Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Міжнародне приватне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Интертемпоральное право

Дія закону в часі - джерело виникнення интертемпоральных колізій (интертемпоральное право). "Такі колізії також мають не міжнародний, а внутрішній характер. Існує концепція, що колізійне право - це сукупність норм, спрямованих лише на визначення дії цивільно-правових законів у просторі. У цьому полягає одна з його основних відмінностей від сукупності матеріальних норм, що регулюють дію законів у часі. З такою позицією не можна погодитися".

Колізійне право спрямоване не тільки на визначення просторового дії норм матеріального права. Жоден з колізійних принципів не має такої мети. Протиставлення колізійних норм, що виражають дію закону в просторі, нормам, визначальним дію законів у часі, некоректно з позиції співвідношення тих і інших. З точки зору колізійного права правила про дію закону в часі - це норми, стосовно яких виникають ті ж проблеми вибору законодавства, що і у відношенні будь-яких інших норм. Колізійна відсилання до права будь-якої держави включає відправку та до законів цієї держави, регулює питання про час вступу в силу певних норм, їх зворотну силу дії.

Интертемпоральные колізії виникають з наявності в державі різночасно виданих законів, що регулюють одні і ті ж відносини. Суд при вирішенні колізійного питання може зіткнутися з декількома правовими актами як іноземного, так і своєї держави, регулюють одні і ті ж відносини, але прийнятими у різний час. Це і є колізія законів, що стосується дії нормативного акта в часі. Колізійна норма призначена для встановлення застосовного права, але таке встановлення необхідно здійснювати не тільки з позицій фактичного складу правовідношення, але й враховуючи специфіку дії закону в часі. Після визначення застосовного правопорядку суд повинен вирішувати проблему дії закону в часі за правилами вирішення внутрішніх колізій з позицій норм, які безпосередньо регулюють дію закону в часі.

У МПП проблема интертемпорального права виникає, якщо вітчизняна колізійна норма відсилає до іноземного права, в якому за даним відношенню існують два і більше різночасно виданих законів. Якщо колізійна норма відсилає до законодавства іноземної держави, то тільки дане іноземне законодавство компетентно вирішити питання, які з різночасно виданих документів підлягають застосуванню в конкретному випадку: чи застосовуються закони, які діяли в момент виникнення даного правовідносини, або закони, що діють на момент розгляду справи в суді; мають якісь закони зворотну силу по відношенню до раніше укладеної угоди або раніше відкрився спадок.

Интертемпоральные колізії вирішуються на тих же засадах, що интерлокальные або інтерперсональні - у відповідності з приписами тієї держави, чиє право повинно застосовуватися до даного відношенню (ст. 1188 ЦК РФ). Колізійна норма відсилає до системі іноземного права в цілому, включаючи правові встановлення, які вказують, який саме з різночасно виданих законів підлягає застосуванню. Це випливає із загального принципу колізійного права: якщо закон держави передбачає застосування права іноземної держави, то це право має застосовуватися так, як воно в даному випадку було б застосовано в суді відповідної іноземної держави: "Іноземне право застосовується згідно з його власними критеріями тлумачення і застосування у часі" (ст. 15 Закону про МПРП Італії).

Таке рішення интертемпоральных колізій характерно для всіх випадків застосування іноземного права, в тому числі коли таке застосування обумовлено не приписами національного законодавства, а автономією волі учасників громадянського правовідносини. Якщо сторони підпорядкували свій договір праву даного іноземної держави, отже, вони тим самим підпорядкували свої відносини всім майбутнім змінам в цьому праві.

Підпорядкувавши свій договір з правом певної країни, сторони перенесли своє зобов'язання у сферу дії цієї юрисдикції щодо всього, що стосується тлумачення договору, його дії і способів виконання. Отже, договір підпорядкований всім подальшим змінам в законодавстві цієї держави. Дана точка зору в науці обґрунтовується в основному посиланнями на доктрину Ф. К. фон Савіньї, згідно з якою кожне зобов'язання має "осілість" або зв'язок з певним місцем, яке сторони мають право визначити за своїм вибором. Наприклад, дія американського Закону про анулювання золотий застереження (1933) отримало визнання за межами США, в тому числі щодо зобов'язань, які були укладені до набрання чинності цього Закону.

У законах деяких країн прямо передбачені правила дозволу интемпоральных колізій: "До транскордонним цивільних справах, які виникли до цього переглянутого закону, не застосовуються положення, введені цим законом. Якщо, проте, правові наслідки настали після введення цього переглянутого закону, до цих правових наслідків застосовуються положення, що містяться в цьому законі" (§ 62 Закону про МПРП Тайваню).

Питання дії колізійної норми в часі зачіпає проблему змін у фактичному складі правовідносини. Колізійна норма, що встановлює певну прив'язку, залишилася колишньою, але змінився фактичний склад правовідносин у частині, що містить саме ту ознаку, по якому дана колізійна норма прив'язує ставлення до певного правопорядку (особистий закон індивіда розуміється як закон громадянства-особа змінила громадянство). Виникає проблема: право якої держави є особистим законом цієї особи? Ні практика, ні теорія не дають однозначної відповіді. Суди, як правило, йдуть по лінії найменшого опору" - застосовується право місця проживання індивіда або право держави його першого громадянства.

При застосуванні прив'язки до права місця знаходження речі для встановлення права власності виникає питання, на який момент часу необхідно визначати місце знаходження речі, якщо після змін у праві власності відбулося переміщення цієї речі через кордон. Закони більшості держав вирішують це питання однозначно: придбання і втрата прав на рухоме майно визначається законодавством тієї держави, в якому річ була на момент зміни речових прав (ст. 1206.1 ГК РФ).

При укладанні зовнішньоторговельних угод відносини сторін за відсутності угоди сторін про вибір права регулюються правом центральної сторони угоди (ст. 1211 ГК РФ). Виникає проблема: на який момент часу слід встановлювати місце знаходження продавця (підрядчика, кредитора, дарувальника), якщо воно змінилося після укладення договору? Як правило, місце знаходження центральної сторони угоди визначається на момент укладення договору. Таким чином, найбільш широке застосування має приуроченні колізійної прив'язки до моменту виникнення правовідносини.

Особливу складність при вирішенні интертемпоральных колізій викликають триваючі правовідносини (сімейні, трудові, спадкові), в яких взаємні права і обов'язки постійно виникають, змінюються і припиняються. У цих сферах основними колізійними прив'язками виступають право країни громадянства членів сім'ї, їх місця проживання, закон компетентності установи, право останнього місця проживання спадкодавця, право країни місця роботи.

Проблема интертемпоральных колізій існує в Росії. Вона вирішується наступним чином: існує перелік законів і підзаконних актів колишнього СРСР, які продовжують діяти в сучасній Росії. З кожним роком їх кількість зменшується, але поки интертемпоральные колізії між "старим радянським" і "новим російським" правом продовжують створювати труднощі для визначення застосовного права в кожному конкретному випадку.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Интерперсональное і интертемпоральное право
Суб'єкти адміністративного права: поняття і види. Адміністративно-правовий статус громадянина, іноземця, особи без громадянства
Загальні поняття про право
Право: походження та сутність
Відчуження оригіналу твору та виключне право на твір
Технічні засоби захисту авторських прав
Адміністративне право
Права неповнолітніх дітей
Розвиток права
Основи сімейного права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси