Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Підприємницьке право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 9. Правові основи неспроможності (банкрутства)

Загальні положення банкрутства

Банкрутство зачіпає в основному інтереси осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, оскільки остання завжди передбачає певний економічний ризик. В даний час банкрутство регулюється в основному Федеральним законом від 26.10.2002 № 127-ФЗ "ПРО неспроможності (банкрутство)" (далі - Закон про неспроможність).

Поняття неспроможності законодавець визначає шляхом вказівки на істотні риси (умови). В якості таких умов слід назвати наступні:

o нездатність боржника задовольнити вимоги кредиторів за грошовими зобов'язаннями у повному обсязі протягом трьох місяців з того дня, коли вони повинні бути виконані;

o нездатність боржника сплатити податки до бюджету, страхові внески в Пенсійний фонд та інші обов'язкові платежі в позабюджетні фонди протягом трьох місяців з того дня. коли вони повинні бути виконані;

o наявність рішення арбітражного суду, констатувального неплатоспроможного боржника як неспроможного, іншими словами, визнає його банкрутом.

Банкрутами можуть бути визнані всі юридичні особи, за винятком казенних підприємств, установ, політичних партій та релігійних організацій (п. 2 ст. I Закону про неспроможності). Певне обмеження передбачено також щодо державної корпорації або державної компанії, які можуть бути визнані неспроможними (банкрутом), якщо це допускається законом, який передбачає її створення. І існує зворотній законодавча позиція щодо фонду, який не може бути визнаний неспроможним (банкрутом), якщо це встановлено законом, що передбачає створення та діяльність такого фонду. Що ж стосується фізичних осіб, то в даний час неспроможними можуть бути визнані громадяни, в тому числі індивідуальні підприємці і глави селянських (фермерських) господарств.

Закон про неспроможність містить перелік процедур, що відносяться до процедур банкрутства (ст. 27). Суттєвою рисою процедури банкрутства є те, що вона проводиться після порушення справи про банкрутство в арбітражному суді та здійснюється під контролем арбітражного суду.

В силу незначного обсягу даного навчального посібника виділимо лише деякі процедури, що застосовуються при банкрутстві.

Заходи щодо запобігання банкрутству

Закон проголошує вжиття заходів щодо попередження неспроможності в якості обов'язки засновників або власника майна організації-боржника.

До відмінних рис заходів, що попереджають банкрутство, можна віднести наступні:

а) їх мета - запобігання банкрутства;

б) вони проводяться до порушення справи про банкрутство в арбітражному суді;

в) до складу учасників цих відносин входять засновники, власники, кредитори, інші зацікавлені особи;

г) проведення даних заходів не перешкоджає порушенню справи про неспроможність.

В якості досудової заходи закон називає досудову санацію, яка являє собою фінансову допомогу в розмірі, достатньому для погашення грошових зобов'язань та обов'язкових платежів і відновлення платоспроможності боржника. Дану фінансову допомогу можуть надати засновники (учасники) боржника, власник майна боржника - унітарного підприємства, кредитори та інші особи. Надання фінансової допомоги може супроводжуватися прийняттям на себе боржником або іншими особами зобов'язань на користь осіб, які надали фінансову допомогу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ НЕСПРОМОЖНОСТІ (БАНКРУТСТВА)
Правове становище учасників провадження у справі про економічну неспроможності (банкрутство)
Поняття та специфіка транснаціонального банкрутства (транскордонною неспроможності)
Загальні положення
Правове становище учасників провадження у справі про економічну неспроможності (банкрутство)
Транснаціональне банкрутство (міжнародне конкурсне право)
Попередження
Транснаціональне банкрутство (міжнародне конкурсне право)
Пошук інформації про банкрутство
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси