Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Російсько-Османські і Російсько-Кримські відносини

Закінчення війни з Річчю Посполитою дозволило Росії надати енергійний опір агресивній політиці Османської імперії. Її військова міць у зв'язку з упорядкуванням армії і державного апарату залишалася серйозною загрозою для сусідів. У Речі Посполитої їй вдалося відвоювати Поділля, у Венеції - о. Крит, у 70-х роках вона намагалася утвердитися на Правобережній Україні.

Перед російською дипломатією постало питання про встановлення союзницьких відносин з країнами, над якими нависла загроза стати жертвами загарбницької політики османів. Але здійснити цей намір створенням антитурецькою коаліції поки не вдавалося, що дало змогу османам оголосити війну Росії (1677-1681 рр..). Війна почалася походом об'єднаного османсько-кримського війська на обороняемую російськими фортеця Чигирин, розташовану на Правобережній Україні. Захопивши цю фортецю, османи мали намір оволодіти Києвом і Лівобережною Україною.

3 серпня 1677 р. ворожі війська чисельністю близько 60 тис. чоловік обложили Чигирин, защищавшийся гарнізоном у 12 тис. вояків (5 тис. російських солдатів і 7 тис. українських козаків). Облога Чигирина силами, у п'ять разів перевищували чисельність оборонялися, не принесла успіху османам. Стійка оборона фортеці, що здійснювалася під керівництвом талановитого воєначальника окольничого В. І. Ржевського, демонструвала міцність уз російського і українського народів.

На допомогу обложеному гарнізонові рушила російсько-українська армія на чолі з Г. Р. Ромодановським. Вона успішно переправилася через Дніпро і в битві у Бужині вщент розгромила кримсько-османську армію, яка намагалася перешкодити переправі. Ворог відкотився до Чигирина, а звідти, кинувши артилерію і обози з продовольством, у паніці втік.

У липні 1678 р. османи знову зробили облогу Чигоріна. На цей раз османам вдалося опанувати спочатку частиною, а потім і всім містом.

Кампанія 1677-1678 рр. настільки послабила османів, що в наступні два роки активні операції за участю значних сил не проводилися, і справа обмежилася дрібними сутичками - 13 січня 1681 р. в Бахчисараї було підписано договір, що встановлювала 20-річне перемир'я. Османи визнали право Росії на Київ. Землі між Дніпром і Бугом оголошувалися нейтральними, не подлежавшими заселення підданими воюючих сторін.

У ході війни була створена третя за рахунком оборонна лінія, довжиною в 400 верст - Ізюмська, що прикривала від набігів кримчаків Слобідську Україну.

Відносини з Кримським ханством складалися настільки своєрідно, що заслуговують спеціального освітлення. Головна відмінність полягала в тому, що це були не стосунки двох суверенних держав, а відносини данніка з завойовником, причому в ролі данніка виступала величезна країна, що зветься Росією, а в ролі володаря - незначна за розмірами Кримське ханство. Звичайно, суверенність Росії, незалежність її всередині - і зовнішньополітичного курсу не викликають сумніву, але данничество накладало свій відбиток на поведінку російського уряду, змушувало його певною мірою рахуватися з позицією, яку займав Крим по відношенню до тієї чи іншої акції Москви.

Сплата данини кримським татарам веде початок від даннических відносин Московського князівства до Золотої Орди. До XVII ст. становище монголо-татар корінним чином змінилося: Казанське і Астраханське ханства були підкорені Росією ще в середині XVI ст. існувало Кримське ханство ще понад двох століть. Тому сприяли дві обставини: наявність вузького перешийка, який з'єднував півострів з материком, дозволяло кримцям, зміцнивши його, успішно оборонятись від нападів ззовні - перекопські укріплення надійно захищали кримських татар від російської раті.

Друге, не менш істотне обставина, що забезпечувало довголіття Кримського ханства, полягало в тому, що воно перебувало у васальній залежності від Османської імперії, що представляла в ті часи могутню державу, перед яким тремтіла вся Східна Європа. Конфлікт з Кримом загрожував перерости у війну з Османською імперією, що спонукало російське уряд проявляти до кримського хана обережність і навіть запобігливість.

Кримські хани вважали себе прямими нащадками і спадкоємцями золотоординських ханів і вимагали від російської держави сплати данини, яка називалася поминками.

Це приниження доводилося терпіти, бо у Російської держави першої третини XVII ст. були відсутні сили, щоб звільнитися від сплати поминок. Поминки відвозилися в Криму щорічно і складалися з грошової скарбниці та "м'якої мізерії", що видається хану, членам його сім'ї, а також вельможам з ханського оточення. У загальній складності казна на поминки витрачала 9-10 тис. руб. в рік. Чималу статтю витрат складало зміст у Москві кримських посольств і гінців. Свита гінців, не кажучи про посольствах, складалася з 20-30 чоловік, кожного треба було годувати і нагороджувати подарунками. Якщо врахувати, що столицю щорічно відвідували чотири гінця і два посольства, то витрати на їх утримання становили велику суму - в середньому понад 37 тис. руб. в рік.

Ще одна особливість у російсько-кримських відносинах полягала в тому, що Російське держава перебувала в стані безперервної і в той же час неоголошеної війни з Кримом; з року в рік, як тільки зеленіла трава і, отже, з'являвся підніжний корм для коней, кримська кіннота йшла з півострова і спрямовувалася на північ, в повіти, населені росіянами і українцями. Мета походів протягом кількох століть залишалася незмінною: полон людей, захоплення коней, худоби, а також предметів, не дуже громіздких, щоб не обтяжувати рух кінноти.

У Москві знали про звичаї татар здійснювати набіги на Русь у весняні та літні місяці і заздалегідь готувалися до відсічі, зосереджуючи помісну кінноту в Серпухові, Переяславі Рязанському, Тулі та інших містах. Труднощі боротьби з набігами полягала в тому, що російському командуванню не було відомо, на якому з шляхов зустрінуться з нападниками: Муравському повз Білгород, Ізюмському з боку Лівен або Калмиусском з боку Олынанска і Воронежа.

Вести регулярні бойові дії татари не вміли; зробивши блискавичну набіг, вони тут же зникали. Якщо лавині татарської кінноти вдавалося зім'яти лав російської раті, нападники, прихопивши полонених, ухиляючись від бою, з здобиччю поверталися до вихідного рубежу.

Ясир, тобто полонені, складали важливу статтю доходів кримського хана, його оточення та учасників походу і відповідно значну статтю витрат уряду Росії. Захоплених у полон або потім продавали в рабство на невільницьких ринках, або повертали російського уряду за значний викуп. Викупна операція коштувала уряду теж чималих грошей - за кожного полоненого в залежності від віку, статі та посади доводилося платити від 40 до 500 рублів. В результаті викупна сума в залежності від ступеня удачі походу або наближалася до розміру поминок, або перевершувала його.

Шкоди, яка завдається походами кримців, не обмежувався витратами на викуп полонених - вони руйнували села, спалювали посіви; скорочувалася чисельність працездатного населення. Нарешті, був ще один момент в російсько-кримських відносинах, що згубно відбивалося на економіці країни, - необхідність улаштування захисних споруд на шляхах, якими кримські татари рухалися на північ.

Відсутність гір, відкрита з усіх боків степ, а також рівнинна лісостепова територія не створювали серйозних труднощів для просування на північ. На заваді могли стати повноводні річки, але в Європейській Росії всі вони, за винятком Оки, текли з півночі на південь. Держава повинна проявити турботу про зведення штучних споруд, зміцнювали кордони.

Думка про необхідність створення засічної риси у свідомості уряду зміцнилася після невдалого результату Смоленської війни - незахищеність південних кордонів і відсутність там раті, яка перебувала під Смоленськом, дозволили татарам безперешкодно проникнути в глиб території Русі. Перспектива поновлення війни за Смоленськ змусила уряд звернути серйозну увагу на укріплення південних кордонів. Будівництво так званої Бєлгородської засічної риси, створювала мережу укріплень між Білгородом і Доном, почалося в 1635 р. і тривало майже два з половиною десятиліття: у 30-х роках було споруджено 10 міст, в 40-х - 18.

Спорудження засічної риси вимагає не тільки фінансових витрат, але і залучення людських ресурсів як для будівельних робіт, так і для оборони фортець. Уряд використовував для цього два способи: примусове переселення жителів з раніше виникли міст, що існували на північ засічної риси, і вільну колонізацію, тобто заклик до населення добровільно заселяти новозбудовані міста. Зауважимо, вільна колонізація викликала дружний протест поміщиків і монастирів, з володінь яких тікали селяни, щоб знайти свободу від кріпосної неволі.

Держава, однак, не пішла на поводу у дворянства, діючи в своїх інтересах, тобто продовжило будівництво прикордонних укріплень. У цьому позначилася самостійна роль держави, його власні, не залежні ні від кого сподівання. Такими ж намірами держава керувалася і тоді, коли відхилило не тільки всякі домагання поміщиків на повернення їм збіглих селян, але і спроби організувати там кріпосне господарство. У результаті зона укріплених міст перетворювалася в зону дрібного землеволодіння, де були відсутні поміщицькі латифундії.

З середини XVII ст., коли було завершено будівництво Бєлгородської риси, обороні південних кордонів настав новий етап: набіги татар хоча і тривали, але вони перестали бути безкарними і супроводжувалися скромнішою, ніж раніше, здобиччю. Визначити загальний збиток, що наноситься кримцями Російській державі, не представляється можливим, але не підлягає сумніву, що він дорівнював багатьом десяткам тисяч рублів у рік. До матеріального ущербу слід додати моральний - вкрай жорстоке поводження з російськими дипломатами, які перебували в Криму. Їх морили голодом, держали оголеними на холоді, піддавали тортурам. Така поведінка кримських властей викликала обурення в Москві, і в 1639 р. для обговорення інциденту був скликаний Земський собор. Тільки важке становище в країні, викликане невдало закінчився Смоленської війною, утримало Земський собор і уряд Криму оголошення війни.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Російсько-османські і російсько-кримські відносини
Війни з Іраном і Османською імперією
Кримська війна
Росія Кавказької і Кримської війни
Османська імперія і республіканська Туреччина
Кримська війна (1853-1856)
Російсько-турецька війна 1877-1878 рр ..
Російсько-турецькі війни
Російсько-турецькі війни
-1667 рр. - Російсько-польська війна
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси