючих ознак?"

Відповідно до п. 1 ст. 1070 ЦПК шкода, заподіяна громадянинові в результаті незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування як запобіжного заходу взяття під варту або підписки про невиїзд, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту чи виправних робіт, відшкодовується за рахунок казни РФ, а у випадках, передбачених законом, за рахунок скарбниці суб'єкта РФ чи скарбниці муніципального утворення в повному обсязі незалежно від вини посадових осіб органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду в порядку, встановленому законом.

Стосовно осіб, які незаконно або необгрунтовано підданого кримінальному переслідуванню, такий порядок визначений КПК (ст. 133 - 139, 397 і 399). Виходячи зі змісту даних статей право на компенсацію моральної шкоди, заподіяної незаконними діями органів кримінального переслідування, виникає лише при наявності реабілітуючих підстав (винесення виправдувального вироку стосовно підсудного, а щодо підозрюваного або обвинуваченого - припинення кримінального переслідування). При цьому встановлено, що позови за заподіяну моральну шкоду в грошовому вираженні пред'являються у порядку цивільного судочинства (ст. 136 КПК).

Перекваліфікація дій особи, стосовно якої здійснювалося кримінальне переслідування, на менш тяжке обвинувачення або виключення з обвинувачення частини епізодів або кваліфікуючих ознак судом, постановившим обвинувальний вирок, самі по собі нс є реабилитирующими обставинами.

Питання про те, чи є конкретні обставини, пов'язані з притягненням особи до кримінальної відповідальності, підставою для задоволення позовних вимог про грошової компенсації моральної шкоди йди для відмови в їх задоволенні не може бути вирішений в порядку цивільного судочинства в процесі розгляду спору, що виник по кожній справі.

Практика часткової реабілітації

Приклад 7. За вироком Челябінського обласного суду від 28.12.2005 громадянин Костін засуджено по ч. 1 ст. 209, п. "а", "б" ч. 3 ст. 162, ч. 3 ст. 33, п. "а", "б" ч. 3 ст. 162, ч. 4 ст. 33, ч. 4 ст. 162 КК, виправданий за п. "ж", "к" ч. 2 ст. 105, ч. 3 ст. 30, п. "ж", "к" ч. 2 ст. 105 і ч. 3 ст. 222 КК.

Постановою Челябінського обласного суду від 27.10.2008 за Костіним визнано право на часткову реабілітацію.

Державний обвинувач поставив питання про скасування цієї постанови, оскільки, на його думку, часткове виправдання права на реабілітацію не тягне.

Судова колегія по кримінальних справах Верховного Суду РФ підстав для скасування постанови не знайшла, мотивуючи це тим, що перешкод для часткової реабілітації Костіна КПК не містить.

Відмову у частковій реабілітації

Приклад 8. За вироком Верховного суду Республіки Мордовія від 07.08.2009 громадянин Будренов засуджено за сукупністю трьох злочинів, передбачених п. "а" ч. 3 ст. 163 КК, і одного, передбаченого п. "а" ч. 3 ст. 111 КК, до 11 років позбавлення волі у виправній колонії суворого режиму.

Цим же вироком він виправданий за непричетністю до скоєння злочинів, передбачених ч. 1 ст. 209, ч. 2 ст. 222, ч. 3 ст. 33, п. "а" ч. 3 ст. 163 КК (за 14 епізодами), ч. 3 ст. 33, ч. 2 ст. 167 КК (за шістьма епізодами), ч. 3 ст. 33, п. "а" ч. 4 ст. 162 КК (за двома епізодами), ч. 3 ст. 33, п. "а" ч. 4 ст. 158 КК (за двома епізодами).

Постановою Верховного суду Республіки Мордовія від 22.09.2009 Будрецову відмовлено в задоволенні клопотання про часткової реабілітації.

Судова колегія по кримінальних справах Верховного Суду РФ знайшла дану постанову законним і обґрунтованим. В обґрунтування своєї правової позиції суд послався на якісь конкретні обставини справи". В чому вони полягають, з документа незрозуміло.

Приклад 9. Вироком Омського обласного суду від 01.07.2008 громадянин Федоров засуджений за п. "б" ч. 2 ст. 105, ч. 1 ст. 115 КК (два епізоди). Під час попереднього розгляду судом даної справи вироком від 26.06.2007 він виправданий за п. "в" ч. 2 ст. 131 КК.

Федоров поставив питання про визнання за ним права на часткову реабілітацію, в чому йому було відмовлено постановою Омського обласного суду від 31.08.2009.

Судова колегія по кримінальних справах Верховного Суду РФ, залишаючи цю постанову без зміни, вказала наступне. "По справі були підстави для пред'явлення Федорову обвинувачення в повному обсязі. Дії Федорова у відношенні потерпілої (треба думати, сексуального характеру, уточнено нами. - Прим. авт.) зумовили його подальше протиправне поведінку і стали складовою частиною злочину, за який він засуджений".

Не заперечуючи можливої наявності у справі якихось невідомих читачеві судового акта конкретних обставин, що перешкоджають часткової реабілітації Федорова, не можемо не звернути уваги на фактичну констатацію вищою судовою інстанцією факту вчинення ним дій, у скоєнні яких Федоров був виправданий.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Право на часткову реабілітацію
Процесуальний статус заявника про визнання за ним права на часткову реабілітацію, його право на участь у судовому процесі
Реабілітація у кримінальному судочинстві
Право на часткову реабілітацію
Процесуальний статус заявника про визнання за ним права на часткову реабілітацію, його право на участь у судовому процесі
Реабілітація у кримінальному судочинстві
Право на часткову реабілітацію
Незаконну відмову в реабілітації
Процесуальний статус заявника про визнання за ним права на часткову реабілітацію, його право на участь у судовому процесі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси