Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Державна громадянська служба
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Класифікація і структура регіональної цивільної служби

Зазвичай структура державної влади є політичною та організаційною базою для формування структури цивільної служби як професійної адміністративної (апаратної) діяльності. Враховуючи це, можна запропонувати наступний варіант структурування цивільної служби суб'єктів Федерації.

Формується громадянська служба суб'єктів Федерації цілком диференціюється за трьома критеріями (підставами): за територіально-національним принципом, за рівнями влади і по гілках влади. Відповідно, можна запропонувати наступну класифікацію:

За територіально-національним принципом

За рівнями державної влади (по вертикалі)

По гілкам державної влади (по горизонталі)

Цивільні служби: 55 російських країв і областей, двох російських міст федерального значення, 21 національної республіки, 1 автономної області і 4 автономних округів Цивільні служби: регіональні, районні

Цивільні служби: законодавчої, виконавчої, судової влади, інших органів

За рівнями державної влади (по вертикалі) у половині суб'єктів Федерації поки що доцільно розрізняти регіональну та районну 1-ражданские служби. При цьому потрібно підкреслити, що структура районних апаратів органів виконавчої влади по мірі формування майже один до одного повторює основну структуру апаратів органів виконавчої влади суб'єктів Федерації. В тих суб'єктах Федерації, де райони організаційно були ліквідовані, вони продовжують жити у віртуальній формі, тобто у вигляді районних відомчих органів, але без районного голови управи і його апарату.

Якщо ж брати внутрішнє будова цивільної служби суб'єктів Федерації, то горизонтальна структура тут вибудовується по чотирьох гілок влади і включає відповідно апарати законодавчої, виконавчої, судової та інших органів влади (рис. 8).

Приблизна структура цивільної служби суб'єктів РФ

Рис. 8. Приблизна структура цивільної служби суб'єктів РФ

(пунктирні лінії означають федеральні органи, які не входять в систему державних органів суб'єктів РФ, але знаходяться на їх території і забезпечують рішення як федеральних, так і регіональних завдань)

До складу цивільної служби законодавчої влади входять лише цивільні служби законодавчих органів суб'єктів Федерації, а там, де збереглися райони, додаються ще районні представницькі органи. Оскільки законодавчі органи деяких суб'єктів Федерації (наприклад, республік Башкортостан, Карелії, Саха-Якутії і ін) мають двопалатну структуру, то і цивільні служби тут також поділяються за цим палатам. Із-за бідності багатьох суб'єктів Федерації їх законодавчі органи, формуються за змішаною системою: частина депутатів оплачується державою, а інша - веде роботу на громадських засадах.

Громадянська служба законодавчих органів суб'єктів Федерації відчуває найбільші труднощі у своєму становленні. Справа в тому, що колишня вертикаль законодавчої влади в країні зруйнована, кожен рівень (федеральний, регіональний, районний) і кожен законодавчий орган тут функціонують абсолютно самостійно. Якесь службове спілкування, а тим більше обмін досвідом між законодавчими органами навіть одного рівня до останнього часу практично був відсутній. Тому і функції цивільної служби даної гілки державної влади формуються в основному стихійно, методом проб і помилок.

Державні апарати законодавчих органів більшості суб'єктів Федерації поки чисельно невеликі (30-40 чоловік) і мають зазвичай за 4-5 відділів: організаційний, юридичний, інформаційно-аналітичний, господарський і загальний (іноді протокольний). В деяких суб'єктах Федерації ці апарати досить численні і здатні в повній мірі забезпечити виконання повноважень своїми депутатами. Наприклад, чисельність апарату Московської обласної думи становить 220 чоловік (17 підрозділів), Московської міської думи - 164 особи (12 підрозділів), Законодавчих зборів Санкт-Петербурга - 134 особи (12 підрозділів), Державної ради Республіки Татарстан - 116 осіб (9 підрозділів), державних зборів Республіки Башкортостан - 115 осіб (7 підрозділів).

До теперішнього часу більше або менше визначилися наступні функції державного апарату законодавчих органів суб'єктів Федерації: 1) підготовка і проведення сесій законодавчих органів, засідань депутатських комітетів, депутатських слухань, круглих столів та інших депутатських заходів; 2) участь у розробці проектів нормативних актів і перевірки виконання прийнятих рішень; 3) облік і систематизація правових актів; 4) планування роботи; 5) аналіз соціально-економічного становища в регіоні; 6) вивчення громадської думки; 7) документаційне забезпечення депутатів і ведення діловодства; 8) розгляд листів та звернень населення; 9) фінансове та господарське забезпечення діяльності законодавчих органів; 10) забезпечення взаємодії з органами виконавчої та судової влади, а також місцевого самоврядування.

Серед чотирьох гілок регіональної цивільної служби найбільш численною є громадянська служба виконавчої влади. Але тут також є маса труднощів і проблем. Перш за все, у багатьох регіонах не можуть визначитися в питанні про те, які державні посади в системі виконавчої влади слід включати до складу даної цивільної служби.

Оскільки в країні має бути єдина громадянська служба, остільки повинні бути єдиними в ній і групи посад, і класні чини, що, до речі, цілком визначено ст. 13 Федерального закону "Про систему державної служби РФ" та ст. 11 Федерального закону "Про державну громадянської службі РФ". Інша справа, що загальні питання та особливості федеральної цивільної служби є предметом ведення Російської Федерації, а загальні питання та особливості регіональної цивільної служби - предметом ведення суб'єктів Федерації.

Громадянська служба судової влади складається з цивільної служби статутного (конституційного) суду суб'єкта Федерації і світових суддів. Судова влада поки дуже погано взаємодіє з місцевим самоврядуванням. Але Федеральний конституційний закон від 31.12.1996 № 1-ФКЗ "ПРО судову систему Російської Федерації" вже намітив основні положення концепції місцевої судової влади, що, безсумнівно, є позитивним моментом. Зокрема, в ньому передбачається введення мирових суддів. Адже місцеве самоврядування без місцевого суду зазвичай відчуває значні труднощі.

На регіональному рівні так само, як і на федеральному, є ще й інші органи влади, які здобувають важливе значення. Тут є цивільні служби регіональних і районних виборчих комісій, а також цивільні служби рахункової палати суб'єктів Федерації.

Таким чином, система цивільної служби суб'єктів Федерації будується на балансі двох почав - унітарного та федеративного, вкрай необхідних для успішного функціонування великого за територією та багатонаціонального по складу російської держави. В цій ситуації держава і суспільство в змозі успішно вирішувати всі свої основні завдання лише за наявності постійного високопрофесійного і енергійного державного апарату. Оптимальні структури державних апаратів суб'єктів Федерації - запорука їх компетентної і ефективної діяльності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Регіональна громадянська служба
Механізми взаємодії федеральної і регіональної цивільних служб
Проблеми регіональної цивільної служби
Заборони, пов'язані з громадянською службою
Структура системи консультаційної служби на регіональному рівні
Державна громадянська служба як адміністративна влада
Посадова структура та реєстри федеральної цивільної служби
Нормативні засади проходження цивільної служби
Сутність та особливості державної цивільної служби
Технологія підвищення ефективності державної цивільної служби
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси