Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Взаємопроникнення легізму і конфуціанства

Об'єднала Піднебесну династія Цинь була незабаром зметена народним повстанням, але єдину державу збереглося. Найменування нової династії - Хань - стало самоназвою китайців, а конфуціанство - державним культом, однак нові володарі сприйняли і суттєві елементи легізму.

Найбільш вражаючим в історії династії Хань було правління У-ді (156-87 до н. е..), набувача нових територій на заході і сході, зачинателя міжнародної торгівлі шовком. У-ді, з одного боку, створив національну мережу шкіл для навчання конфуціанству і заснував систему екзаменаційного відбору на посади. З іншого боку, він практикував жорстокі покарання (кари, оскопление) для чиновників і підданих і, всупереч думці конфуціанських вчених, прийняв новий закон (120 до н. е..) про зосередження виключно в руках держави розпорядження металами і сіллю (державна монополія на соляні копальні, видобуток заліза і лиття, включаючи монетне). Тим самим був втілений принцип "Гуань-цзи" про "управління горами і морями". Замість того, щоб збільшувати подушевые і поимущественные (на будови і худобу) податки, що були введені надбавки до цін на сіль і залізні вироби, а також видача грошових позик для закупівлі продовольства у випадках його подорожчання.

Наслідки державної монополії були неоднозначні, і незабаром після смерті У-ді у Китаї розгорнулася перша в історії "економічна дискусія" - "спір про сіль та залізо" (81 до н. е..). Група з 60 конфуціанців виступила за роздержавлення соляних промислів і металургії, вказуючи на зростання цін, погіршення якості залізних виробів і збагачення чиновників. Проте Сан Хун-ян, виходець з дрібних торговців та радник покійного У-ді, відстояв політику уряду.

Китайський мандаринат

Створення системи урядового регулювання господарства, що спирається на великий шар чиновників, відбираються за допомогою іспитів, сприяло сталому відтворення структур китайської державності протягом століть, незважаючи на вторгнення кочівників, спалаху народних повстань, зміни династій і прийняття перейнятого Індії буддизму як державної релігії. "Спір про сіль та залізо" через більш ніж 1000 років (в XI ст.) віддався "луною" в діяльності реформатора Вана Ань-ші і її критиці істориком Сима Ґуаном.

Хоча Ван Ань-ші був высокоученым конфуцианцем, він провів кілька "нових законів", націлених на послаблення подвійного гноблення китайських землеробів - урядом (зерновий податок) і лихварями. Один закон замінив поставки в столицю зерна з віддалених районів, пов'язаних з великими витратами, - розміщенням зерна у державних сховищах на місцях для продажу за низькими цінами. Інший закон передбачав весняну видачу державою позик під "зелені паростки" (майбутній урожай) на умовах набагато більш пільгових, ніж у сільських лихварів. Нарешті, Ван Ань-ші мав намір перетворити оподаткування з урахуванням кількості та якості оброблюваної землі і пішов на встановлення фіксованих цін.

Противник реформ Сима Гуан стверджував, що вони приведуть до збагачення чиновництва, і порівнював Вана Ань-ші з Саном Хун-яном, "обдурили" У-Ді. Незабаром реформи були згорнуті.

Своєрідний відбиток, який дістався у спадок китайської цивілізації від конфуціанської практики екзаменаційного відбору чиновників, по-різному оцінюється в світовому обществознании. В європейські мови китайське слово "гуань" (сановник) увійшло в перекладі португальською "мандарин" (чи то від подібності кольорового кульки на головному уборі чиновника з помаранчевим фруктом, то від санскритського "мандрин" - "командир"). Поняття привілейованого класу вчених-сановників довічної на службі у держави - "мандаринат" - набуло міжнародного негативний смысл1. Але порядок доступу до чинам найбільш здібних осіб з різних верств, витримали іспити, одержав і іншу характеристику - "мерітократія" (від лат. "меритус" - "гідний" і грец. "кратос" - "влада"). Такий порядок протиставляється строю відокремлених станів, витоки якого виявлені в міфах народів індоєвропейської мовної сім'ї (китайці до неї не ставляться). У навчаннях трьох великих культур "Осьового часу" - індійської, іранської і грецької - ми знаходимо різновиди індоєвропейського тричастинного розмежування і станового закріплення діяльності на жреческую, військову і господарську.