Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Оподаткування комерційної діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Товарообмінні (бартерні) операції

У російському законодавстві поняття "бартер", "бартерна операція" відсутні.

Бартер товарів оформляється в Російській Федерації у формі договору міни, згідно з гол. 31 Цивільного кодексу РФ.

У класичному розумінні бартер - товарообмінна операція, по якій один товар обмінюється на інший, рівний по вартості. Відмінною рисою бартеру є відсутність в угоді платежу за поставлені і одержувані товари в грошовому вираженні. Вартість товару, що поставляється компенсується рівною вартістю зустрічних поставок товару. Таким чином, бартер - це свого роду купівля-продаж, але з оплатою не грошовими коштами, а зустрічною поставкою товару дорівнює вартості.

Предметом договору міни можуть бути тільки речі (товари). Роботи, послуги, об'єкти інтелектуальної власності предметом договору міни бути не можуть.

Бартерні договори, предметом яких є обмін товару на послугу, послуги на проведення робіт і т. д., оформляються у формі змішаних договорів, що містять у собі елементи різних договорів (купівлі-продажу і возмездного надання послуг, виконання робіт, цесію тощо).

Визначення договору міни передбачено ст. 567 ГК РФ: кожна із сторін зобов'язується передати у власність іншій стороні один товар в обмін на інший. До договору міни застосовуються правила про купівлю-продаж, коли вони не суперечать правилам гол. 31 ГК РФ і суті міни. Кожна із сторін договору міни визнається продавцем товару, який вона зобов'язується передати, і покупцем товару, який вона зобов'язується прийняти в обмін.

З договору міни товари, що підлягають обміну, передбачаються рівноцінними, а витрати на їх передачу здійснюються в кожному випадку тією стороною, яка несе відповідні обов'язки. Презумпція рівноцінності товарів за договором міни повинна бути обумовлена в договорі.

У разі, коли відповідно до договору міни обмінювані товари визнаються нерівноцінними, сторона, зобов'язана передати товар, ціна якого нижче ціни товару, що надається в обмін, повинна сплатити різницю в цінах безпосередньо до або після виконання обов'язку передати товар. Сутність договору міни передбачає, що обов'язок по сплаті різниці в ціні може бути встановлена тільки для однієї сторони. Це означає, що в разі неоплати зобов'язаною стороною різниці в ціні товарів у встановлений в договорі строк на зазначену суму будуть нараховуватися відсотки за користування чужими грошовими коштами, причому нарахування відсотків на несплачену суму має проводитися з другого дня після передачі сторонами один одному товарів

У відповідності зі ст. 570 ЦК РФ право власності на обмінювані товари переходить до сторін договору міни, одночасно після виконання зобов'язань передати відповідні товари обома сторонами. Подібні положення і роблять товарообмін настільки привабливим для компаній, так як контрагент не зможе здійснювати операції з товаром, який фірма йому відвантажила (так як не має права власності на нього), поки не поставить свою продукцію. Проте сторони в самому договорі можуть передбачити й інший момент переходу права власності (наприклад, відстрочка передачі товарів для однієї з сторін).

При здійсненні бартерних угод можуть виникнути авансові зобов'язання, коли одна із сторін правочину вже відвантажила товари, а інша не поспішає з виконанням своїх зобов'язань. У цьому випадку на суми передоплати необхідно обчислити ПДВ і виставити необхідний рахунок-фактуру. Для того щоб прийняти до відрахуванню ПДВ з передоплати, потрібні не тільки рахунки-фактури, але і документи, що підтверджують фактичну сплату податку. Разом з тим платіжна вимога на "бартерний" ПДВ не пред'являється.

Порядок обчислення ПДВ та застосування податкових відрахувань проводитися в загальновстановленому порядку, тобто обов'язок щодо оподаткування виникає у разі реалізації на території РФ, операції не передбачені ст. 149 НК РФ і п. 2 ст. 146, контрагент не відповідає умовам ст. 145 НК РФ. Податкова ставка застосовується 10% або 18%. Моментом визначення виникнення обов'язку щодо обчислення ПДВ є день відвантаження товарів. Рахунок-фактура виставляється у відповідності зі ст. 168 та ст. 169 НК РФ.

Приклад

Організація "Чайка" за договором міни обміняла належить їй товар на товар організації "Ластівка". Переданий товар організації "Чайка" значився па обліку у сумі 150 000 руб. (в тому числі ПДВ 22 881 руб.) товар Передається організації "Ластівка" в сумі становить 236 000 руб. (в тому числі ПДВ-36 000 руб.). Договором встановлено, що товари визнані рівноцінними і їх вартість становить 200 000 руб. без урахування ПДВ, що відповідає рівню ринкових пен. Реалізація обмінюваних товарів підлягає оподаткуванню ПДВ за ставкою 18%. Обмін товарами проведений одночасно.

Так як умовами укладеного договору встановлено, що вартість обмінюваних товарів дорівнює 200 000 руб., то організація "Чайка" зобов'язана обчислити ПДВ у розмірі 36 000 руб. (200 000 · 0,18) за наслідками того податкового періоду, в якому відбулася відвантаження. При цьому, до відрахуванню не приймається ПДВ в сумі 22 881 руб.

Організація "Ластівка" исчислит ПДВ так само в сумі 36 000 руб.

Організації зобов'язані подати один одному рахунок-фактуру на суму податку 36 000 руб.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Облік товарообмінних (бартерних) операцій
Зовнішньоторговельні бартерні угоди
Міжнародні комерційні операції
Особливості обліку імпортних операцій
Спекулятивні операції
Біржові операції
Податки на операції з нерухомістю
Порядок формування Журналів операцій і Головної книги
Види валютних операцій
Розрахунково-касові операції банків
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси